Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: четвер березня 22, 2012 1:52 pm Тема повідомлення: Басманова О.Є., ФІНАНСУВАННЯ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО ...
ФІНАНСУВАННЯ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО МАЛОГО БІЗНЕСУ
ЗА ДОПОМОГОЮ БІЗНЕС-ІНКУБАТОРІВ
Басманова О.Є., к.е.н., доцент
Харківський гуманітарний університет «Народна українська академія»
(basmanova@ukr.net)
Бізнес-інкубатори є одним із визнаних інструментів розвитку малого бізнесу, зазвичай – інноваційного спрямування, що покликані створювати сприятливі умови для ефективного початкового розвитку підприємницьких ідей у сталі підприємства.
Особливістю вітчизняної практики функціонування інкубаторів є неприбутковість більшості з них – вони в основному створені за підтримки місцевих органів влади і держадміністрацій відповідного рівня або при вищих навчальних закладах, у зв’язку з чим основними джерелами фінансування найчастіше є кошти міжнародних фондів, програм грантів і кредитів та зацікавлених міністерств, місцевих адміністрацій, союзів і асоціацій [2]. За даними Держпідприємництва, в Україні зареєстровано понад 70 бізнес-інкубаторів, у той же час, моніторинг Української асоціації бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів засвідчив, що лише близько десяти з них дійсно працюють [1]. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають питання удосконалення механізмів створення та функціонування бізнес-інкубаторів для ефективного виконання ними своїх функцій – підтримки та розвитку малого бізнесу.
Можна припустити, що однією з причин припинення роботи низки інкубаторів була їх некомерційність і, відповідно, низька зацікавленість в результатах. Тому увагу привертає те, що за останні калька років ситуація дещо змінилася – почали з’являтися прибуткові (комерційні) інкубатори. Першими прикладами таких вітчизняних інкубаторів можна вважати такі проекти, як GrowthUp, InVenture/X Project та EastLabs. Розглянемо фінансові складові їх роботи з бізнесменами-початківцями.
Технологія роботи бізнес-інкубатору GrowthUp (www.growthup.com) передбачає, перш за все, проведення комерційних освітніх заходів для всіх бажаючих. Далі, отримавши певні знання, підприємці готують презентації своїх проектів, а ментори від інкубатору допомагають їх завершити та зробити максимально ефективними. Після цього експерти інкубатору проводять внутрішній вибір проектів для подання інвесторам, і ця обрана група наприкінці інкубаційного періоду представляє власні проекти інвесторам з метою залучення коштів для подальшого розвитку.
Бізнес-інкубатор «X Project», створений компанією InVenture (www.inventure.com.ua), надає підприємцям-початківцям на пільгових умовах приміщення та консалтингову підтримку (бухгалтерські, юридичні, фінансові, маркетингові консультації). Ця організація пропонує кілька схем фінансових відносин інкубатору та бізнесу відповідно до ступеня його розвитку:
1. «Easy Start Up» – передбачає до 80% фінансування проекту з боку бізнес-інкубатора в обмін на право власності на 70-90% активів компанії.
2. «Balanced Venture» – передбачає до 50% фінансування проекту з боку бізнес-інкубатора в обмін на право власності на 40-60% активів компанії.
3. «Pro Venture» – передбачає до 20% фінансування проекту з боку бізнес- інкубатора в обмін на право власності на 20-40% активів компанії.
Основними характеристиками роботи бізнес-інкубатору EastLabs (www.eastlabs.co) є те, що ця організація обирає на конкурсній основі групу із двох-чотирьох проектів. Цим відібраним проектам надаються початкові інвестиції в розмірі до $20 000, офіс в центрі Києва, інтенсивна програма розвитку бізнесу і консультації профільних експертів в обмін на право власності на 15% активів компанії. Робота з проектом триває три-чотири місяці і складається з розробки власне продукту, визначення бізнес-моделі та детального плану робіт по проекту. Роботи виконуються командою проекту за допомогою кількох менторів. Інкубаційний період завершується поданням продукту для отримання наступного раунду фінансування, що і є перевіркою доцільності проекту з точки зору інвесторів (самого EastLabs або сторонніх інвесторів).
Порівнявши представлені схеми фінансових відносин інкубаторів та підприємців, зазначимо, що за технологією роботи GrowthUp монетизація послуг інкубатору є гарантованою і відбувається, принаймні частково, вже на першому етапі співпраці у вигляді плати за освітні заходи. EastLabs та Project X працюють за комбінованою схемою бізнес-інкубатору та венчурного фонду, тому монетизація їх послуг є відкладеною і негарантованою, тому що суттєво залежить від успішності об’єкту інвестування.
З точки зору підприємців, що мають обмежені ресурси і шукають джерела фінансування, ситуація зворотна: бізнес-інкубатори на кшталт EastLabs та Project X є більш цікавими завдяки відсутності поточної плати за послуги консультантів або наявності суттєвої знижки на такі послуги. Однак, розвиток в EastLabs та Project X доступний лише невеликій кількості проектів, що пройшли суворий відбір, тоді як GrowthUp співпрацює із значно ширшим колом підприємців-початківців.
Розглянуті комерційні бізнес-інкубатори заявляють про успішність та перспективність цього напрямку діяльності, тому можна очікувати на появу більшої кількості аналогічних організацій. Цьому сприяє і наявність позитивного досвіду, і активний розвиток в Україні інноваційного підприємництва у сфері інформаційних технологій.
Література:
1. Васільєва Л.М. Бізнес-інкубатори як частина інфраструктури підтримки малого підприємництва / Л.М. Васільєва // Держава та регіони. Економіка та підприємництво.–2010. –№1–С. 50–54.
2. Немченко А.Б. Бізнес-інкубатори в сфері сучасної державної підтримки розвитку регіональної інноваційної інфраструктури / А.Б. Немченко // Наукові праці КНТУ. Економічні науки.–2010. –№17–С. 36–42.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі