Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: п'ятниця лютого 27, 2009 2:25 pm Тема повідомлення: Олійник В.Я. СТРАХУВАННЯ В СИСТЕМІ СТАЛОГО СОЦІАЛЬНО-...
СТРАХУВАННЯ В СИСТЕМІ СТАЛОГО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
Олійник В.Я., к.е.н, доцент
Дніпропетровська державна фінансова академія
Посилення економічної стійкості і забезпечення сталого соціально-економічного розвитку є складною проблемою прогресивного поступу суспільства, що має системний вираз. Система становить сукупність об’єктів, взаємодія яких сприяє виникненню нових інтегративних якостей, не притаманних окремим системо утворюючим елементам. У системі соціально-економічного розвитку страхування сприймається насамперед як підсистема страхового захисту господарської діяльності, а в системі ринку – його підсистемою, страховим ринком як виокремленою (локальною) ланкою суспільно-економічної системи.
У ситуації, коли окремі елементи цілісної соціально-економічної системи набувають відносно самостійного значення, у них виникає власна мета розвитку і його мотивації. В сучасній зарубіжній і вітчизняній літературі за мету сприймаються такі цілі: оптимізація (або збільшення обсягу і якості) страхового захисту суб’єктів господарювання (осіб, клієнтів), збільшення обсягу страхової премії (в тому числі і у відношенні до величини ВВП), зростання інвестиційного капіталу тощо. Безумовно, з позиції страхування як локального елементу соціально-економічної системи існують свої критерії оцінки досконалості, проте з позиції розвитку загальної системи мета функціонування страхового ринку не може бути зведена лише до страхового захисту. Адже обсяг загальної суми страхової премії відображає не стільки досконалість страхування, а передовсім платоспроможний попит і ціновий режим надання страхових послуг. Частка ж страхової премії до ВВП – дуже загальний показник, до того ж не детермінантний щодо його зростання.
Системний підхід до оцінки розвитку страхового ринку передбачає розгляд успішності його функціонування з позиції позитивного впливу на соціо-еколого-економічну систему суспільства як фінансового інструменту, спрямованого на примноження інтеграційного – синергічного ефекту. Якщо з позиції функціонування страхування як елементу цілісної соціально-економічної системи правомірне використання таких показників її досконалості як ефективність, оптимальність, прибутковість, рентабельність (на яких ґрунтується класична економічна теорія), то з позиції економічної синергетики оцінка досконалості страхування в концепції економічного зростання використовуються показники його гармонійності в системі «Людина-Природа»: відповідність якості життя людських спільнот з потенціалом екологічного та економічного відтворення споживчих благ. Зазначене посилює необхідність виявлення синергетичних функцій страхування та їх реалізації в цілеспрямованості його розвитку.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі