Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Шкура І.С., ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ: ІНОЗЕМНИЙ ДОСВІД ТА ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:40 pm    Тема повідомлення: Шкура І.С., ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ: ІНОЗЕМНИЙ ДОСВІД ТА ... Відповісти цитуючи

Шкура І.С., к.е.н., доцент
Дніпропетровська державна фінансова академія


ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ: ІНОЗЕМНИЙ ДОСВІД ТА ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Формування доходної частини місцевих бюджетів впливає на ефективність діяльності територіальних громад. Недостатність доходів місцевих бюджетів є однією з проблем органів місцевого самоврядування. [2] Можливість планування видатків на рівні муніципалітетів залежить від визначеності переліку закріплених доходів та нормативів відрахувань від регулюючих доходів за різними рівнями влади на довгостроковій основі. [3]
Метою запровадження податку на нерухомість було саме збільшення доходів місцевих бюджетів за рахунок такого фінансово суттєвого, стабільного джерела надходження коштів.
В Україні податок на нерухомість, відмінну від земельні ділянки було впроваджено з прийняттям Податкового Кодексу України, але відповідна стаття 265, регламентуюча застосування податку на нерухомість, повинна була набрати чинності спочатку з 1 липня 2012 року, а потім термін було перенесено на 1 січня 2013 року. Взагалі спроби запровадити податок на нерухомість розпочалися з 1994 року, коли редакцією Закону України «Про систему оподаткування» було заявлено податок на нерухомість як частину податкової системи України.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової нерухомості, а саме: будівлі, віднесені згідно з нормативно-правовим полем до житлового фонду, дачні та садові будинки.
Підпунктом 265.2.2 п. 265.2 ст. 265 ПКУ визначено об’єкти, що не оподатковуються, а саме: об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності); об’єкти житлової нерухомості, розташовані в зонах відчуження або безумовного (обов’язкового) відселення; будівлі дитячих будинків сімейного типу; садові та дачні будинки, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку на нерухоме майно; об’єкти житлової нерухомості, що належать родинам, які виховують трьох дітей і більше (включаючи усиновлених), але не більше одного такого об’єкта на родину; гуртожитки.
Базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості. За наявності у платника податку кількох таких об’єктів така база визначається окремо за кожним з них. База оподаткування податком на нерухоме майно для фізичних осіб розраховується органами державної податкової служби на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Ставки податку на нерухоме майно встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 м2 житлової площі об’єкта житлової нерухомості: для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 м2, ставки податку не можуть перевищувати 1 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; для квартир, житлова площа яких перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 м2, ставка податку становить 2,7 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Податкові органи до 1 липня звітного року обчислюють розмір податку на нерухоме майно для фізичних осіб і надсилають за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, а також платіжні реквізити. При цьому платники можуть звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо площі житлової нерухомості, податкових пільг, ставок та нарахованої суми податку на нерухоме майно. На відміну від фізичних осіб юридичні особи самостійно на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт, обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього самого року подаюсь до податкових органів за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію.
Сплачується податок на нерухоме майно за місцем розташування об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу. Причому фізичні особи сплачують цей податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження цієї фізичної особи з повідомленням про вручення. [1]
Зазначимо, що нерухоме майно оподатковується у світі ще з 18 ст. У сучасності податок на нерухомість застосовується приблизно в 130 країнах світу. Однак його частка у доходах бюджетів різна: в Російській Федерації – 9%, у Канаді – 81%, у США – 10-70%, у Данії, Фінляндії, Греції, Люксембурзі -10%, Бельгії, Латвії, Литві, Польщі, Словаччині, Словенії, Іспанії – 50%, майже 100% у Великобританії, Естонії, Ірландії [4]. Відносно бази оподаткування та ставок наведемо кілька прикладів: у Великобританії податок на нерухомість нараховується у фіксованій сумі відносно базової ставки оподаткування, яка становить 1354 фунти на рік. Нерухомість розподіляється на дев’ять категорій, залежно від податкової оцінки об’єктів, яка переглядається кожних п’ять років. У Данії нерухомість вартістю до 3,04 млн. датських крон обкладається за ставкою 1% від її вартості, а дорожча — 3%. У Німеччині податок встановлено в обсязі від 0,35 до 2,31% від вартості майна. У Китаї ставка становить 1,2% від вартості об’єкта або 12% від оцінної річної орендної плати, яка нараховується на об’єкт.
Підсумовуючи вищевикладене, зазначимо що до особливих рис вітчизняного податку на нерухомість відносять об’єкт (тільки житлова нерухомість) та базу оподаткування (житлова площа), що є нетиповим з точки зору досвіду застосування цього податку у більшості інших країн. У зв’язку з чим питання фіскальної ефективності застосування цього місцевого податку залишається наразі відкритим.

Література: 1. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI зі змінами і доповненнями. 2. Кузьменко О.А. Державна політика у сфері регулювання міжбюджетних відносин/ О.А. Кузьменко// Бюлетень Міністерства Юстиції України.-2008.-№1-С. 71-77. 3. Нікітіна Я.О. Бюджетні повноваження органів місцевого самоврядування /Я.О. Нікітіна // Щорічник наукових праць «Правова держава».-№34.-2006.-С. 354-361. 4. Шувалова Е.Б. Налоговые системы зарубежных стран: Учебно-практическое пособие/ Е. Б. Шувалова, В. В. Климовицкий, А .М. Пузин. – М.: Изд. центр ЕАОИ, 2010. – 134 с.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад