Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Касич А.О., Олійник Є.В. ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ВІДТВОРЮВАЛ...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 26, 2015 10:50 am    Тема повідомлення: Касич А.О., Олійник Є.В. ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ВІДТВОРЮВАЛ... Відповісти цитуючи

ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ВІДТВОРЮВАЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ

Касич А.О., д.е.н., професор
Олійник Є.В., аспірант
Кременчуцький національний університет
імені Михайла Остроградського
e-mail: kasich.alla@gmail.com, evgenia.nabok@yandex.ua


В економіці України відбувається накопичення морально та фізично застарілих основних засобів, а це свідчить про недостатність темпів відтворювальних процесів. Основою відтворювальних процесів є достатність фінансових ресурсів безпосередньо підприємств, які можуть бути як сформовані підприємствами самостійно, так і залучені із зовні.
Метою проведених авторами досліджень є дослідження динаміки та потенціалу основних джерел фінансування процесів відтворення основних засобів в економіці України.
Питання розвитку фінансового потенціалу процесів відтворення основних засобів повинні вирішуватись: як на мікрорівні – кожне підприємство визначає доцільність та можливості проведення відтворення існуючого виробничого потенціалу самостійно, так і макрорівні – держава повинна створювати комплексні, системні умови активізації оновлення існуючих основних засобів шляхом стимулювання інвестиційної активності, впровадження ефективних механізмів функціонування власне ринкової економіки.
Визнання необхідності відтворення ще не означає в наших умовах формування необхідного обсягу фінансових ресурсів.
Узагальнюючи всі можливі джерела фінансування процесів відтворення зупинимось на основних чинниках, які визначають перспективи їх залучення на українських підприємствах (табл. 1).
Кожне джерело має свої переваги та обмеження у використанні. Проаналізуємо вагомість впливу перерахованих джерел в економці України.
Внутрішні джерела, основними серед яких є, амортизація та прибуток, повинні значною мірою забезпечувати відтворювальні процеси на підприємстві. Амортизація за своїм призначенням має покривати знос та створювати можливості для простого відтворення. Оскільки рівень зносу основних засобів перевищує 77,3 % (2013 р.) [1], а свобода у виборі методу амортизації є лише формальною, амортизаційні відрахування складають порівняно невеликі суми. Крім того, в умовах відсутності оборотних засобів підприємства можуть жертвувати навіть коштами, які призначені для фінансування амортизації. А, як наслідок, має місце ситуація, коли використана амортизація перевищує нараховану. За таких умов зростає значимість прибутку, який повинен виступати джерелом фінансування розширеного відтворення. Оскільки в Україні значна кількість підприємств працюють збитково 65,9 % (2013 р.) [1], то дане джерело не стало базовим.
Таблиця 1 - Чинники та умови застосування внутрішніх та зовнішніх джерел фінансування відтворення основних засобів
№ Джерела Чинники
1. Внутрішні (власні) джерела
1.1 Амортизаційні відрахування - метод амортизації;
- балансова вартість ОЗ;
- наявність вільних оборотних засобів
1.2 Чистий прибуток - ставка податку на прибуток;
- підходи до розподілу прибутку
1.3 Надходження від реалізації вибулих основних засобів - наявність надлишкових виробничих потужностей та об’єктів соціальної сфери
1.4 Індексація ОЗ - темпи інфляції в країні
2. Зовнішні джерела
2.1 Кредити - терміни надання;
- наявність у позичальника застави;
- ставка відсотка;
2.2 Державне фінансування - стратегічна значимість об’єкта;
- наявність у держави фінансових ресурсів
2.3 Іноземні інвестиції - інвестиційна привабливість;
- відповідність економічним інтересам інвестора
2.4 Додаткова емісія акцій - вихід підприємства на фондовий ринок

Зовнішні джерела в реаліях України також мають суттєві проблеми залучення до фінансування відтворювальних процесів. Ставки за кредитами перевищують 30%, позики не надаються на довгостроковій основі та на інвестиційні цілі. Що стосується державного фінансування, то держава повинна, однак не фокусує свої зусилля на розробці та реалізації поетапної програми технічного переозброєння вітчизняних підприємств, що пояснюється обмеженими ресурсами та відсутністю розуміння значимості цього питання на рівні державних структур. Стратегічні інвестори у вітчизняних підприємств не з’являються, оскільки інвестувати в економіку, в якій вітчизняні підприємства не розпочали ще цей процес, зарубіжні підприємства не є мотивованими.
Вирішення проблем фінансового забезпечення відтворення основних засобів потребує розробки цілісної програми, яка б передбачала активізацію макроекономічних та мікроекономічних інструментів, важелів інвестиційної діяльності.

Література:
1. Офіційний сайт компанії Державної служби статистики України» [Електронний ресурс] : – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua/
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад