Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Ільченко В.М., ІНДЕКСИ ТА ІНДИКАТОРИ ЯК КЛЮЧОВІ ПОКАЗНИКИ ..

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:27 pm    Тема повідомлення: Ільченко В.М., ІНДЕКСИ ТА ІНДИКАТОРИ ЯК КЛЮЧОВІ ПОКАЗНИКИ .. Відповісти цитуючи

Ільченко В.М., старший викладач
Дніпропетровська державна фінансова академія

ІНДЕКСИ ТА ІНДИКАТОРИ ЯК КЛЮЧОВІ ПОКАЗНИКИ СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ

Стійким може вважатися такий розвиток, що здійснюється з урахуванням досягнень економічного зростання, але при забезпеченні його збалансованості з потребами суспільства щодо поліпшення якості життя і політикою, спрямованою на запобігання деградації навколишнього середовища. Тому ефективність управління сталим розвитком може бути оцінена системою кількісних та якісних індикаторів, що відбивають окремі аспекти такого розвитку у його концептуальному розумінні. Індикатори повинні однозначно інтерпретуватися та сполучати економічні, екологічні та соціальні аспекти задоволення потреб сучасного покоління без обмеження потреб щодо майбутніх; бути придатними для їх застосування на регіональному, державному, глобальному рівнях; бути зрозумілими широкому загалу суспільства.
Варто зазначити, що на процес розроблення індикаторів сталого розвитку впливають цілі та завдання, які ставить перед собою певна країна світу. За останні роки саме індикатори визнанні як найкращі показники, що відображають зміни у економічній системі під час переходу її до моделі сталого розвитку.
Починати формування індикаторів сталого розвитку треба з визначення відносно точних вимог до них:
– індикатори сталого розвитку потрібні для того, аби сприяти розробці політики та відповідних рішень на всіх рівнях: село, містечко, місто, регіон, країна, континент, світ;
– індикатори мають реагувати на всі важливі занепокоєння, що виникають у процесі сталого розвитку. Потрібні спеціальні індикатори, які враховують взаємодіючі системи і їх навколишнє середовище;
– кількість індикаторів повинна бути максимально малою, але при цьому вони мають бути достатньо ефективними і надійними;
– індикатори мають бути ясними, точними, зрозумілими і практичними. Вони повинні враховувати інтереси всіх учасників процесу сталого розвитку;
– індикатори мають допомагати оцінювати життєдіяльність, усталеність поточних подій, пов’язаних із сталим розвитком. Проблема полягає в тому, що індикатори пов’язані ситуацією, яка постійно змінюється, рухається. Це динамічний процес. Також індикатори мають працювати на дуже різній матерії-основі. Одні вимірюються у вартісному вираженні, інші – кількісно. Відповідно, виникають суттєві труднощі. Йдеться про те, щоб індикаторів було якомога менше, щоб вони були комплексними і водночас охоплювали багато аспектів.
Базовий набір індикаторів сталого розвитку поділяють на три основні групи: соціальні; економічні; екологічні. Світова спільнота доводить необхідність розробки екологічних індикаторів в системі економічних показників на міському, регіональному, державному рівнях. Проблема врятування людства від екологічної кризи не може бути вирішена без методичного, наукового та інформаційного забезпечення. Але потрібне і нове екологічне мислення, ставлення до навколишнього середовища та оцінки рівня екологічної безпеки.
Відповідно до Концепції переходу України до сталого розвитку:
23 економічні індикатори об’єднані в три групи:
 економічний розвиток;
 зміна характеру споживання;
 фінансові ресурси і механізми.
41 соціальний індикатор об’єднано в п’ять агрегованих блоків: боротьба з бідністю, демографічна динаміка, сприяння освіті, підготовці кадрів та поінформованості суспільства, захист здоров’я населення, сприяння стійкому розвитку поселень.
В екологічному розділі зосереджено 55 індикаторів, які розбиті на п’ять підрозділів:
 водні ресурси;
 земельні ресурси;
 інші природні ресурси;
 атмосфера;
 відходи.
Зазначимо, що під індикаторами сталого розвитку регіону слід розуміти розробку заходів щодо зміни якісних економічних характеристик регіону, при цьому найважливішими елементами є пошук ринкових нововведень і вдосконалення управління регіоном. Чинники і компоненти сталого розвитку регіону вимагають своїх кількісних і якісних оцінок-індикаторів. Індикатори сталого розвитку регіону – це ключові цифрові показники економічного, соціального та екологічного стану регіону, що відображають тенденції його розвитку і впливу різних чинників на сталість. Індикатори сталості відіграють значну роль при виборі і формуванні стратегії розвитку й оцінки результатів її реалізації.
Основний етап обчислення показників – розробка методології визначення їхнього складу, тобто елементів, які повинні бути охоплені тією або іншою системою показників.
Під терміном «система показників» розуміється система взаємозалежних і взаємопогоджуваних показників, що характеризують основні аспекти соціо-еколого-економічних процесів.
Важливе значення має ранжування індикаторів. Шляхом ранжування системи індикаторів за рівнями пріоритетності пішли практично всі міжнародні організації та багато країн при розробці систем індикаторів.
Система показників економічної статистики повинна відповідати певним вимогам, щоб була можливість проводити опис і аналіз економічного розвитку. По-перше, вона повинна мати всеохоплюючий характер. Це означає, що спостереженням повинні бути охоплені всі господарюючі суб'єкти, всі види економічних операцій, які вони виконують. По-друге, показники системи, що стосуються різних аспектів економічного процесу, повинні бути методологічно погоджені. Відповідно, статистичні показники – це сукупність показників, які характеризують багатовимірну категорію соціо-еколого-економічного процесу.
Статистичні індикатори застосовуються у двох формах:
– статистичні показники виступають як індикатори;
– показники зі статистичних індикаторів, що слугують для визначення наявності або вимірювання досліджуваного.
Система статистичних показників використовується для характеристики певних категорій. Основною категорією оцінки та вибору показника є ступінь його інформативності, яка виявляється в можливості моделі розрахунку цього показника.
Визнаючи багатогранність сталого розвитку, не можна не звертати увагу на появу великої кількості індикаторів. Враховуючи їх корисність для політиків, науковців, інституцій, необхідно також визнати складність, непрактичність оперування надмірною кількістю індикаторів. Тому як вихід в даній ситуації – перетворення індикаторів на індекси, що дозволить сприяти одержанню ясної і зрозумілої картини сталого розвитку, розкриттю взаємовідносин між екосистемами й основними компонентами, а також допоможе в одержанні та аналізі критичних сил і слабкостей.
Для запровадження ефективної системи індикаторів сталого розвитку необхідно сформулювати ряд умов, яким має відповідати ця система:
– мати кількісне вираження;
– мати однозначну інтерпретацію та бути зрозумілими для осіб, що приймають рішення;
– бути зрозумілими для неспеціалістів;
– мати можливість оцінки в динаміці;
– мати чітку ієрархічну побудову, що дозволило б давати узагальнену оцінку економічним і соціальним процесам;
– узгоджувати соціально-економічні та екологічні аспекти;
– давати наскрізну уяву на різних рівнях управління.
Таким чином, система індикаторів сталого розвитку надасть цілісне уявлення про кількісні характеристики Концепції переходу України до сталого розвитку та про реальне становище, яке склалось щодо її втілення в окремих державах світового співтовариства.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад