Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Жарікова О.Б., РОЛЬ І МІСЦЕ ЗАСТОСУВАННЯ МІЖНАРОДНИХ ТА ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:35 pm    Тема повідомлення: Жарікова О.Б., РОЛЬ І МІСЦЕ ЗАСТОСУВАННЯ МІЖНАРОДНИХ ТА ... Відповісти цитуючи

Жарікова О.Б., асистент
Національний університет біоресурсів і
природокористування України

РОЛЬ І МІСЦЕ ЗАСТОСУВАННЯ МІЖНАРОДНИХ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ ДЛЯ ОЦІНКИ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ЦІЛІСНИХ МАЙНОВИХ КОМПЛЕКСІВ

Сучасні умови трансформації ринку землі в Україні потребують проведення експертної грошової оцінки для аграрних підприємств як цілісних майнових комплексів. Даний період окреслює значні зрушення у сфері землеоціночної діяльності. Експертна грошова оцінка набула не тільки практичного значення, а й отримала необхідне методичне та організаційне забезпечення. Фактично зараз відбувається процес інституалізації землеоціночної діяльності.
Саме сьогодні, коли на національному рівні закладаються засади землеоціночної діяльності, важливо зіставити напрямок її розвитку з документами Міжнародного комітету з стандартів (МКСО), які узагальнюють досвід та професійні знання оцінювачів з понад 40 країн світу [1].
Експертна грошова оцінка має проводитись відповідно до вимог Міжнародних та Національних стандартів оцінки нерухомого майна. На сьогодні міжнародна практа застосовує 4 міжнародні стандарти та 4 правила здійснення оцінки, коротка характеристика, яких наведена в табл.1. Відповідно до вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність» [1] та на базі Міжнародних стандартів [2], в Україні використовують чотири Національних стандарти оцінки:
Національний стандарт №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» [3].
Національний стандарт №2 «Оцінка нерухомого майна» [4].
Національний стандарт №3 «Оцінка цілісних майнових комплексів» [5].
Національний стандарт №4 »Оцінка майнових прав інтелектуальної власності» [6].
Історія розвитку міжнародних та національних стандартів оцінки є різносторонньою відносно кожної країни світу. Розвиток Міжнародних стандартів оцінки сягає 40-х років минулого століття. Але протягом 60-70 років ХХ ст. національні організації оцінювачів все ще самостійно розробляли стандарти оцінки для своїх організацій. Поряд із позитивними рисами такий підхід мав суттєві недоліки, оскільки породжував термінологічну плутанину, неповну співставність деяких методик тощо, а це серйозно перешкоджаю розвитку міжнародного співробітництва у даній сфері. Тому в кінці 70-х років інтерес до розробки Міжнародних стандартів відродився і професійні оцінювачі низки провідних країн світу вирішили об’єднати свої зусилля з метою розроблення принципів та правил, однакових для всіх країн, що не виключало можливості існування національних стандартів, але вимагало внесення до них відповідних корективів.
Таблиця 1
Міжнародні стандарти та правила застосування та здійснення оцінки
Документ Назва документа Дата набуття чинності
Стандарт 1 Ринкова вартість як база оцінки 24 березня 1994 р.
Стандарт 2 Бази оцінки відмінні від ринкової вартості 24 березня 1994 р.
Стандарт 3 Оцінка з метою фінансової звітності і суміжної документації 24 березня 1994 р.
Стандарт 4 Оцінка забезпечення позики, застави і боргових зобов’язань 24 березня 1994 р.
Правило №1 Концепція оцінки діючого підприємства 19 квітня 1996 р.
Правило №2 Врахування шкідливих та токсичних речовин під час оцінки 19 квітня 1996 р.
Правило №3 Оцінка основних засобів, машин та устаткування 1 липня 1997 р.
Правило №4 Оцінка бізнесу 28 липня 1999 р.
Джерело: Міжнародні стандарти оцінки [1]
Національні стандарти оцінки містить всі правила та вимоги щодо здійснення оцінки відповідно міжнародних стандартів оцінки.
Національний стандарт №1 містить визначення понять, які застосовуються в сфері оціночної діяльності, базу оцінки та порядок визначення вартості, методичні підходи до оцінки майна та їх основні засади, загальні вимоги до проведення незалежної оцінки майна, а також до складання звіту про оцінку та його рецензування.
Національним стандартом №2 визначено поняття, які стосуються об’єктів нерухомого майна та їх оцінки за винятком цілісних майнових комплексів, а також особливості застосування методичних підходів до оцінки нерухомого майна.
Національний стандарт №3 обов’язковий при проведенні оцінки цілісного майнового комплексу. Він визначає терміни, які вживаються суб’єктами оціночної діяльності та методичні підходи щодо такої оцінки, а саме майновий, дохідний та порівняльний. Експертна грошова оцінка об’єктів нерухомого майна, в тому числі підприємств як цілісних майнових комплексів, повинна проводитися у строгій відповідності до вимог Міжнародних та Національних стандартів України.
1 МКСО та 2 МКСО дають відповідь на питання, як здійснюється оцінка об’єктів нерухомого майна – на основі їх ринкової вартості,чи у якийсь інший спосіб (у разі неможливості застосування ринкової вартості як бази оцінки).
Два наступні стандарти (3 МКСО та 4 МКСО) визначають для чого здійснюється експертна грошова оцінка – для обліку об’єкта на балансі підприємства, наприклад, чи з метою використання як предмета іпотеки.
Чотири правила визначають особливості експертної грошової оцінки окремих об’єктів нерухомого майна або бізнесу. Всі ці правила важливі при проведенні експертної грошової оцінки підприємств як цілісних майнових комплексів, особливо правило 1.
Досвід і професійне спілкування країн через Міжнародний комітет стандартів оцінки продемонстрував, що за невеликим виключенням в світі існує принципова згода відносно фундаментальних понять, що лежать в основі оцінки як наукової дисципліни. Особливістю місцевого законодавства і економічної ситуації можуть час від часу накладати специфічні вимоги в прикладних аспектах: але основи методів і процедур в різних країнах світу за сутністю не відрізняються один від одного.
Короткий огляд Міжнародних та Національних стандартів оцінки дозволяє зробити висновок про наявність в Україні нормативного поля, необхідного для розроблення досконалих методик щодо оцінки об’єктів нерухомого майна, в тому числі цілісних майнових комплексів. Разом з тим звертає на себе увагу той факт, що необхідність подальшого вдосконалення Національних стандартів оцінки, зокрема Національного стандарту №3 з метою детальнішого регламентування алгоритмів і процедур оцінки аграних підприємств як цілісних майнових комплексів.

Література: 1. Міжнародні стандарти оцінки принципи, стандарти та правила. Переклад з англ.канд.філолог.наук М. Возної. Редакція О.Драпіквоського, І.Іванової.-м. Київ.- 1999 р. 2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національного стандарту N 1 “Загальні засади оцінки майна і майнових прав» від 10 вересня 2003 р. N 1440. 3. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження національного стандарту №2 «Оцінка нерухомого майна» від 28.10.2004 р., №1442. 4. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національного стандарту N 3 “Оцінка цілісних майнових комплексів” від 29 листопада 2006 р. N 1655. 5. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Національного стандарту N 4 “Оцінка майнових прав інтелектуальної власності» від 3 жовтня 2007 р. №1185.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад