Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Швець Л.В. ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
НДВ Секція 3


   

З нами з: 16.02.09
Повідомлень: 39

ПовідомленняНаписане: середа лютого 25, 2009 1:58 pm    Тема повідомлення: Швець Л.В. ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ... Відповісти цитуючи

ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

Швець Л.В.
Харківський Національний Економічний Університет
е-mail:larisashvec@rambler.ru


В сучасних умовах економічного розвитку України дослідження процесів формування та використання трудового потенціалу суспільства і підприємства є досить актуальним. Необхідно проводити відтворення, модернізацію трудового потенціалу підприємства у відповідності з рівнем відповідності, реконструкції, переоснащення промислового підприємства. Від якості аналітичної та прогнозної інформації, щодо показників якості трудового потенціалу, залежать можливості планування ефективного використання трудового потенціалу.
Питаннями дослідження та аналізу трудового потенціалу підприємства займалися багато видатних науковців, таких як В.М. Гриньова, В.Р. Веснін, В.С Пономаренко, Р.П. Колосова, В.С. Савельєв, О.М. Ястремська та інші [1-4].
Якість трудового потенціалу промислового підприємства – сукупність властивостей трудових ресурсів підприємства, їх здатність задовольняти певні потреби підприємства відповідно до освітньо-кваліфікаційного рівня, фаху, статевовікових ознак, стажу роботи і т.ін., що є визначенням його вартості.
Дослідження проблеми якості трудового потенціалу промислового підприємства обумовлює виділення в його структурі компонентів, які б характеризували якість не тільки з точки зору безпосереднього змісту, а й відбили комплексно ті елементи трудового потенціалу, що вміщують у собі всю сукупність соціально-економічних відносин та умов, за яких відбувається повне його відтворення.
Якісні характеристики трудового потенціалу носять умовний характер і можуть визначатися за допомогою [1-4]:
 показників демографічного розвитку (природний рух, пов'язаний з демографічною політикою держави; міграція населення) [1-4];
 медико-біологічних і психофізичних характеристик (стан здоров’я, фізичні можливості) [2] ;
 професійно-кваліфікаційних даних (стаж роботи; освіта) [2];
 показників соціально-культурного і соціально-економічного розвитку (умови праці, організація праці, розвиток матеріально-технічної бази) [1,4];
 природно-кліматичних умов (територіально-географічні) [1,3,4].
Трудовий потенціал підприємства формується з внутрішніх якостей і можливостей його працівників. Ефективність реалізації трудового потенціалу кожного працівника залежить від умов, у яких здійснюється трудова діяльність. Тому формування та збереження трудового потенціалу в промисловості шляхом удосконалення існуючих, а також розробкою та впровадженням нових методів управління персоналом, спрямовано на ефективне використання працівників, зайнятих у промисловому виробництві відповідно до їх якісних характеристик.
Якість трудового потенціалу промислового підприємства є підсумковим показником особистого фактора виробництва, зв’язаний тільки зі здатністю і схильністю менеджера до праці, станом здоров’я, тобто всім тим, що відбиває фізичний і психологічний потенціал; з обсягом загальних і спеціальних знань, трудових навичок і вмінь, що визначають здатність до праці певної кваліфікації.
Система якості трудового потенціалу, як складна та багаторівнева системна характеристика, включає в себе такі підсистеми: натурально-нормативні, організаційно-економічні та соціальні.
Натурально-нормативна підсистема, через свої демографічні, соціально-культурні та професійно-освітні компоненти, відбиває субстрактні характеристики, притаманні об'єкту дослідження.
Організаційно-економічна підсистема, за допомогою споживчої та вартісної компонент, відбиває якісні характеристики з позиції їх можливого використання.
Соціальна підсистема, через мотиваційну та гуманістичну компоненти, відбиває якісні трансформації в системі виробничих відносин та продуктивних сил.
Регулювання даної системи має включати: цілі та завдання; соціально-економічні закони й закономірності, а також нормативно-правові акти, за якими відбувається їх взаємодія; компоненти підсистеми якості трудового потенціалу (об’єкт регулювання); компоненти підсистеми соціально-економічного та оточуючого середовища (суб’єкт господарювання). Система якості трудового потенціалу забезпечує рівень комплексного відтворення якісних характеристик трудового потенціалу соціально-економічної системи до сучасних вимог.
Таким чином, якість трудового потенціалу формується під впливом різноманітних умов (природних, історичних, соціальних, економічних та інших), сукупностей різних характеристик (демографічних, кваліфікаційних, освітньо-культурних, соціально-економічних) трудових ресурсів. Показники якості трудового потенціалу підприємства забезпечують рівень суспільних відносин щодо формування, розподілу та використання трудових ресурсів.

Література:

1. Пономаренко В.С.,. Управління трудовим потенціалом. Наук. видання/ В.С. Пономаренко, В.М. Гриньова, М.Н. Салун, М.М. Новікова, А.Г. Гольдфарб, І.А. Грузіна, О.М. Красноносова, С.М. Самойленко, С.І. Струк. – Х.: Вид. ХНЕУ, 2006. – 348с.
2. Гриньова В.М. Проблеми управління трудовими ресурсами підприємства: Монографія/ В.М. Гриньова, О.М. Ястремська – Х.: Вид. ХНЕУ, 2006. – 192с.
3. Савельєв В.С. Управління персоналом: Навч. посібн. / В.С. Савельєв, О.Л. Єсько. – К.: ВД «Професіонал», 2005. – 336с.
4. Хомяков В.І., Бакум І.В. Управління потенціалом підприємства. – Черкаси: ЧДТУ, 2005 – 323с.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад