Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: четвер березня 22, 2012 2:00 pm Тема повідомлення: Шерстенников Ю. В., Рудянова Т.М., ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ...
ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ВПЛИВУ ІНВЕСТИЦІЙ НА РОЗВИТОК МАЛОГО БІЗНЕСУ ЗА ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ
Шерстенников Ю. В., к.ф-м.н., доцент
Рудянова Т.М., к.ф.-м.н., доцент
Дніпропетровська державна фінансова академія
rudyanova@mail.ru
Важливим фактором розвитку національної економіки України є ефективне функціонування підприємств малого і середнього бізнесу. Розвиток малого підприємництва є складним і суперечливим в Україні і, зокрема, в Дніпропетровському регіоні. Наука державного управління і практика свідчить про існування суттєвого і тісного взаємозв’язку між інвестиціями й економічним зростанням. У роботі автори ставили за мету на підставі статистичних даних за 2000-2009 р.р. для малих підприємств Дніпропетровської області розглянути вплив інвестицій в основний капітал на основні показники діяльності малих підприємств Дніпропетровської області, побудувати моделі відповідних залежностей та проаналізувати ступень впливу інвестицій на темпи розвитку підприємств малого бізнесу Дніпропетровської області за такими видами діяльності, як промисловість, транспорт, будівництво та сільське господарство. Разом з тим слід відмітити, що спроби побудови моделей для поставленої проблеми зустрічають серйозні труднощі, обумовлені як особливостями перехідної економіки від плановою до ринкової, так і кризовими явищами в економіці та нестабільною політичною ситуацією країни.
Аналіз динаміки основних показників діяльності малих підприємств Дніпропетровської області за аналізований період (10 років) дозволив зробити такі висновки: протягом 2000 – 2005 р.р. спостерігається незначне нестабільне зростання інвестицій в основний капітал за всіма видами діяльності, яке корелює відповідно з незначним зростанням показників діяльності підприємств малого бізнесу. Картина змінюється значним зростанням обсягів інвестицій у 2006 – 2007 р.р. і, як результат, ми бачимо стрибок росту обсягів виробленої продукції, оборотних засобів малих підприємств промисловості, транспорту, будівництва та сільського господарства. К 2009 р. обсяг інвестицій зменшується, що вірогідно впливає на зменшення обсягів виробленої продукції промислових підприємств та підприємств будівельної галузі, але інерційно зростають основні і оборотні засоби у промисловості, будівництві, обсяг виробленої продукції та оборотні засоби підприємств сільського господарства.
Для якісної оцінки зв'язку між валовими інвестиціями і аналізованими показниками використовувався метод кореляційного аналізу, а також метод трендового аналізу. Побудовані моделі адекватні за F-критерієм Фішера, параметр a1 у моделях статистично значущий за t-критерієм Стьюдента, значення коефіцієнта детермінації R2 > 0,5. Неадекватною є модель, що характеризує зв'язок між обсягом валових інвестицій в основний капітал та основними засобами та нематеріальними активами для підприємств сільського господарства, параметр у моделі не є статистично значущим за t-критерієм Стьюдента.
Проведений порівняльний ефективності інвестування в підприємства різних видів діяльності. Позначено через ефективність зростання обсягів виробництва малих підприємств, ефективність зростання основних засобів і нематеріальних активів, ефективність зростання оборотних засобів малих підприємств за період 2000-2009 р.р. в залежності від зростання обсягів інвестицій в основний капітал. Для підприємств промисловості значення 11, відповідно для підприємств транспорту 10,66, для галузі будівництва 10,45, для сільського господарства цей показник складає 10,3. Таким чином, найбільший ефективність зростання виробництва спостерігається для підприємств промисловості, найменший – для сільськогосподарських підприємств. Для підприємств промисловості значення 20,45, відповідно для підприємств транспорту 20,43, для галузі будівництва 20,12, для сільського господарства цей показник наближається до 0. Таким чином, ефективність зростання основних засобів та нематеріальних активів майже однаковий для підприємств промисловості і транспорту та зв’язку, найменший – для галузі будівництва, для сільськогосподарських підприємств ми спостерігаємо відсутність ефективності зростання основних засобів (статистично не спостерігалося). Низка ефективність зростання показника за інвестиціями може бути обумовлена високою собівартістю сільськогосподарської продукції. Для підприємств промисловості значення 32,8, відповідно для підприємств транспорту 30,4, для галузі будівництва 30,65, для сільського господарства цей показник складає 0,16. Таким чином, найбільше значення ефективність зростання оборотних засобів спостерігається для підприємств промисловості, найменший – для сільськогосподарських підприємств. Порівняльний аналіз впливу інвестицій на основні показники діяльності малих підприємств Дніпропетровського регіону свідчить про те що найбільший ефект цього впливу спостерігається у промисловості, помірний ефект спостерігається в будівництві та підприємствах транспорту та зв’язку, найменший – на підприємствах сільського господарства.
Проведено порівняльний аналіз відносної стійкості розвитку галузей, які розглядаються у роботі. Аналізуючи кореляційні матриці, можна стверджувати, що в цілому підприємства промисловості, транспорту, будівництва знаходяться в області стійкого (відносно стабільного) стану та розвитку на відміну підприємств сільськогосподарської діяльності.
Висновки: для підвищення ефективності впливу інвестицій на обсяг виробленої продукції, основні засобі та нематеріальні активи, оборотні засоби підприємств необхідно покращити інвестиційний клімат для малого бізнесу, спростити процедури реєстрації та ліквідації бізнесу, сприяти комфортному веденню бізнесу шляхом підвищення захищеності підприємців, ведення прозорих процедур на продаж сільськогосподарських земель, приватизації та оренди земельних ділянок, об’єктів господарювання, пільгового кредитування. Основна увага повинна бути приділена законодавчої підтримці малого бізнесу, що в умовах України дозволило би знизити масштаби корупції, захищало підприємців та покращило умови залучення інвестицій.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі