Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: понеділок листопада 26, 2012 1:56 pm Тема повідомлення: Сорока К.О., ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ...
Сорока К.О., старший викладач
Дніпропетровська державна фінансова академія
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ МАШИНОБУДІВНОГО КОМПЛЕКСУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Дніпропетровській області добре розвинена машинобудівна галузь, здебільшого важке і металомістке машинобудування, верстатобудування, приладобудування, автомобілебудування. Головними центрами машинобудування є: Дніпропетровськ – тут зосереджено виробництво металургійного і гірничошахтного устаткування, транспортне машинобудування, металоконструкції, космічне машинобудування; Кривий Ріг – гірничошахтне устаткування; Бердянськ – електротехнічне і дорожньо-будівельне устаткування. Частка машинобудування в загальнообласному обсязі обороту від промислової діяльності протягом останніх п’яти років визначається на рівні 7,4-8,8 % і за питомою вагою займає традиційне четверте місце, поступаючись лідерством таким видам діяльності, як металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів, добування корисних копалин, крім паливно-енергетичних, виробництво та розподілення електроенергії, газу та води. Тому важко недооцінити його роль у розвитку промислового виробництва області.
Підприємствами машинобудівного комплексу Дніпропетровщини у 2008 р. експортовано продукції на суму 605,9 млн. дол., отримано по імпорту 241,2 млн. дол., і проти 2007 р. обсяг по експорту зріс на 6,2 %, імпорту – на 25,9 %. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі цього виду діяльності становило 364,7 млн. дол. Коефіцієнт покриття імпорту експортом дорівнював 3,2.
Основу структури експорту склали у 2008 р. залізничні локомотиви або моторні вагони трамвая, рухомий склад та їх частини; колійне обладнання та пристрої для залізниць або трамвайних колій та їх частини; механічне (у тому числі електромеханічне) сигнальне обладнання всіх видів (50 %), реактори ядерні, котли, машини, обладнання й механічні пристрої та їх частини (майже 23 %). Останні ж, в основному, і завозили в область (64,3 % обсягу імпорту галузі). Суттєву вагу в структурі імпорту становили також засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання (16,6 %).
За підсумками роботи машинобудівних підприємств області за 2009 р. далася взнаки робота в умовах світової фінансово-економічної кризи, і індекси машинобудівної продукції, як і досі, фіксують сталу тенденцію падіння. У 2009 р. машинобудівні підприємства знизили випуск продукції на 61 %.
У машинобудуванні припинилось або зменшилось виробництво переважної більшості основних видів продукції галузі, серед них акумулятори електричні свинцеві для запуску двигунів внутрішнього згоряння, де падіння склало 20,9 %, насоси відцентрові для перекачки рідин та підйомники рідин (72,4 %), розпушувачі та культиватори (76,6 %).
У вартісному виразі у січні-листопаді 2009 р. експортовано механічного та електричного обладнання, машин та механізмів на 168 млн. дол., що становило 49,8 % від обсягу січня-листопада попереднього року, локомотивів залізничних або трамвайних, шляхового обладнання – на 119,4 млн. дол. (25 %). У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги механічного та електричного обладнання, машин та механізмів, яких отримано на 470,3 млн. дол. (13,5 %).
Протягом 2010 р. головною характеристикою показника динаміки, що відображає зміну у часі створеної машинобудівними підприємствами області валової доданої вартості, є стала тенденція уповільнення темпів росту до відповідних періодів 2009 р. під впливом економічно-фінансових негараздів кризового періоду.
Підприємствами машинобудівного комплексу Дніпропетровщини у 2010 р. експортовано продукції на суму 554,4 млн. дол., отримано по імпорту 149,1 млн. дол., і проти 2009 р. зріс обсяг як експорту, так і імпорту в 1,9 разу кожен. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі цього виду діяльності становило 405,3 млн. дол. Коефіцієнт покриття імпорту експортом склав 3,7. Основу структури експорту у 2010 р. становили залізничні або трамвайні локомотиви, колійне обладнання (54,5 %), електричні машини й устаткування (21,1 %), котли, машини, апарати і механічні пристрої (17 %). Останні ж, в основному, і завозили в область (47,1 % обсягу імпорту галузі). У структурі імпорту суттєву вагу становили також електричні машини та устаткування (33,2 %) та наземні транспортні засоби (10,8 %).
Підсумки роботи індустрії Дніпропетровщини за 2011 р. визначала, перш за все, діяльність підприємств переробної промисловості – металургії та металообробки (100,1 %), виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (107,4 %), іншої неметалевої мінеральної продукції (116,8 %), машинобудування (123 %), легкої промисловості (126 %).
У машинобудуванні проти 2010 р. перевищено рівень випуску продукції (товарів, послуг) підприємствами з виробництва машин та устаткування (індекс – 115,9 %), електричного, електронного та оптичного устаткування (103,5 %), та суттєво нарощено виробництво транспортних засобів та устаткування (134,7 %). Збільшено випуск акумуляторів електричних свинцевих для запуску двигунів внутрішнього згоряння (на 0,6 %), розпушувачів та культиваторів (на 32,8 %), вагонів вантажних несамохідних (у 1,6 раза).
У вартісному виразі у січні-листопаді 2011р. обсяг експорту локомотивів залізничних або трамвайних, шляхового обладнання склав 729 млн. дол., механічного та електричного обладнання, машин та механізмів – 304,1 млн. дол. У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги механічного та електричного обладнання, машин та механізмів, яких отримано на 1037,6 млн. дол.
У машинобудуванні за 2012 р. не досягнуто рівня виробництва січня-вересня попереднього періоду (індекс – 97,1 %). Знижено випуск продукції на підприємствах з виробництва машин та устаткування, а також електричного, електронного та оптичного устаткування (індекси – 87,5 % та 84 % відповідно), де впало виробництво борін дискових (на 2,9 %), акумуляторів електричних свинцевих для запуску двигунів внутрішнього згоряння (на 29,9 %), електродвигунів та генераторів змінного струму, електродвигунів універсальних (на 61,7 %). Водночас у виробництві транспортних засобів та устаткування темп випуску продукції склав 104,7 %.
У вартісному виразі за січень-серпень 2012 р. обсяг експорту залізничних локомотивів склав 554,2 млн. дол. У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 859,1 млн. дол. (19 %), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 227,4 млн. дол. (5 %).
Підприємства машинобудівного комплексу області підтримують зовнішньоторговельні відносини з 94 країнами світу. Значні обсяги експорту машинобудівної продукції (84,1 %) спрямовані до країн СНД; основними їх споживачами є Російська Федерація (35 %), Казахстан (3 %), Білорусь (2,3 %). Завозили продукцію переважно із країн Європи (44,6 %), Азії (25,5 %), країн СНД (19,7 %), Америки (10,2 %). Найбільші обсяги імпорту отримані з Китаю (19,7 %), Російської Федерації (17,2 %), Сполучених Штатів Америки (9,3 %), Угорщини (9,1 %), Німеччини (8,6 %).
Дніпропетровська область залишається одним з основних експортерів України і продовжує утримувати провідні позиції у сфері зовнішньої торгівлі України, займаючи друге місце за обсягами експорту та імпорту. Незважаючи на негаразди в економіці в період її трансформації, машинобудівний комплекс все-таки адаптувався до ринкових умов і почав освоювати нові промислові ринки. Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу.
Література: 1. Офіційний сайт Головного управління статистики у Дніпропетровській області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: URL:http://www.dneprstat.gov.ua 2. Офіційний сайт Вільної енциклопедії [Електронний ресурс]. – Режим доступу: URL:http://www.uk.wikipedia.org
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі