Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Бик Л.І., ЗНАЧЕННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ ДЛЯ СОЦІАЛЬНО-...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:43 pm    Тема повідомлення: Бик Л.І., ЗНАЧЕННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ ДЛЯ СОЦІАЛЬНО-... Відповісти цитуючи

Бик Л.І.
Дніпропетровська державна фінансова
академія

ЗНАЧЕННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ ДЛЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ

В умовах посилення процесів вдосконалення ринкових відносин в Україні відбувається активізація конкуренції між регіонами держави за фінансові, людські, інформаційні та інші ресурси, які забезпечують соціально-економічний розвиток території. Отримання переваг у конкретному середовищі набуває регіон, який сформував стратегічний потенціал та забезпечив його ефективне використання. Саме за даної ситуації важливим є регіональний розвиток в усіх ланках економіки країни.
Малий бізнес є однією зі складової формування регіональної економіки, саме він відмічається соціально-економічною спрямованістю як на регіональному так і на внутрішньо підприємницькому рівнях. На малих підприємствах легше з’ясувати внесок працівника у роботу підприємства. За соціально-економічними параметрами малі підприємства здатні створювати конкурентні умови праці, з великими. Загальновідомо, що малий бізнес має ярко виражену соціально-економічну спрямованість, що в свою чергу впливає на регіональний розвиток.
Особливістю розвитку малого бізнесу в Україні, у порівнянні з економічно розвиненими країнами, є те, що він значною мірою прив’язаний до відповідної території, тобто орієнтований на регіональні економічні інтереси. Це принципово відрізняє малий бізнес України від малого бізнесу західної моделі розвитку, де він загалом характеризується корпоративними рисами, тобто прив’язаний до великих економічних структур.
В Україні і досі розвиток малого бізнесу залишається на низькому рівні. В країнах з розвинутою ринковою економікою чисельність зайнятих у сфері малого підприємництва, як правило, перевищує 50 % населення працездатного віку (країни ЄС), а подекуди, може наближатись і до 80 % (Японія). Натомість в Україні у 2011 р. малим підприємництвом займалось лише 24,9 % населення працездатного віку (а питома вага малих підприємств складає 92,9 % від загальної кількості зареєстрованих підприємств у країні). Продукція малих підприємств формує понад 50 % ВВП країн «старої» Європи (Німеччина, Франція); понад 30 – 40 % ВВП у країнах «нової» Європи (Чехія, Словаччина, Угорщина). Для порівняння – в Україні (за даними 2011 р.) цей показник дорівнює 7 %.
Розвиток малого підприємництва на регіональному рівні гальмують наступні системні проблеми:
­ недостатньої фінансової підтримки з боку держави;
­ неврегульованості механізмів кредитування малого підприємництва та високої вартості кредитних ресурсів;
­ відсутність чіткої системи податкових преференцій для суб’єктів малого підприємництва;
­ недостатня допомога з боку держави у просуванні продукції вітчизняних малих підприємств на закордонні ринки, незначне залучення малого бізнесу до виконання державних замовлень;
­ нерівні умови господарювання малих та великих підприємств на ринку, у т.ч.: різні стартові можливості щодо доступу до фінансових ресурсів та державних інвестицій; нестача інформації; брак коштів на освоєння нової продукції та отримання сучасних технологій тощо.
В умовах кризи економіки України значної ролі набуває стимулювання розвитку малого бізнесу у регіонах, завдяки чому стає можливим досягнення стратегічних цілей соціально-економічного розвитку як регіонів, так і країни в цілому:
– створення нових робочих місць (є особливо важливим для депресивних регіонів), що сприятиме зменшенню соціальної напруженості та досягненню соціальної стабільності у суспільстві;
– підвищення рівня доходів (а отже, зростання показників добробуту населення та його платоспроможності);
– формування на місцевих ринках конкурентного середовища щодо пропозиції товарів та послуг, підвищення їх якості;
– пожвавлення економічної активності у регіонах;
– збільшення надходження капіталу до регіональної (та національної) економіки;
– збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів;
– уповільнення обсягів трудової міграції активної частини працездатного населення за кордон;
– збільшення у суспільстві прошарку середнього класу.
Стабільні темпи зростання національної (та регіональної) економіки України – запорука для гарантованого стабільного розвитку малого підприємництва. Адже суттєва активізація діяльності малого підприємництва спостерігається в процесі його залучення до виробничо-інфраструктурних зв’язків із великим (та середнім) виробництвом; а також як відповідь на зростання доходів та збільшення платоспроможного попиту населення на товари та послуги.
Необхідне державне стимулювання розвитку малого бізнесу, що зумовлено де¬кількома причинами.
По-перше, спираючись на ті функції, які малий бізнес ви¬конує у ринковій економіці, регіони можуть суттєво пожвавити економіч¬ну активність та інноваційні процеси, покращити підприємницький клі¬мат і підвищити рівень конкуренції. Наслідками розвитку сектора малого бізнесу обов’язково стане поява нових робочих місць, збільшення відрахувань до бюджету, зростання споживчого попиту і попиту на капітал.
По-друге, малі підприємства легше адаптуються до змін, досягаючи при цьому економічної ефективності. Вони можуть сприяти демонополізації ринків і своєю діяльністю викликати прогресив¬ні структурні та інституційні зміни.
По-третє, держава може підвищува¬ти рівень задоволення суспільних потреб за рахунок проникнення малих підприємств у нові сфери діяльності, а також зниження цін на ті това¬ри і послуги, які раніше надавалися великими підприємствами. Малий бізнес може заповнити в економіці інституціональний «вакуум», забезпечити виник¬нення необхідних соціальних зв’язків та сприяти зміні економічних від¬носин.
Динамічність розвитку малих підприємств є важливим чинником загальноекономічного зростання регіонів. Формування сприятливого підприємницького середовища потребує подальшої узгодженої роботи як органів державного управління так і місцевого самоврядування, створення ними ефективних механізмів взаємодії. Чітка стратегія розвитку цього напрямку дозволить не тільки сприяти економічного розвитку регіонів, але й задіяти значний творчий потенціал населення, сприяти активному співробітництву місцевої влади з іншими підприємствами та організаціями, підприємцями, забезпечуючи комплексний розвиток території та поліпшуючи добробут населення.
Розвиваючись малий бізнес позитивно впливає на поліпшення інвестиційного клімату в регіоні, що спонукає систематичне надходження інвестицій до бізнесових структур, впливаючи тим самим на їх розвиток. Кожна з вказаних дій впливає на регіональний розвиток та конкурентоздатність регіону. Тобто запорукою соціально-економічного розвитку конкурентоздатності регіонів виступає прибуткове функціонування та загальний розвиток малого бізнесу.


Література: 1. Комарницький І.М., Коваль Л.М. Формування малого підприємництва в регіонах України як структурної складової сучасної ринкової економіки держави / І.М. Комарницький, Л.М. Коваль // Економіка і регіон (ПолтНТУ). – 2008. – № 4 (19).– С. 3-11. 2. Тітова Н.А. Управління у сфері малого та середнього бізнесу в умовах економічної кризи : монографія / Н.А. Тітова, М.Д. Рожок. - Київ: Комп’ютерпрес, 2011. – 311 с. 3. Орлова В.О. Основні напрями стимулювання розвитку малого бізнесу: теоретичний аспект /В.О. Орлова // Європейський вектор економічного розвитку. – 2011. - №2. – С. 169-176
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад