Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Балабан С.В., УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:58 pm    Тема повідомлення: Балабан С.В., УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ... Відповісти цитуючи

Балабан С.В.,
Вінницький фінансово-економічний університет

УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА

Фінансово-економічна криза в державі спричинила загострення проблем розрахункової діяльності суб’єктів господарювання. Внаслідок дефіциту вільних грошових коштів більшість комерційних угод нині укладаються на умовах передплати, відтермінування моменту оплати. Для покупця такий підхід досить вигідний, оскільки являє собою безвідсоткове кредитування. Але для продавця такий підхід є невигідним, оскільки спричиняє значні обсяги дебіторської заборгованості. Тому управління нею є одним з актуальних завдань сучасного менеджменту.
Дебіторська заборгованість являє собою показник фінансового стану підприємства, що включає суму заборгованості на користь підприємства на певну дату за наданий комерційний та споживчий кредити покупцям, а також авансування постачальників, щодо яких у підприємства з’являється майнове право вимоги оплати боргу [5, с.12].
Обсяг та структура дебіторської заборгованості може суттєво вплинути на фінансовий стан підприємства. Значне збільшення дебіторської заборгованості та її частки в оборотних активах призводить до дефіциту обігових коштів у продавця і змушує його звертатися до фінансово-кредитних установ з метою отримання короткострокових кредитів на поповнення обігових коштів.
Сучасною формою управління дебіторською заборгованістю є прискорене переведення дебіторської заборгованості в інші форми оборотних активів підприємства, такі як обігові кошти та високоліквідні короткострокові цінні папери [2].
З цією метою доцільно застосовувати усі можливі заходи інкасації боргу: юридичні (претензійна робота, подача позову до суду); економічні (штраф, пеня, неустойка, передача в заставу майна і майнових прав, призупинення постачань продукції; психологічні (нагадування телефоном, факсом, поштою, використання ЗМІ чи поширення інформації серед суміжних постачальників, що загрожує боржнику втратою іміджу, а відтак і контрагентів – постачальників та клієнтів).
В умовах ринкової економіки існують також спеціальні процедури для прискорення інкасації дебіторської заборгованості:
- надання знижок покупцям, щоб спонукати їх оплатити рахунки до встановленого терміну оплати;
- оформлення угоди з покупцями комерційним векселем:
а) якщо замовлення покупця досить велике;
б) якщо продавець передбачає можливість виникнення проблеми під час оформлення заборгованостей (вексель має більшу юридичну силу, ніж простий рахунок-фактура);
в) якщо покупець просить подовжити термін платежу (в цьому випадку змінюється процент, що вказується у векселі) [1, с.55];
- рефінансування дебіторської заборгованості.
Під рефінансуванням розуміють переведення дебіторської заборгованості в інші форми обігових активів підприємства (грошові кошти або високоліквідні цінні папери) з метою прискорення розрахунків [3, с.202].
На світовому ринку і в Україні діє механізм повернення дебіторської заборгованості, що передбачає декілька методів рефінансування дебіторської заборгованості, зокрема це факторинг, форфейтинг, облік або дисконт векселів.
Факторинг – це продаж дебіторської заборгованості на користь факторингової компанії чи банку. На підставі договору про проведення розрахункових операцій через факторинг банк, наприклад, може придбати в підприємства-продавця право вимоги за поставлені товари та надані послуги, строки сплати за які минули (прострочена дебіторська заборгованість), або за поточними розрахунками. Підприємства поступаються правом на отримання грошей згідно з платіжними документами на поставлену продукцію в обмін на негайне отримання основної суми дебіторської заборгованості (за вирахуванням комісійної винагороди факторинговій фірмі, величина якої залежить від ризиковості операції, діючої відсоткової ставки та термінів настання платежу) [4, с. 370].
У нашій країні поки що не набув широкого використання факторинг, як один із інструментів управління дебіторською заборгованістю та страхування угод. Тому основними методами впливу на дебіторів є переговори з боржниками, припинення відвантаження продукції, зміна раніше зумовлених у договорі умов оплати за продукцію, застосування штрафних санкцій у вигляді нарахування пені або вирішення проблем через судові органи.
Названі вище методи рефінансування сприяють ефективному управлінню дебіторської заборгованості, оскільки є можливість підприємству повернути свої кошти в більшій мірі. Однак можна використовувати й зарубіжний метод (валовий) управління дебіторською заборгованістю. Суть валового методу полягає в тому, що підприємство надає покупцям і замовникам знижки, які діють протягом певного терміну. Проте, якщо покупець сплачує кошти за надані послуги чи куплену продукцію в термін, коли закінчилася знижка, то ця знижка для нього буде штрафом. Це ефективний спосіб уникнення дебіторської заборгованості. Адже, дебіторська заборгованість зумовлює нестачу на підприємстві фінансових ресурсів для придбання виробничих запасів, погашення поточних зобов'язань, сприяє зростанню ризику зменшення прибутку, є тим чинником і фактором, за яким слід постійно спостерігати і не просто удосконалювати методику обліку, але й шукати прогресивні методи подолання заборгованості [6, с.274].
З метою зменшення дебіторської заборгованості в перспективі менеджери підприємства повинні зробити більш привабливішими для покупців умови оплати продукції в момент її відвантаження або навіть на умовах передплати. Для цього доцільно розробити системи договорів із гнучкими умовами щодо термінів і форм оплати:
• передоплата припускає наявність знижки;
• часткова передоплата поєднує передоплату і продаж у кредит;
• передача на реалізацію передбачає, що підприємство зберігає права власності на товари, поки не буде отримана оплата за них;
• виставлення проміжного рахунку ефективно при довгострокових контрактах і забезпечує регулярний приплив грошових коштів при виконанні окремих етапів роботи;
• банківська гарантія припускає, що банк буде компенсувати необхідну суму у випадку невиконання зобов'язань дебітором;
• гнучке ціноутворення використовується для захисту підприємства від інфляційних збитків [1, с.56].
Поєднання вказаних методів управління дебіторською заборгованістю здатне забезпечити підприємство і достатніми обсягами реалізації і достатніми сумами вільних оборотних коштів у результаті швидкого переведення дебіторської заборгованості у високоліквідні активи.

Література: 1. Барановська А.С. Оцінка ефективності дебіторської та кредиторської заборгованості // Вісник Сумського національного аграрного унiверситету. Серія "фінанси i кредит" . Вип. 1, 2010 : Науково-методичний журнал / гол. ред. А. В. Чупіс ; відповід. ред. В. А. Борисова. - Суми : СНАУ, 2010. - С. 53-58; 2. Войтенко О.В. Методика аналізу управління дебіторською заборгованістю. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy-confer.com.ua/full_article/911; 3. Коваленко. Фінансовий менеджмент. Коваленко Л.О., Ремньова Л.М. Фінансовий менеджмент:Навч.пос.-3-тє вид.,випр. і доп.-К.:Знання,2008.-483с.; 4. Курта Н.В. Сучасні проблеми управління дебіторською заборгованістю / Н.В. Курта// Держава та регіони. – 2008. – № 6. – С. 370-373; 5. Новікова Н.М. Управління дебіторською заборгованістю торговельного підприємства : автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. екон. Наук : 08.00.04 "Економіка та управління підприємствами" / Новікова Н.М. – К. : КНЕУ, 2008. – 24 с. 6. Павлюк Т.С., Рудницька О.М. /Основні напрями вдосконалення процесу управління дебіторською заборгованістю // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.8.-С. 273-278.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад