Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Ковальчук Н.В., ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ УКРАЇНИ ПРОДУКЦІЄЮ АПК

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: вівторок листопада 27, 2012 11:19 am    Тема повідомлення: Ковальчук Н.В., ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ УКРАЇНИ ПРОДУКЦІЄЮ АПК Відповісти цитуючи

Ковальчук Н.В., к. е. н.
Дніпропетровська державна фінансова академія

ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ УКРАЇНИ ПРОДУКЦІЄЮ АПК

Функціонування національної економіки в ринкових умовах передбачає включення країни у світові інтеграційні процеси. Особлива роль у вирішенні цієї проблеми належить експортно-імпортним відносинам.Від рівня експортного потенціалу країни значною мірою залежить її місце в системі світового господарства, вплив на загальносвітові процеси, що визначає не лише економічну, а й політичну вагомість країни, авторитет і місце держави в міжнародних відносинах.
Зовнішня торгівля України останніх років розвивалася під впливом двох визначальних подій: членства у СОТ, набутого у 2008 р., та світової фінансово-економічної кризи 2007-2010 рр.Членство в СОТ надало національним експортерам низку переваг, пов’язаних зі скасуванням квотування експорту української металопродукції, зменшенням антидемпінгових обмежень тощо. Разом з тим, зміцнення позицій України на зовнішніх ринках не змогло відвернути обвальне скорочення обсягів експорту України. Кризове зменшення зовнішньоторговельного обороту в Україні досягло пікових значень у четвертому кварталі 2008 року, коли воно склало 33 % порівняно з попереднім кварталом, тоді як загалом у світі аналогічний показник становив 20 %.
З 2005 року спостерігається тенденція дефіциту зовнішньоторговельного балансу України. Однак на фоні від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі, співвідношення експорту-імпорту аграрно-промисловий комплексу (АПК) показує позитивну динаміку.
Якщо розглядати стан і розвиток зовнішньої торгівлі України у контексті загальносвітових процесів, то стає очевидним - ми посідаємо у світовій торгівлі досить незначне місце. В Україні обсяг експорту становить 0,3 % до загальносвітового експорту, а частка імпорту 0,2%. У розвинених країнах питома вага продовольства в експорті становить 7-8%, сільськогосподарської сировини – близько 1%[1, с.124].
Після вступу України до СОТ у 2008 році середньоарифметична ставка ввізного мита по всьому Митному тарифу зменшилась з 5,09 до 4,96%. Саме цим частково зумовленоЗростання обсягу імпорту продукції АПК на 57%.
Наявність родючих земель і сприятливих кліматичних умов у поєднанні з реформуванням відносин власності у сільському господарстві створює передумови відродження України як постачальника на світові ринки зерна та виробів з нього, олії й соняшнику, фруктів і овочів. В структурі експорту продукції АПК продукти рослинного походження займають найбільшу питому вагу (51,5% у 2008 році та 40% у 2010 році). Особливу долю в цій групі мають зернові культури, їх питома вага в експорті продукції АПК коливається в межах 25-37%. Всього українську сільськогосподарську продукцію споживають у 141 країні, при цьому 50% експорту припадає на шість країн: Єгипет, Російську Федерацію, Індію, Іспанію, Іран та Туреччину.
У 2011 році в Україні був отриманий найбільший за останні 20 років валовий збір зерна 54,5 млн. тонн. Експортний потенціал за прогнозами експертів складав 27 млн. тонн. Однак непрогнозоване введення і відміна квот та митних зборів на експорт зерна не сприяє стабільності експорту продукції АПК.За три місяці дії мит у 2011 році країна, не зважаючи на рекордний врожай втратила всі напрацьовані ринки збуту зернових. Ситуацією скористалися Росія та Казахстан. Експортери цих країн захопили ринки Близького Сходу та Північної Африки: Турції, Єгипту, Ізраілю, Бангладеш, Лівії та Тунісу, традиційних ринків збуту українців. Державна зовнішньоторговельна політика є ситуативною і не має відповідної стратегії підтримки експорту продукції АПК та підвищення інвестиційної привабливості галузі.
Велике значення в зовнішній торгівлі України має також і продукція тваринництва. В останні роки експорт молочної продукції має стійку тенденцію до зростання.Найбільшу питому вагу в експорті молочної продукції займають сири, які поставляються більш ніж в 16 країн світу. Значна частка припадає на країни СНД - 90,5%.Основна перешкода для українського експорту є невідповідність продукції стандартамякості, ухваленим у ЄС. На цей момент лише 52% українських стандартів длясільськогосподарської продукції гармонізовано з міжнародними стандартами.Можливості українського тваринництва нарощувати експорт дуже обмежені.
Збільшення обсягів експорту та скорочення імпорту продукції АПК неможливі без обов'язкового поєднання заходів щодо стимулювання експорту з відповідним регулюванням імпорту при одночасному поповненні внутрішнього ринку товарами, які виробляються в Україні.Розвитку експортного потенціалу також могло б сприяти відновлення відшкодування ПДВ при експорті зерна і технічних культур.

Література: 1. Аналітична довідка про захист внутрішнього ринку та забезпечення конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника. — [Електронний ресурс].— Режим доступу: http://www.ntser.gov.ua/assets/files/Plenar/Do%20p.%202%20-%20analit.dovidka.doc
2. Скрипник А.В.Тенденції світового ринку пшениці та ризики розвитку експортного потенціалу країни/ А.В. Скрипник, Т.Ю. Зінчук // Економіка АПК. -2011. -№ 9. - С.139 -144.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку суспільства" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад