Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Зражевець Є.Є., ФІНАНСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ РОЗРОБОК ЗА ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 26, 2012 1:56 pm    Тема повідомлення: Зражевець Є.Є., ФІНАНСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ РОЗРОБОК ЗА ... Відповісти цитуючи

Зражевець Є.Є.
Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна

ФІНАНСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ РОЗРОБОК ЗА ДОПОМОГОЮ ВЕНЧУРНИХ ФОНДІВ

Не диверсифіковані інститути спільного інвестування вважаються венчурними, у яких здійснюється виключно приватне розміщення цінних паперів власного випуску та активи яких більш ніж на 50 % складаються з корпоративних прав та цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій біржі або в торговельно-інформаційній системі. Причому учасниками його можуть бути тільки юридичні особи, а активами керує спеціальна компанія. Належність фонду до венчурного обов’язково повинна зазначатись у Статуті фонду. Венчурні корпоративні фонди отримують можливість надавати позику [4].
У визначенні венчурних фондів є ряд відмінностей від інших інститутів спільного інвестування. По-перше, учасником венчурного фонду може бути і одна юридична особа, тому можна розглядати цю форму інвестування як індивідуальну, а не спільну. По-друге, венчурні фонди владають свої кошти у цінні папери, що не представлені на відкритому фондовому ринку. І у цьому полягає головна мета венчурного інвестора – отримувати прибутки не від поточної діяльності компанії, а від приросту вартості цінних паперів цієї компанії. Тому венчурні фонди дотримуються не публічного характеру своїй діяльності до моменту виходу на фондовий ринок. По-третє, венчурні фонди не є пасивними інвесторами, а допомагають венчурним компаніям не тільки фінансовими коштами, а й управлінським досвідом, діловими зв’язками, маркетинговими дослідженнями тощо.
Згідно інших нормативних актів України, активи венчурного фонду можуть повністю складатися з нерухомості, корпоративних прав та цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій біржі, або з цінних паперів, які не отримали рейтингової оцінки відповідно до законодавства.
До складу активів венчурного фонду можуть входити боргові зобов'язання з урахуванням вимог, Положенням про склад та структуру активів інституту спільного інвестування. Такі зобов'язання можуть бути оформлені векселями, заставними, договорами позики та в інший спосіб, не заборонений законодавством України. Позики за рахунок коштів венчурного фонду можуть надаватися тільки юридичним особам, учасником яких є такий венчурний фонд [4].
Компанія з управління активами зобов’язана подавати щоквартальну інформацію щодо діяльності венчурних фондів в електронній формі до центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у той час, як про інші інститути спільного інвестування інформація подається один раз на місяць в електронній формі та щоквартально – в паперовій.
Ми бачимо, що завдяки законодавчій базі в України є передумови розвитку фінансування інноваційних розробок за допомогою венчурних фондів, але на сьогоднішній день є ряд перешкод для цього розвитку. Окрім визначення венчурних фондів, в українському законодавстві немає чіткого механізму їх функціонування, встановлених граничних розмірів інвестицій, порядку захисту венчурних інвесторів, закріпленого інноваційного технологічного напряму венчурних інвестицій. Також не має окремих пільг на здійснення венчурних інвестицій у інноваційні проекти, які б заохочували інвесторів використовувати саме цей вид інвестицій. Крім того, у державі спостерігається невиконання вже прийнятих законів, наприклад, Закону України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 р., яким передбачено встановлення державою пільгового оподаткування суб’єктів інноваційної діяльності [3]. Однак стаття 6 цього закону так і не була задіяна. Фактично лише деякі інноваційні проекти технопарків отримали окремі податкові пільги від держави.
Про позитивні тенденції розвитку венчурних фондів в Україні свідчать статистичні данні Української асоціації інвестиційного бізнесу. На кінець 2011 року вартість чистих активів венчурних фондів становила 103 656,91 млн. грн. У 2011 р. у венчурних фондів порівняно з іншими типами ІСІ найнижча доля активів у грошових коштах та банківських депозитах (3,6%) і акціях (10,1%). У свою чергу, найвища доля – у інших активах (62,6%) та інших цінних паперах (13%). За 2011 рік венчурні фонди збільшили свої вкладення в «інші активи» на 13 525.66 млн. грн. [1]
Головною проблемою вітчизняних венчурних фондів залишається нерозуміння істинної природи цього виду фінансування. Українські фінансово-промислові групи, банки та інші крупні корпорації розглядають венчурні фонди як механізм зниження податкового навантаження у галузях будівництва нерухомості, сільському господарстві, виробництві продуктів харчування. У той час, як у США, країнах Євросоюзу, Ізраїлі, Індії, КНР венчурні фонди фінансують інноваційні розробки у сферах інформаційних технологій, медицини, енергетики, розробки програмного забезпечення, біофармацевтики, телекомунікацій.
Але в Україні існують і успішні приклади, коли компанії, створені молодими програмістами за допомогою венчурних інвестицій, згодом збільшували свою вартість до декількох десятків мільйонів доларів. Такими можна рахувати українські компанії «Viewdle Inc.», що розробила програму для розпізнавання і аналізу відео, і «INVISIBLECRM», яка створює і продає рішення, що спрощують взаємодію працівників з crm-системами. Але такі приклади є рідким виключенням серед IT-стартапів [2].
Таким чином, закріплення на законодавчому рівні механізму діяльності венчурних фондів як способу фінансування інноваційних розробок є головним фактором стрімкого росту даного виду інвестування. Окрім того, для забезпечення інноваційної спрямованості венчурних інвестицій потрібно об’єднати зусилля не тільки приватних інвесторів і бізнесу, але й державних учбових закладів, інститутів, дослідницьких центрів, державних органів влади на всіх рівнях.
Слід зауважити, що рівень невдачі інноваційних проектів становить 90 %. Але ж в сучасному світі тільки інноваційна спрямованість у національній економіці забезпечує вдалий соціально-економічний розвиток суспільства. Крім того, завдяки комерціалізації інноваційних розробок на ринок виходять нові продукти, послуги або технології, а суб’єкти господарювання отримують надприбутки. Отже, венчурні фонди – це економічно вигідний та обґрунтований механізм фінансового забезпечення інноваційних розробок, що знижує ризики підприємництва, надає унікальну можливість отримати засоби для розвитку молодим компаніям високотехнологічного сектору і забезпечує інвесторів значними прибутками.

Література: 1. Аналітичний огляд ринку спільного інвестування в Україні за 2011 рік// Українська асоціація інвестиційного бізнесу Електроний ресурс – Режим доступу: http://www.uaib.com.ua. 2. Жданов В. «Капитал на старте. Венчурный IT-капитализм в Украине» от 20.04.2010 г.// «Фокус» Електроний ресурс – Режим доступу: http://www.focus.ua. 3. Закон України «Про інноваційну діяльність від 04.07.2002 р. 4. Закон України «Про інститути спільного інвестування» від 15.03.2001 р. 5. Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про внесення змін до Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування» № 987 від 03.09.2009 р.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад