Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: п'ятниця березня 18, 2011 9:38 am Тема повідомлення: Бабенко А.Г., ВАЖЛИВИЙ РЕЗЕРВ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО...
ВАЖЛИВИЙ РЕЗЕРВ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО
НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
Бабенко А.Г., д.е.н., професор
Дніпропетровська державна фінансова академія
За останні роки в сільськогосподарських підприємствах України спостерігається тенденція скорочення зайнятості найманих працівників. Якщо в 2005 році їх чисельність складала 1137 тис. осіб, то в 2009 році зменшилась до 699 тис. осіб або ж в 1.6 рази. За цей же час виробництво валової продукції сільського господарства тут зросло на 35,5 %, а продуктивність праці підвищилась в 1.8 рази.
Виходячи з наведених цифр, можна констатувати: скорочення чисельності персоналу відбулося, головним чином, за рахунок зростання продуктивності праці. Цьому процесу сприяли: впровадження механізованих технологій та раціональної організації праці. Також були приведені в дію і інші внутрішні резерви аграрних підприємств – організаційні, технічні тощо.
Незважаючи на згаданий приріст продукції, рівень її виробництва в повній мірі не задовольняє потреби населення країни. Лише по чотирьох видах продукції (хліб, картопля, цукор, олія) фактичне споживання на душу населення відповідає науково обґрунтованим (раціональним) нормам харчування. По інших видах продукції показники фактичного споживання відстають від раціональних норм.
Зокрема за останніми даними в Україні споживання м'яса та м'ясо – продуктів складало лише 59,9% від раціональної норми, молока та молоко – продуктів – 55,9, овочів – 85,1, плодів і ягод – 50,7, яєць – 93,8%. Отже, необхідно використовувати всі наявні резерви, можливості щодо покращення вказаних показників. Необхідно привести в дію досягнення науково-технічного прогресу, запровадити новітні технології виробництва сільськогосподарської продукції, раціональну організацію технологічних процесів.
ІЗ цього випливає досить важливе завдання на найближчу перспективу: збільшення виробництва сільськогосподарської продукції та поступове вирішення проблеми повного забезпечення населення країни в продуктах харчування.
Першим етапом її здійснення безумовно є зростання обсягів виробництва валової продукції сільського господарства до рівня базового 1990 року. Адже вже тоді виробництво продукції в сільськогосподарських підприємствах країни складало 101,3 млрд. грн., що на 55,5 млрд. грн. більше, ніж у 2009 році.
Для забезпечення такого зростання необхідно використати всі резерви для модернізації існуючих та створення нових виробничих потужностей. Це сприятиме не лише зростанню обсягів виробництва продукції, але й поетапному поверненню раніше втрачених робочих місць аграрним товаровиробникам.
Розрахунки на найближчу перспективу показують, що паралельно із збільшенням обсягів виробництва продукції на 55,5 млрд. грн., буде також реалізована досить важлива соціальна проблема суттєвого зростання зайнятості сільського населення. Адже в аграрних регіонах кількість найманих працівників протягом 2011-2017 років значно зросте, що підтверджуються нашими прогнозними підрахунками:
Найменування варіантів Додаткова чисельність персоналу, яка буде задіяна на ринку праці
Варіант 1. Продуктивність праці підвищується на 30% в порівнянні з фактичним рівнем 2009 року 683,6 тис. осіб
Варіант 2. Продуктивність праці зростає на 50% 592,5 тис. осіб
Варіант 3. Продуктивність праці зростає на 80% 501,7 тис. осіб
Значна частина втрачених робочих місць буде поновлена в таких трудомістських галузях як овочівництво, садівництво, а також в усіх тваринницьких галузях.
Разом з тим слід відмітити, що зайнятість населення в галузі сільського господарства за минулий період мала тенденцію до зниження. В 2005 році питома вага зайнятого населення в сільському та лісному господарствах складала 19,4 % від загальної чисельності персоналу всіх галузей України, а в 2009 році цей показник зменшився до 15,6 %. За цей же час в промисловості питома вага зайнятих працівників зменшилась з 19,7 до 17,6 %. За останні 5 років для галузей транспорту та зв'язку, освіти, охорони здоров'я характерною особливістю є більш-менш стабільна чисельність зайнятого персоналу.
В найближчі роки, за даними прогнозних розрахунків буде простежуватись тенденція зростання продуктивності праці в сфері матеріального виробництва, включаючи також і агропромисловий комплекс. А тому все це буде створювати відповідну ситуацію на ринку праці, впливати на формування показників зайнятості населення як в містах, так і в сільській місцевості країни.
Як засвідчує досвід високорозвинених країн цивілізованого ринку питома вага зайнятих працівників в аграрному виробництві не перевищує 10 %. Така ж тенденція приблизно через 10 років буде мати місце в країнах Європи, включаючи також і Україну.
Основні напрями росту зайнятості сільського населення на найближчі 5 років можуть бути наступними:
• збільшення питомої ваги сільськогосподарської продукції в трудомістських галузях овочівництва та садівництва;
• відновлення виробничих потужностей (комплексів) в тваринницький галузі, особливо це відноситься до виробництва молока, м'яса (в живій вазі) тощо;
• розміщення переробних та обслуговуючих підрозділів безпосередньо в аграрних підприємствах (в сільській місцевості).
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі