Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Олійник Т.І., ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПРОЦЕСУ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ФІНАНСОВО-БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА В КОНТЕКСТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ”
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 17, 2011 11:59 am    Тема повідомлення: Олійник Т.І., ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПРОЦЕСУ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВ... Відповісти цитуючи

ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПРОЦЕСУ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ПІДПРИЄМСТВА

Олійник Т.І., ст. викладач
Бердянський університет менеджменту і бізнесу

Відтворювальні процеси основних засобів виробництва залежить від термінів їх експлуатації, тобто періоду функціонування із врахуванням первісного свого призначення. При цьому як скорочення, так і збільшення періоду експлуатації по-різному впливають на ефективність відтворення і використання основних засобів праці. Скорочення строків експлуатації основних засобів як уможливлює прискорення їх оновлення, так і обумовлює збільшенню собівартості виготовленої продукції за рахунок амортизаційних відрахувань, що вимагає більших за обсягом інвестиційних ресурсів для нарощування виробничих потужностей підприємства [1, с. 15].
Збільшення періоду функціонування основних засобів виробництва надає змогу зменшити обсяги їх заміни, і направляти більше ресурсів для розширеного відтворення. Але це спонукає зниженню сукупної продуктивності діючих засобів праці, значному збільшенню витрат на їх утримання та експлуатацію. Саме тому термін експлуатації кожного засобу праці повинен бути оптимальним, тобто таким, щоб забезпечувати найменші витрати праці у виробничому процесі протягом всього періоду їх функціонування.
Існуюча система показників, яка всебічно характеризує ефективність використання основних засобів, охоплює показники ефективності їх відтворення та показники відображення рівня використання засобів праці як в цілому, так і за окремими їх видами. Необхідність виокремлення у самостійну групу показників відтворення засобів праці, які характеризують процес їх руху, технічний стан та структуру, обумовлена тим, що відтворювальні процеси істотно і безпосередньо впливають на ступінь ефективності використання основних засобів.
Система показників ефективності відтворення основних засобів вимагає свого удосконалення з огляду методики обчислення деяких з них та повноти охоплення окремих їх сторін відтворювальних процесів [2, с. 186]. Зокрема коефіцієнт оновлення визначається відношенням абсолютної суми введених основних засобів до їх наявності на кінець року, а коефіцієнт вибуття – відношенням обсягу вибуття основних засобів до їх наявності на початок року, що унеможливлює зіставити значення за даними показниками. Тому визнання коефіцієнтів відтворення основних засобів за середньорічною їх вартістю слід вважати методологічно більш правильною.
Необхідно також розрізняти дві існуючі форми оновлення основних засобів – екстенсивну та інтенсивну. Екстенсивне оновлення характеризує темпи збільшення обсягу експлуатації основних засобів. Інтенсивне оновлення передбачає заміну діючих основних засобів новими, більш ефективними [3, с 65]. Проте процес ліквідації основних засобів не можна ототожнювати з інтенсивним їх оновленням. При цьому треба визнати, що екстенсивне завантаження можна підвищувати до певного рівня без використання капітальних витрат, а інтенсивне не являється таким вичерпним і потребує певних капіталовкладень, які швидко окупляться внаслідок отримання додаткового економічного ефекту.
Процес господарювання передбачає не тільки введення та ліквідацію основних засобів виробництва, а й передачу їх з балансу на баланс підприємств, тому у системі показників ефективності відтворення основних засобів доцільно включити два нових: коефіцієнт інтенсивного оновлення і коефіцієнт оптимальності вибуття основних засобів.
Рівень конкурентоспроможності товарної продукції постійно вимагає її покращення, через що висуваються певні вимоги до засобів праці з виробництва такої продукції. Для приведення до ринкових вимог товарної продукції вищої якості, необхідні кардинальні заходи капіталовкладень у засоби виробництва.
Як правило капітальні вкладення пов’язані з витратами на створення нових і технічне переозброєння діючої активної частини основних засобів. Ефект проведених капіталовкладень залежить від темпів зростання обсягів виробництва і продуктивності праці та покращенні якості виробленої продукції. При цьому оцінкою ефективності використання основних засобів праці – виступає результат, який співвідноситься з витраченими ресурсами при створенні суспільного продукту. Крім того, у визначенні оцінки ефективності використання основних засобів виробництва є їх реальний рівень використання з конкретними технологічними можливостями.
Основним економічним змістом і оцінкою здійснених капіталовкладень є просте або розширене відтворення основних засобів виробництва. При простому відтворенні основних засобів розмір їх зміни повинен дорівнювати нормі амортизаційних відрахувань на реновацію, а при розширеному відтворені – залежить не лише від нормального терміну експлуатації, але й від темпів щорічного збільшення обсягу основних засобів.
Отже, всю сукупність технічних, організаційних та економічних заходів щодо кращого використання і відновлення основних засобів підприємства за їх змістом та призначенням, можна умовно поділити на дві групи: перша збільшення екстенсивного навантаження; друга – підвищення інтенсивного навантаження. Виділені групи складають головні напрями більш ефективного використання основних засобів, кожна з яких охоплює певну кількість конкретизованих заходів, або шляхів їх відновлення.

Література
1. Андрійчук В. Фонди не зношуються, зношуються засоби праці / В. Андрійчук // Голос України. – 1997. – № 6. – С. 13–17.
2. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства : підручник / С.Ф. Покропивний – К. : «Хвиля-прес», 1995. – 400 с.
3. Булах Л.А. Шляхи підвищення ефективності використання основних засобів / Л.А. Булах // Економіка АПК і природокористування. – 2006. – № 9. – С. 63–67.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ФІНАНСОВО-БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА В КОНТЕКСТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ” Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад