Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: четвер листопада 05, 2009 11:37 am Тема повідомлення: Каменцова А., УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ ПРИ ЗДІЙСНЕННІ
УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ ПРИ ЗДІЙСНЕННІ ПЛАТНИКАМИ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ ТА ШЛЯХИ ЙОГО УПЕРЕДЖЕННЯ
Каменцова А., студентка
Дніпропетровська державна фінансова академія
В країнах з трансформаційною економікою сплата податків не носить еквівалентного характеру, що стає підґрунтям для антифіскальної поведінки платників, породжуючи бажання змен¬шити податкові зобов'язання або взагалі ухилитися від їх виконання. Теоретичне дослідження аспектів ухилення від сплати податків можна використати для подальшого вдос¬коналення податкової системи України.
Сьогодні в Україні актуальним залишається проблема ухилення від сплати податків. Так, протягом 2007 року здійснено 3374 пере¬вірки суб'єктів господарювання, викрито 1,7 тис. злочинів про ухилення від сплати податків в особливо великих роз¬мірах, у тому числі 530 злочинів, де ухилення складає понад 1 млн. гривень. Сума завданих державі збитків по кримі¬нальних справах, закінчених провадженням та направле¬них до суду з обвинувальним висновком, становить 444,7 млн. грн., з яких відшкодовано державі 175,1 млн. грн. Та¬кож виявлено 1,2 тис. фактів порушень податкового зако¬нодавства шляхом використання легальними платниками податків послуг суб'єктів господарювання з ознаками «фік¬тивності» та порушено 1,1 тис. кримінальних справ.
В економічній літературі відсутній єдиний теоретичний підхід до дослідження проблеми несплати податків та обов'язкових зборів до бюджету в повному обсязі. В окре¬мих виданнях використовується термін «ухилення від по¬датків», в інших «уникнення», деякі застосовують навіть та¬кі терміни, як «податкова оптимізація».
Ухилення від сплати податків передбачає будь-які дії платників щодо зменшення обов'язкових пла¬тежів шляхом порушення чинного законодавства.
У Листі від 02.04.2007 р. №6448/7/23-5017 «Щодо руйнування механізмів мінімізації, що використовуються суб'єктами, які декларують від'ємне значення об'єкта оподаткування (збит¬ковими підприємствами)» умовно схеми мінімізації податко¬вих зобов'язань було розділено на чотири категорії:
1) схеми зменшення податкових зобов'язань;
2) схеми оптимізації податкових зобов'язань;
3) схеми ухилення від оподаткування;
4) схеми, що мають ознаки шахрайства.
При цьому ДПАУ визнає формальну законність застос¬ування перших двох видів мінімізації податкових зо¬бов'язань, але з деякими обмеженнями - «які формально є законними, проте їх реалізація не є можливою без залучен¬ня інших суб'єктів господарювання і, як правило, спрямова¬на на перенесення об'єкта оподаткування об'єкта оподаткування на інших осіб з меншими (пільговими) ставками оподаткування, нерезидентів, фіктивних суб'єктів господа¬рювання. При цьому слід розрізняти законність здійснених операцій, пов'язаних з такими категоріями, і в ході здій¬снення документальних перевірок визнавати «зловживан¬ня» суб'єктом господарювання своїм правом.
Третя категорія схем мінімізації податкових зобов'язань -пов'язані з ухиленням від оподаткування. Такі схеми можуть досягатися завдяки невідображенню у податкових деклара¬ціях податкових зобов'язань, використанню у розрахунках підставних («фіктивних») осіб, або ж визнаних банкрутами.
Четверта категорія схем - пов'язані з шахрайством, пі¬дробкою документів. Зазначене може досягатися шляхом укладання удаваних правочинів, зокрема використання пі¬дроблених документів, у тому числі для отримання незакон¬ного відшкодування з бюджету сум ПДВ.
Явище ухилення від сплати податків у перехідній економіці набуло широкого розповсюдження і має тенденцію до саморозвитку. Чим мен¬ше податкових надходжень отримує бюджет, тим вищі податкові став¬ки вимагаються для забезпечення його потреб. З підвищенням подат¬кових ставок виникає обернена реакція платників податків - підсилю¬ється мотивація до неплатежів. Тому сьогодні відбуваються зміни як в самій системі оподаткування, так і в методах, змісті роботи податкових органів. Не менш важливу роль в скороченні масштабів ухилення від оподаткування має відігравати ефект виховання заохочення навчання, становлення високоморального громадянського суспільства тощо.
Одним із основних завдань реформуван¬ня податкової системи, що вирішується дер¬жавною податковою службою України, є підвищення рівня обслуговування плат¬ників, які бажають сплачувати податки, по¬силення заходів щодо виявлення та припи¬нення шахрайських несплат податків, щоб найбільша кількість платників змогла пере¬конатися, що податкова система працює спра¬ведливо.
Таким чином, сьогодні на законодавчому рівні будь-яка оптимізація, мінімізація, уникнення та подальше плануван¬ня податкових платежів у межах існуючого законодавства є неправомірним і привертає увагу з боку контролюючих органів, тому подальше реформування податкової системи в контексті проблеми ухилення від сплати податків повинно бути спрямовано на забезпечення прозорості податкового законодавства і підвищення якості надання суспільних благ як мотивацію до сплати податків.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі