Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Шерстенников Ю.В., Рудянова Т.М., ДОСЛІДЖЕННЯ ДИНАМІКИ ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку регіонів України”
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
Секція №6


   

З нами з: 09.11.09
Повідомлень: 31

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 09, 2009 12:29 pm    Тема повідомлення: Шерстенников Ю.В., Рудянова Т.М., ДОСЛІДЖЕННЯ ДИНАМІКИ ... Відповісти цитуючи

ДОСЛІДЖЕННЯ ДИНАМІКИ РОЗВИТКУ МАЛИХ ПІДПРИЄМСТВ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ВИРОБНИЧОЇ ФУНКЦІЇ КОББА-ДУГЛАСА

Шерстенников Ю.В.,
Рудянова Т.М.,
Дніпропетровська державна фінансова академія


Важливим фактором розвитку національної економіки України є ефективне функціонування підприємств малого і середнього бізнесу. Для ефективного економічного розвитку різних галузей малого бізнесу використовуються різноманітні методи економіко-математичного моделювання, які дозволяють зробити аналіз та достовірний прогноз розвитку економіки в цілому й малого бізнесу зокрема. У роботі на підставі статистичних даних за 2000-2007 рр. для малих підприємств Дніпропетровської області побудована модель, яка встановлює залежність обсягу виробленої продукції (обсягу реалізованої продукції) від залишковою вартості основних засобів та нематеріальних активів, від оборотних засобів та від оплати праці, зроблена оцінка статистичної значущості моделі, обчислені основні економічні характеристики взаємозв’язку параметрів, зроблено економіко-статистичний аналіз діяльності підприємств малого бізнесу за трьома видами діяльності: промисловість, транспорт, будівництво.
Метод багатофакторної виробничої функції є потужним інструментом дослідження галузей економіки країни або регіону. Разом з тим слід відмітити, що спроби побудови агрегованої виробничої функцій для поставленої проблеми зустрічають серйозні труднощі, обумовлені особливостями перехідної економіки. Особливості перехідної економіки обумовлені тим, що вона, отримавши у спадок властивості планової економіки, має і свої власні, які відрізняють її як від планової, так і від ринкової. Тому, наприклад, в процесі реформ на фоні розгляду обмежень, які накладаються ринковим попитом, залишаються ресурси, що ним незатребувані, але продовжують вимагати витрат на їх підтримку (зокрема зайнятість, яка підтримується з метою зниження соціальної напруги). Крім того, сам перехідний процес може бути нерівноважним, оскільки виникають різного роду провали ринку (market fails) і/або провали уряду (state fails), коли держава не справляється з управлінням, а ефективні ринкові механізми саморегулювання ще не сформовані. Одержано, що модель Кобба-Дугласа для малих підприємств Дніпропетровської області по різних видах діяльності відповідно матиме вигляд:
для промисловості: ;
для транспорту: ;
для будівництва: ;
де - обсяг виробленої продукції/ обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг);
- основні засоби та нематеріальні активи (залишкова вартість);
- оборотні активи;
- витрати на оплату праці.
Витрати на оплату праці проіндексовані за ставкою дисконту 0,19, яка відповідає середньому рівню інфляції за обраний період. Оцінка адекватності побудованих нелінійних моделей реальним даним проводиться по величині коефіцієнта детермінації, який дорівнює відповідно: для промисловості 0,839; для транспорту 0,952; для будівництва 0,857.
Розраховано показники продуктивності праці (з 1 грн. витрат на оплату праці), темпи росту (зниження) показника продуктивності праці визначаємо по формулі, динаміка показників фондовіддачі підприємств, темпи росту (зниження) фондовіддачі, темпи зміни обсягу випуску валової продукції , темпи росту витрат на оплату праці виробничого персоналу, показники фондоозброєності промислових підприємств. Аналіз коефіцієнтів еластичності побудованих моделей показує, що має місце тенденція розвитку підприємств малого й середнього бізнесу Дніпропетровської області, тому що для промисловості: 1,84>1; для транспорту: 1,614>1; для будівництва: 2,49>1. При цьому ріст (або зменшення) витрат на оплату праці на 1 % обумовлює збільшення (зменшення) обсягу виробленої продукції/обсягу реалізованої продукції на 1,335 % - для промисловості, на 0,89 % - для транспорту, на 1,91 % - для будівництва.
У результаті збільшення на 1 % основних засобів і нематеріальних активів (за рахунок додаткових капітальних вкладень) випуск продукції підвищиться на 0,3095 % - для промисловості; на 0,415 % - для транспорту; на 0,382% - для будівництва, що свідчить про впровадження у виробництво прогресивного обладнання, нових матеріалів і використання нових технологій. Модель виробничої функції Кобба-Дугласа для малих підприємств Дніпропетровської області у вигляді (3)-(5) відображає залежність зміни обсягу виробленої продукції/обсяг реалізованої продукції від ефективності використання основних ресурсів виробництва при кореляційному відношенні 0,9998 – для промисловості, 0,6484 – для транспорту, 0,9654– для будівництва.
Аналіз розвитку малих підприємств Дніпропетровської області показує, що зростання випуску продукції за розглядаємий період йшло, як за рахунок збільшення масштабу виробництва, так і за рахунок досягнень науково-технічного прогресу.
Економіко-статистичний аналіз дозволяє констатувати наступне: найбільш проблемними роками з точки зору стабільного функціонування підприємств є 2002 р. та 2004 р., що пов’язано з нестабільністю політичної, економічної системи та неудосконаленістю законодавства, яке повинно сприяти підтримці діяльності таких суб’єктів господарювання як підприємства малого та середнього бізнесу, а найбільш успішними є 2003 та 2006 роки. Аналіз діяльності підприємств за 2007 рік дозволяє стверджувати, що і у 2007 році діяльність малих підприємств за трьома розглядаємими галузями була стабільною.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку регіонів України” Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад