Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Мойсеєнко О. ТЕОРЕТИЧНО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок березня 25, 2013 11:32 am    Тема повідомлення: Мойсеєнко О. ТЕОРЕТИЧНО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ... Відповісти цитуючи

ТЕОРЕТИЧНО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ ФІНАСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНУ

Мойсеєнко О. аспірант
Дніпропетровської державної фінансової академії
MOYSEENKO@meta.ua

Виступаючи головним інструментом реалізації регіональної соціально-економічної політики, фінанси регіону покликані сприяти розвитку виробництва, росту зайнятості населення, залученню інвестицій в економіку тощо. Особливої гостроти набувають питання побудови таких фінансових відносин, котрі б дозволяли формувати та використовувати фінансовий потенціал регіону з максимальним соціально-економічним ефектом. Для забезпечення економічної стабільності в регіоні важливе значення має порядок формування фінансових ресурсів та контроль за їх використанням. Соціально-економічний розвиток регіонів значною мірою залежить від величини та ефективності використання наявного на даній території фінансового потенціалу. Саме тому проблеми формування фінансового потенціалу регіону досить актуальні[2].
На сьогоднішній день суті та особливостям регіональних фінансів приділяється значно менше уваги, ніж проблемам загальнодержавних фінансів, не сформовано чітких підходів до розуміння поняття «фінансовий потенціал регіону» [2].
В сучасних умовах функціонування вітчизняної економіки особливого значення набуває регіональний фінансовий розвиток. Саме регіон та регіональні можливості і є додатковим ресурсом у боротьбі з негативними явищами. Зміст терміну «фінансовий потенціал регіону» на сьогодні є досить не однозначним. Одні дослідники схильні розглядати фінансовий потенціал регіону як «сукупність регіональних грошових фондів, структура та кількісна оцінка яких визначають особливості регіонального розподілу суспільного продукту та можливості внутрішнього фінансування всіх сфер діяльності в регіоні», інші ототожнюють його з «податковим потенціалом»; обмежують бюджетом та децентралізованими фондами, що залишаються в розпорядженні підприємств та організацій; розуміють як особливу форму відображення економічного потенціалу території тощо [3, 4].
У науковій літературі існує розширене і вузьке тлумачення фінансового потенціалу. Згідно з вузьким трактуванням фінансовий потенціал зводиться до визначення «фінансового потенціалу території», тобто сукупності фінансових потенціалів підприємств, розташованих на ній. Розширене розуміння фінансового потенціалу пов'язане з включенням в його зміст наступних елементів: консолідованого бюджету; позабюджетних фондів, міжбюджетних потоків, цінних паперів, емітованих органами влади або органами місцевого самоврядування, фінансового потенціалу підприємств і організацій усіх форм власності, коштів населення, які знаходяться в готівковій формі або в банках і інших фінансових інститутах, а також у вигляді різних цінних паперів; фінансових ресурсів інститутів кредитно-фінансової системи регіону, а також коштів, що залучаються банками з інших територій [5].
Можна виділити ще більш широке поняття фінансового потенціалу, що відображає всю сукупність економічних активів, які мають вартісну основу і здатні виступати джерелом фінансових засобів в результаті їх реалізації, застави, оренди та ін. До складу фінансового потенціалу деякі автори включають основні фонди, природні ресурси та інші елементи матеріального багатства, зосередженого в межах регіону і муніципальних утворень. При даному підході явно простежується розмитість кордонів між економічними і фінансовими потоками, що ускладнює в теоретичному плані виділення фінансового аспекту проблеми [1].
Найбільш правильним і точним визначенням щодо суті фінансового потенціалу регіону на думку багатьох вчених є таке: фінансовий потенціал регіону – це сукупність фінансових ресурсів, які є в розпорядженні регіональних органів влади та використовуються з метою забезпечення соціально-економічного розвитку регіону [1].
В умовах сьогодення з метою ефективного управління фінансовими ресурсами регіону проблема якісної оцінки потенційних та реальних можливостей і надалі залишається актуальною, в українській економічної системі не вироблено єдиного підходу як до розуміння економічної суті «фінансовий потенціал регіону», а тому дана проблема потребує додаткового вирішення [2].

Література
1. Боронос В.Г. Аналіз економічного змісту фінансового потенціалу регіону [Текст] / В.Г. Боронос, І.В. Карпенко // Схід: Спецвипуск. – 2011. - №1(108). - С. 32-36.
2. Гончарук Я. Методологія визначення фінансового потенціалу регіону [Текст] / Я. Гончарук, І. Жук // Ринок цінних паперів України. – 2012. – № 3-4. – С. 9-12.
3. Исаев Э.А. Финансовый потенциал крупного экономического региона [Текст] /Э.А. Исаев; научн. ред. Ю.И. Дюбимцев. – М.: ЗАО «Издательство «Экономика», 2007. – 206 с.
4. Корчагин Ю.А. Региональная финансовая политика и экономика [Текст]: Монография / Ю.А. Корчагин. - Ростов н/Д.: Феникс, 2006. – 284 с.
5. Финансы, денежное обращение и кредит [Текст]: Учебник / Под ред. В.К. Сенчагова, А.И. Архиповой. - 2-е изд., перераб. и дополн. - М.: ТК Велби, Издательство «Проспект», 2004. - 720 с.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад