Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Лактіонова Л.О. ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 26, 2015 10:50 am    Тема повідомлення: Лактіонова Л.О. ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ... Відповісти цитуючи

ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ
В УКРАЇНІ ТА ЗА КОРДОНОМ

Лактіонова Л.О.
Кременчуцький національний університет
імені М. Остроградського
e-mail: laktionov95@mail.ru


Оподаткування доходів населення та відповідні податки є одним з головних джерел наповнення бюджетів всіх рівнів в багатьох країнах. Пояснюється це досить високими ставками податків та великою кількістю платників, відповідно до цього й надходження до бюджетів є суттєвими.
Оподаткування доходів населення застосовується у всіх країнах світу. Вперше цей податок було введено в Великобританії в 1799 році як тимчасовий захід з метою фінансування військових потреб у війні проти Наполеона, але з 1842 року прибутковий податок остаточно утвердився в англійській податковій практиці.
В незалежній Україні система оподаткування доходів населення змінювалася неодноразово. У 1991-1993 pp. у зв’язку з шаленою інфляцією відбувалася постійна зміна інтервалів і ставок прогресивного оподаткування. У 1993 році була впроваджена нова шкала ставок, побудована у відносних величинах. Поточні розрахунки з оподаткування проводилися за місячним доходом, а після закінчення року складався перерахунок з урахуванням всіх джерел доходів протягом року та податок обчислювався за сукупним річним доходом.
Протягом тривалого періоду податок на доходи фізичних осіб обчислювався за прогресивною шкалою від 10 до 40 % (10, 15, 20, 30,40 %), доходи, одержані не за місцем основної роботи оподатковувалися за ставкою 20 %.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб", яким було встановлено єдину ставку податку для всіх доходів, отриманих громадянином – 13 % – до 31 грудня 2006 року і 15 % –з 1 січня 2007 року.
Подальше реформування індивідуального прибуткового оподаткування громадян в Україні відбулося з прийняттям Податкового кодексу України (ПКУ) у 2010 році. Відповідно до IV розділу ПКУ для більшості видів доходів з 2011 року було встановлено диференційовані ставки податку 15% та 17% залежно від розміру доходу, також для деяких видів доходів застосовувалися ставки 5%, 10%, 30%.
Податкова реформа 2015 року також призвела до збільшення податкового тягаря для населення.
Ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), зарплата яких за звітний податковий місяць перевищує 10 мінімальних (12180 грн.) збільшилася із 17% до 20% (нараховується на різницю від перевищення) 4.
Пасивні доходи населення (проценти на поточний або депозитний банківський рахунок, інвестиційний прибуток, роялті тощо) оподатковуються за ставкою 20% (замість 15% у 2014 році).
Вперше запроваджено оподаткування пенсій – суми пенсій, якщо їх розмір перевищує на місяць 3 мінімальні зарплати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (3654 грн у 2015 році) оподатковуються за ставкою 15 (20)% суми перевищення.
Крім того, на 2015 рік продовжено дію військового збору розміром 1,5% від суми заробітної плати, при цьому розширено його базу оподаткування на всі доходи, які оподатковуються ПДФО.
Розглянемо закордонний досвід оподаткування доходів населення на прикладі деяких країн.
Прибутковий податок з фізичних осіб в Республіці Білорусь складає 12%, що на 3% менше відповідного податку в Україні (податок на доходи фізичних осіб, 15%). Платники податку при наявності підстав можуть скористатися стандартними, соціальними та іншими податковими відрахуваннями 1.
В Республіці Казахстані фізичні особи сплачують індивідуальний прибутковий податок. Об'єктом оподаткування є сукупний річний дохід, в який включаються всі види доходів платника податків. Ставка на дохід складає 10%, доходи у вигляді дивідендів оподатковуються за ставкою 5% 2.
Ставка прибуткового податку в Молдові є значно нижчою, ніж ставка відповідного податку в Україні 3.
Прибутковий податок з фізичних осіб та індивідуальних підприємців в Молдові складає:
 7% річного оподатковуваного доходу, що не перевищує 27852 лея (а це приблизно 28,5 тис. грн. в рік або 2375 грн. в місяць);
 18 % річного оподатковуваного доходу, що перевищує 27852 лея.
Рівень індивідуального прибуткового оподаткування фізичних осіб безпосередньо впливає на реальні особисті доходи значної частини населення, особливо тих, хто отримує основні доходи у вигляді заробітної плати, що потребує зваженого підходу до справляння податку.

Література:
1. Податковий кодекс Республіки Білорусь [Електронний ресурс] Режим доступу: http://pravo.by/main.aspx?guid=3311
2. Податковий кодекс Республіки Казахстан [Електронний ресурс] Режим доступу: http://online.zakon.kz
3. Податковий кодекс Республіки Молдова [Електронний ресурс] Режим доступу: http://base.spinform.ru/show_doc.fwx?rgn=3834
4. Податковий кодекс України [Електронний ресурс] Режим доступу: http://sfs.gov.ua/nk
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад