Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Черевко О.Л., ЗМІСТОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВІТЧИЗНЯНИХ СИСТЕМ ..

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:59 pm    Тема повідомлення: Черевко О.Л., ЗМІСТОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВІТЧИЗНЯНИХ СИСТЕМ .. Відповісти цитуючи

Черевко О.Л., асистент
кафедри економіки підприємств ДДФА

ЗМІСТОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВІТЧИЗНЯНИХ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ (СУВ) ЯК СКЛАДОВОЇ ВНУТРІШНЬОГО МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

Одним з найбільш актуальних питань сьогодення є побудова ефективних механізмів управління підприємством, здатних забезпечити його стійкий розвиток в довгостроковій перспективі.
Функціонування підприємства забезпечується через його внутрішній економічний механізм. Структура механізму складають ряд підсистем. Важливою складовою внутрішнього економічного механізму управління підприємством є організаційно-економічний механізм управління витратами.
Проблемі розбудови ефективного механізму управління витратами підприємства присвячені наукові праці вітчизняних вчених-економістів: Ф.Ф. Бутинця, С.Ф. Голова, В.Палія та ін. Сьогодні все більше молодих вчених присвячують свої дослідження закономірностям побудови та особливостям функціонування вітчизняних систем управління витратами, як основи внутрішнього економічного механізму управління витратами. Головним завданням досліджень є пошук шляхів до подолання вад функціонування вітчизняних систем управління витратами.
В цьому контексті виявляється актуальним проведення аналізу особливостей побудови та функціонування вітчизняних систем управління витратами у відповідності до типізації систем управління витратами Р.Купера, Р.Каплана [3]. Аналіз надає змогу дати відповіді на питання про тип та основні характеристики вітчизняних СУВ.
Системи управління витратами вітчизняних підприємств за своїми функціональними особливостями та організаційною структурою можна віднести до системам II та III типу.
Приналежність вітчизняних СУВ до відповідного типу визначається рядом чинників: наявністю методології запровадження СУВ, прогресивністю системи менеджменту, можливістю запровадження інформаційних облікових та управлінських систем, ринковою орієнтацією, розміром підприємства, видом діяльності, галуззю функціонування.
Хотілось би відмітити, що моделлю, на базі якої відбувалась побудова сучасного механізму управління витратами є радянська система обліку, планування, контролю витрат та консолідації фінансової звітності. Така система відноситься до систем II типу. Головною функцією таких систем є консолідація фінансової звітності та контроль за виконанням планових показників. Структура такої СУВ була представлена бухгалтерським та планово-економічним відділом. Бухгалтерський та планово-економічний відділи в даній моделі займалися як обліковою, так і планово-аналітичною роботою. Функції управлінського обліку виконувалися централізованою, шляхом доведення планів з нормативами за витратами та показниками ефективності функціонування підприємства.
Таблиця 1.
Типізація систем управління витратами [3].

I (рівень) тип
РОЗРІЗНЕНІ СУВ II (рівень) тип
СИСТЕМИ КОНСОЛІДАЦІЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ III (рівень) тип
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ, ВКЛЮЧАЮТЬ АВТОНОМНО ФУНКЦІОНУЮЧІ ПІДСИСТЕМИ IV (рівень) тип
ІНТЕГРОВА
НІ СИСТЕМИ
Містять в собі часткові елементи обліку та калькулювання витрат, які не завжди відповідають якісним вимогам до інформаційного масиву, необхідного для формування фінансової звітності.
Характерні для малих та нових підприємств, які ще не мають достатніх фінансових ресурсів для налагодження ефективних СУВ. Використовують загальну інформацію та систему рахунків для різних бізнес-одиниць та бізнес-процесів з метою порівняння ефективності їх функціонування та швидкої консолідації фінансової звітності. Недоліком цих систем є використанні уніфікованої методології обліку витрат, що знижує якість інформації і унеможливлює прийняття ефективних рішень в галузі управління витратами кожної бізнес-одиниці та бізнес процесу. Містять в собі:
- систему консолідації фінансової звітності;
- систему управлінського обліку, яка базується на підсистемі процесного обліку даних про витрати бізнес-одиниць та бізнес-процесів (Activity based costing) та підсистемі оперативного зворотнього зв’язку.
Така організація СУВ надає змогу налагодити механізм управління рівнем витрат, за рахунок формування масиву якісної та своєчасної інформації про рівень витрат та ефективність діяльності бізнес-одиниць та бізнес-процесів. Містять в собі системи консолідації фінансової звітності та систему управлінського обліку інтегровані на базі інформаційних систем управління ресурсами підприємства стандарту MRP, MRPII, ERP. Інтегрування на базі ERP систем призводить до утворення єдиної бази даних, яка надає можливість здійснювати як бюджетування у відповідності з даними про рівень витрат та драйвери витрат по бізнес-процесам, так і приймати та реалізовувати рішення в галузі управління витратами.


З переходом вітчизняної економіки до ринкової системи господарювання виникла об’єктивна необхідність перебудови механізму управління витратами. Доцільним стала імплементація закордонного досвіду ведення управлінського обліку. Так, у вітчизняній практиці намітився перехід від систем II типу, до систем III типу, тобто з відповідною системою управлінського обліку. На вітчизняних підприємствах розпочалося запровадження західних методологій процесного калькулювання та управління витратами (ABC-costinng) в рамках системи управлінського обліку.
Для високоефективної роботи сучасного підприємства необхідна чітко налагоджена система управлінського обліку для менеджерів різних рівнів. Проте активному впровадженню управлінського обліку в Україні заважає неадекватне ставлення до нього в ланці вищого керівництва великих підприємств [2]. Як правило, менеджери компанії недооцінюють важливість перебудови загального механізму управління витратами та запровадження системи управлінського обліку в рамках даного механізму.
Основною перешкодою до побудови ефективної системи управлінського обліку є відсутність єдиної методології щодо впровадження ефективної системи управлінського обліку на підприємствах. Управлінський облік на вітчизняних підприємствах знаходиться або в зародковому стані, або зовсім відсутній [2].
Позитивними аспектом в вирішенні даної перешкоди є поява вітчизняних методологій запровадження управлінського обліку та методик процесного управління. Прикладом такої методології може слугувати технологія впровадження системи управління витратами на підприємствах авіабудівної галузі О.В. Веселовської, яка містить теоретичне обґрунтування етапів запровадження СУВ [1].
Проте наявність одиничних розробок є недостатньою, необхідною є створення загальної методології не тільки для запровадження управлінського обліку, але й методології перебудови СУВ у відповідності до характеристик систем III типу та особливостей вітчизняного економіки.

Література: 1. Веселовська О.В. Технологія впровадження системи управління витратами на підприємствах авіабудівної галузі. / О. В. Веселовська.// [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/index.php?operation=1&iid=1358. 2. Королович О.О. Впровадження управлінського обліку як інтегрованої інформаційної системи / О.О.Королович,.// [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/12534/1/22_116-121_Vis_722_menegment.pdf8. 3. Купер Р., Каплан Р. Построение системі управления затратами. / Р. Купер, Р Каплан.// [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://economicus.ru/ise/Pdf_Z3/z3_art10_p275-287.pdf
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад