Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Вільчинська Н.Л., ПОНЯТТЯ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ: ЕВОЛЮЦ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:38 pm    Тема повідомлення: Вільчинська Н.Л., ПОНЯТТЯ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ: ЕВОЛЮЦ... Відповісти цитуючи

Вільчинська Н.Л.
ННЦ «Інститут аграрної економіки»

ПОНЯТТЯ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ: ЕВОЛЮЦІЯ ПОГЛЯДІВ НА СУТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Забезпечення процесу трансформаційних зрушень вимагає всебічного розвитку фінансових відносин на основі функціонування добре налагодженого фінансового механізму. Незважаючи на численні розробки теоретичних та практичних аспектів щодо забезпечення та розвитку фінансового механізму підприємств, маємо вказати на необхідність розширення і уточнення теоретичної бази щодо даної тематики.
Із найбільш загальних позицій термін «механізм» означає сукупність складових (деталей) цілого (системи), які, взаємодіючи, служать для передачі і перетворення руху на кожному етапі і забезпечують рух системи у визначеному напрямку. Слово «механізм» стосовно економічної системи вперш застосував К.Маркс для характеристики процесів функціонування капіталістичної виробничої системи.
В фінансовій літературі термін «фінансовий механізм» використовують досить часто, але трактування його економічної сутності науковцями є різними. При цьому можна виділити два аспекти, два різних підходи щодо розуміння сутності фінансового механізму.
Перший підхід полягає в тому, що під фінансовим механізмом розуміють функціонування безпосередньо фінансів. На підставі цього підходу виходить розуміння фінансового механізму як організаційного відображення фінансових відносин.
Другий підхід до розгляду поняття «фінансовий механізм» полягає в тому, що його розуміють як сукупність методів, форм, інструментів, прийомів і важелів впливу на стан та розвиток суб’єкта господарювання.
У дослідженнях провідних західних вчених, фінансовий механізм не виділяють як відокремлений об’єкт вивчення, але всебічно і ґрунтовно досліджуються економічні методи його впливу на діяльність підприємства.
В економічній літературі з фінансової проблематики доперебудовного періоду виділено два монографічних дослідження, де була виділена чітка структура фінансового механізму. Російський вчений В.К.Сенгачов вважав, що фінансово – кредитний механізм включає три підсистеми: фінансово - кредитне планування; фінансово - кредитні важелі; організаційні структури і правовий режим фінансово - кредитної системи. Українські науковці С.Я.Огороднік, В.М.Федосов, В.М. Опарін виділили дві підсистеми: фінансово - кредитне забезпечення і фінансово - кредитне регулювання. В обох працях використовується термін «фінансово – кредитний механізм». Це відображало теоретичні погляди, які переважали у певні історичні періоди, і тому там виділялися окремо категорії «фінанси» і «кредит». Однак ніде у світі ці поняття відокремлено не розглядаються. Кредит визначається як складова фінансів. Кредитні інституції відносять до фінансової системи.
Категорія фінансовий механізм дістала право на існування з переходом економіки на ринкові умови господарювання, коли загострилася увага до фінансів. На сьогодні багато хто з науковців, досліджує цю категорію.
Г.Г.Кірейцев зазначає, що фінансовий механізм – це сукупність методів реалізації економічних інтересів шляхом фінансового впливу на соціально – економічний розвиток підприємства.
На думку А.Єпіфанова, В.Москаленко, О.Шипунова, фінансовий механізм визначається як сукупність фінансових і економічних методів, способів, форм, інструментів та важелів, за допомогою яких здійснюється регулювання фінансово - економічних процесів й відносин з метою ефективного впливу на кінцеві результати діяльності підприємства. А.Д.Шеремет, Р.С.Сайфулін, Н.В.Колчіна, А.М.Поддєрьогін та інші розглядають фінансовий механізм як основу фінансового менеджменту і характеризують його як систему управління фінансами підприємства з метою одержання максимального прибутку.
О.В.Василик вважає, що фінансовий механізм – це сукупність форм і методів створення й використання фондів фінансових ресурсів з метою забезпечення різних державних структур, господарських суб’єктів і населення. Фінанси розглядаються автором як економічна категорія, що відображає створення, розподіл і використання фондів фінансових ресурсів; а фінансовий механізм як сукупність форм і методів створення і використання цих фондів. Схоже визначення цього терміну дають В.М. Федосова, Н.Є.Заєць, М.К. Кириленко, В.М.Суторміна.
Важливі висновки щодо дослідження сутності і значення визначення фінансового механізму наводить О.М.Ковалюк. Він зазначає, що фінансовий механізм – це система фінансових форм, методів, важелів та інструментів, які використовують у фінансовій діяльності держави і підприємств за відповідного нормативного, правового та інформаційного їхнього забезпечення, а також за відповідної фінансової політики на мікро – і макрорівні. В даному визначенні не розкриваються цілі дії механізму.
Таким чином, хоча різні автори виділяють різні аспекти при визначенні фінансового механізму: структурний склад; систему заходів, направлених на використання об’єктивно існуючих грошових відносин; сукупність методів, за допомогою яких використовується дія економічних законів суспільства; сукупність форм, методів та важелів управління фінансовими відносинами; можна зробити висновок. Фінансовий механізм – це сукупність форм і методів зовнішнього й внутрішнього впливу на формування, використання та нагромадження фінансових ресурсів з метою забезпечення ними господарської діяльності підприємства та підвищення ефективності і прибутковості виробництва.

Література: 1. Василик О.Д. Теорія фінансів : підручник / О.Д.Василик. – К.: НІОС, 2000. – С.102. 2.Ковалюк О.М. Методологічні основи фінансового механізму. / О.М.Ковалюк // Фінанси України. – 2003. - №4. – С.51-59 . 3. Кульман А. Экономические механизмы / А.Кульман; общ. Ред. Н.И.Хрусталевой. – М. :Прогрес, 1993. – С.12. 4. Москаленко В.П. Финансово – экономический механизм промышленного предприятия. / В.П.Москаленко, О.В. Шипунова; за ред. В.П. Москаленко. – Суми: Довкілля, 2003. – С. 176. 5. Сенгачов В.К. Финансовый механизм и его роль в повышении эффективности производства. – М.:Финансы,1979. 6.Фінанси підприємств: підручник / Кер. Авт.. кол. і наук. ред.. проф.. А.М.Поддєрьогін. 3 – те вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – С.460 . 7. Шеремет А.Д. Финансы предприятия: учеб. Пособие / А.Д. Шеремет, Р.С. Сайфулин. – М. : ИНФРА – М, 1999. – С.348. 8. Фінансовий менеджмент: Навч. посібник / за ред.. Г.Г. Кірейцева. -К.: ЦУЛ, 2002. - С. 18-19.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад