Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: четвер березня 22, 2012 1:57 pm Тема повідомлення: Михайлівська І.М., Ткач К.І., СУЧАСНІ ПІДХОДИ ЩОДО ЗМІСТУ...
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ЩОДО ЗМІСТУ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БІЗНЕСУ
Михайлівська І.М., к.е.н., доцент
Ткач К.І., магістрант
Хмельницький національний університет (м. Хмельницький)
(katei89@rambler.ru)
На межі третього тисячоліття тематика корпоративної соціальної відповідальності стала предметом активного експертного обговорення в Україні. У квітні 2006 року в Україні був офіційно започаткований Глобальний Договір. Цій події передувала організація у грудні 2005 року за підтримки понад 100 підприємств з усіх регіонів України Форуму соціально відповідальних бізнесів України. Кількість учасників Глобального Договору в Україні постійно зростає.
Проблему соціальної відповідальності бізнесу в різних її аспектах досліджували такі вітчизняні науковці як Гогуля О.П., Колиско Р.Г.,Чирикова А.Е., Донець Л.І., Лойненко Л.О. та інші, проте існуючі проблеми розвитку соціальної відповідальності вказують на необхідність подальшого дослідження даної теми та пошуку шляхів вирішення проблем.
У будь якому суспільстві всі процеси і сфери діяльності взаємопов’язані. Саме економіка визначає основні умови та рівень життя суспільства. Підприємницька діяльність створила сучасний рівень життя в західних країнах. Саме бізнес, який ефективно організував працю людей, вправно і ощадно використовуючи ресурси, забезпечує теперішній рівень життя в країнах з розвинутою ринковою економікою. Термін «бізнес» має англійське походження і мовою оригіналу символізує діло, діяльність, зайняття.
Корпоративна соціальна відповідальність є особливою формою соціально орієнтованої діяльності бізнесу, яка активізувалася у відповідь на виклики постіндустріального суспільства (50-ті роки XXст. – по наш час).
Ситуація зростаючого добробуту об’єктивно обумовила необхідність перегляду цінностей економічного зростання як головного рушія соціального прогресу – у суспільства зросли вимоги не тільки до кількісних, але і якісних характеристик рівня життя. При перерозподілі соціальних пріоритетів увага суспільства звертається не тільки на позитивні, але й на побічні негативні ефекти діяльності підприємств:
- забруднення оточуючого середовища;
- несталість економічної кон’юнктури;
- інфляція;
- монополістичні обмеження ринку;
- маніпуляція поведінкою споживача шляхом спеціально
- організованого застаріння товарів;
- надпотужна реклама;
- неповна інформація;
- незадовільне обслуговування в процесі експлуатації товарів
Cьогодні виділяються такі необхідні умови для впровадження та розвитку соціальної відповідальності на підприємствах країни:
- досягнення сталого розвитку самостійних і відповідальних компаній і організацій на забезпечення їх довгострокових інтересів, досягнення соціального миру, безпеки, добробуту громадян, збереженню оточуючого середовища, дотримання прав людини;
- невтручання держави і її органів у оперативну діяльність компанії
- діалог держави, громадських організацій і представників бізнесу з розробки і регулювання КСВ (за ключової ролі організацій роботодавців).
Складовими соціальної відповідальності бізнесу є [Гогуля О.П]:
- відповідальний діловий партнер — соціально відповідальна компанія, яка працює згідно з правовими та етичними нормами ведення бізнесу, формуючи свої відносини з партнерами на принципах дотримання професійних стандартів діяльності, фінансової відповідальності тощо. Іншими словами, соціально відповідальною може називатися тільки та компанія, яка веде свою діяльність за всіма правилами цивілізованого бізнесу. Якщо власники компаній невідомі, а фінансова звітність непрозора, благодійність навряд чи поліпшить її репутацію;
- відповідальний соціальний партнер - соціально відповідальна компанія, що діє на тристоронній основі (профспілки, роботодавці, уряд) шляхом обговорення, вироблення та прийняття рішень, пов'язаних із соціально-трудовими й економічними питаннями, забезпеченням соціального миру і суспільного розвитку через взаємні консультації, переговори та укладання сторонами угод, колективних договорів з прийняттям спільних рішень. У своїй діяльності вона спирається на національне законодавство й міжнародні норми;
- відповідальний роботодавець - соціально відповідальна компанія, що діє згідно з нормами трудового права (найчастіше перевищує їх, надаючи працівникам додаткові соціальні блага), дбає про умови праці та соціальний добробут своїх працівників;
Певною перешкодою на шляху впровадження в Україні концепції соціальної відповідальності вважається низька капіталізація більшості українських компаній, відсутність ресурсів на здійснення масштабних соціальних програм, що негативно впливає на становлення малого та середнього бізнесу, які активно розвиваються в Україні.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі