Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Фещенко О.М. АНАЛІЗ ПІДХОДУ ДО ТРАКТУВАННЯ ПОНЯТТЯ ІННОВ...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: середа березня 25, 2015 11:28 am    Тема повідомлення: Фещенко О.М. АНАЛІЗ ПІДХОДУ ДО ТРАКТУВАННЯ ПОНЯТТЯ ІННОВ... Відповісти цитуючи

АНАЛІЗ ПІДХОДУ ДО ТРАКТУВАННЯ ПОНЯТТЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Фещенко О.М., к.т.н., доцент
Дніпропетровська державна фінансова академія
е-mail: feschenko_olga@mail.ru


В ринкових умовах особливої уваги потребує проблема щодо аналізу підходу до трактування поняття інноваційного розвитку підприємства. Визначальний вплив на розвиток підприємства здійснює науково-технічний прогрес, який на практиці втілюється у вигляді інновацій.
Національні інтереси України на сучасному етапі вимагають негайних дій, спрямованих на збереження її науково-технологічного потенціалу, забезпечення його ефективного використання для подолання кризових явищ в економічному і соціальному розвитку. Основою стратегічного курсу нашої держави має стати реалізація державної політики, спрямованої на запровадження інноваційної моделі структурної перебудови та зростання економіки, утвердження України як високотехнологічної держави. Відповідно, першорядного значення набуває дослідження теоретичного базису управління інноваційним розвитком вітчизняних підприємств [1].
Умови функціонування сучасних підприємств будь-якої форми власності, організаційно-правової форми господарювання та галузевої належності характеризуються невизначеністю та динамічністю соціально-економічного середовища. Ефективне протистояння підприємства змінам зовнішнього середовища можливе тільки за умов постійного розвитку підприємства.
Розвиток - це незворотні, закономірні зміни матерії та свідомості, їх універсальна властивість. Стійкий прогресивний розвиток підприємства відбувається у випадку, коли в результаті змін параметри зовнішнього і внутрішнього середовища покращуються і сприяють реалізації подальших позитивних змін [2].
В останні роки дослідження проблем розвитку підприємств стає пріоритетною сферою інтересів багатьох науковців. Серед вітчизняних учених вагомий внесок у висвітлення окремих аспектів проблеми розвитку підприємств зробили такі вчені, як Пономаренко В.С., Тридід О.М., Кизим М.О., Раєвнєва О.В., Василенко В.А., Масленикова Н.П., Афанасьєв Н.В., Афонін І.В. та інші.
Окремого пояснення потребує застосування такого терміну, як «інноваційний розвиток», оскільки саме розвиток такого типу є передумовою ефективного функціонування вітчизняних промислових підприємств за сучасних умов мінливого зовнішнього середовища та високого ступеня науково-технологічної конкуренції.
За результатами аналізу наукової літератури та останніх публікацій з проблематики інноваційного розвитку підприємств слід зазначити, що не зважаючи на їх значну кількість, жодна з них окремо не підвищує загальний рівень термінологічної визначеності із цього питання [1].
У зв’язку з цим, Грінченко К.О. справедливо зазначає, що загальноприйнятого визначення поняття «інноваційний розвиток підприємства» не існує [2]. У більшості випадків його ототожнюють із певним аспектом або їх сукупністю, при чому найчастіше - із техніко-технологічним станом підприємства [2]. Таке ототожнення є недоречним, адже існує окреме поняття «технологічного розвитку», який, на погляд Федотової Л.І., спрямований на перетворення наукових розробок у придатні для промисловості прикладні розробки, що послугували б основою для інновацій і наступного продукування їх у технології, які здатні реалізуватися на практиці з метою забезпечення стійкого економічного зростання [4]. У той же час неможливо не погодитися з думкою Федулової Л.І., що існує тісний взаємозв’язок між економічним розвитком підприємства та технологічним, який полягає у тому, що «основою ефективного виробництва в ринковій економіці є сама технологія та прогресивна конструкція її реалізації» [4].
Також, дещо однобічним виглядає трактування інноваційного розвитку за Ілляшенком С.М. [1], який у якості визначального чинника такого розвитку визначає модифікацію існуючих та формування нових ринків збуту підприємства, тобто орієнтується на маркетинговий (ринковий) аспект цього поняття. Він пише: «Інноваційним є розвиток, що спирається на безупинний пошук і використання нових способів і сфер реалізації потенціалу підприємства в змінних умовах зовнішнього середовища у рамках обраної місії і прийнятої мотивації діяльності, пов’язаний з модифікацією існуючих і формуванням нових ринків збуту» [1].
Аналогічно міркуючи, можна вважати практично однобічними всі трактування поняття інноваційного розвитку, які спираються на одиничний аспект, адже будь-який такий аспект, наприклад, як у Радіонової Н.Й. [3] є лише однією з функціональних областей діяльності підприємства, у яких має бути забезпечений розвиток інноваційного типу. Радіонова Н.Й. дає таке визначення: «Інноваційний розвиток підприємства - керована кількісна або якісна позитивна динаміка стану об'єктів за результатами впливу інтенсивних чинників», - тобто визначний аспект у неї - динамічний.
Таким чином, оскільки підґрунтям інноваційного розвитку є постійне запровадження нововведень в усіх функціональних підсистемах, які зовсім необов’язково пов’язані із науково-технічною сферою, саме наголошення на необхідності впровадження системних і всебічних нововведень має бути відбито у визначенні інноваційного розвитку.
Також, необхідним є врахування того факту, що інноваційний розвиток залежить як від наявного потенціалу підприємства, так і від змін зовнішнього середовища, яке за сучасних умов функціонування підприємств характеризується високим ступенем невизначеності, динамічністю та нестабільністю [1].
За результатами аналізу, інноваційний розвиток підприємства може бути визначений як спосіб економічного зростання, заснований на постійних і системних нововведеннях в усіх функціональних підсистемах підприємства, спрямованих на формування і збереження конкурентних переваг, основною передумовою якого є зміни внутрішнього потенціалу підприємства та його зовнішнього середовища, при цьому інноваційний розвиток підприємства може здійснюватись тільки через розвиток компонентів потенціалу внутрішнього середовища підприємства, яке, з точки зору інноваційного відтворення його потенціалу, може бути згруповане у п’ять блоків: проектний – напрямки діяльності підприємства і їх результати у вигляді продуктів і послуг; функціональний (блок виробничих функцій) – оператор перетворення ресурсів організації в продукти і послуги, а також управління трудовою діяльністю працівників на всіх стадіях життєвого циклу виробу; ресурсний – комплекс матеріально-технічних, трудових, інформаційних і фінансових ресурсів підприємства; організаційний – організаційна структура, технологія процесів за всіма функціями і проектами, організаційна культура; блок управління – загальне керівництво підприємством.
Отже, основною передумовою для ініціалізації процесів інноваційного розвитку є зміна внутрішнього потенціалу підприємства та стану його зовнішнього середовища, при цьому відповідна управлінська діяльність повинна бути науково обґрунтована і базуватися на теоретичних положеннях, що враховують як загальні теоретичні основи управління, так і специфічні положення менеджменту [1].

Література:
1. Воронков Д.К. Підхід до трактування поняття інноваційного розвитку підприємства/ Д.К. Воронков //Управління розвитком. - 2010. - №17 (93). - С. 84-86. 2. Грінченко К.О. Фактори розвитку інноваційного підприємства [Електронний ресурс] / К.О. Грінченко. - Режим доступу: http://ev.nuos.edu.ua. 3. Радіонова Н.Й. Організаційно-економічне забезпечення управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.04 / Наталія Йосипівна Радіонова. – Луганськ. - 2009. - 17 с. 4. Федулова Л. І. Інноваційний розвиток промисловості України: тенденції та закономірності / Л.І. Федулова //Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №3 (69). - С. 89-90.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад