Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Ковальчук Н.В. ВПЛИВ МОНОПОЛІЙ НА РОЗВИТОК СУСПІЛЬСТВА

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок березня 25, 2013 11:54 am    Тема повідомлення: Ковальчук Н.В. ВПЛИВ МОНОПОЛІЙ НА РОЗВИТОК СУСПІЛЬСТВА Відповісти цитуючи

ВПЛИВ МОНОПОЛІЙ НА РОЗВИТОК СУСПІЛЬСТВА

Ковальчук Н.В., к.е.н., доцент
Дніпропетровська державна фінансова
академія
n.v.kovalchuk@gmail.com

Ринок має не тільки позитивні, а й негативні риси. Однією з таких негативних рис є те, що ринок породжує монополії і монополістичні тенденції в економіці. Це закономірний процес, який зумовлений розвитком продуктивних сил, використанням у виробництві нових машин, устаткування, нових технологій, удосконалення структури і організації виробництва. Монополія виростає із конкуренції, тобто є економічним результатом концентрації та централізації виробництва і капіталу. Монополії проникають в усі сфери суспільного відтворення - безпосереднє виробництво, обмін, розподіл і споживання.
З перших років своєї незалежності Україна намагається мінімізувати вплив монополій на економічний розвиток держави та створити передумови для створення ринкової економіки. Проведення ефективної антимонопольної політики є одним з найважливіших завдань для України. Саме цим і пояснюється актуальність теми дослідження. Метою дослідження є вивчення позитивного та негативного впливу монополій на економіку та суспільство України.
Усі без винятку компанії прагнуть оволодіти якомога більшою частиною ринку, позбутися конкурентів та установити власну ціну на свою продукцію та обсяг виробництва, тобто практично кожна фірма є потенційною монополією. Монополії проникають в усі сфери суспільного відтворення: безпосередньо у виробництво, обмін, розподіл і споживання.
Процес монополізації почався наприкінці XVIII століття у сфері обігу, коли виникли найпростіші форми монополістичних об’єднань – картелі, синдикати, трести, концерни, конгломерати.
Монополія являє собою підприємство або їх об’єднання, які досягли значного рівня концентрації виробництва певних видів продукції, що дає їм змогу визначати і контролювати ціни на ринку. Головною ознакою монополій є посідання монопольного становища. Воно є бажаним для кожного підприємства і підприємця, тому що дає ряд переваг: дозволяє уникнути їм цілого ряду проблем і небезпеки пов'язаних із конкуренцією; дає можливість зайняти привілейовану позицію на ринку і впливати на інших учасників ринку, нав'язувати їм свої умови.
Загальні тенденцій розвитку монополій за кордоном: всі компанії-лідери в своїй діяльності мали стратегію зростання (інтегроване, концентроване або диверсифіковане зростання); тільки великі компанії, гігантські корпорації та їх об’єднання мають фінансові можливості для науково-технічних досліджень та реалізації великих науково-технічних програм; великі підприємства здатні робити суттєві вклади в соціальну інфраструктуру міста, за умов високої соціальної відповідальності компанії.
Процес монополізації економіки має як позитивний так і негативний вплив на розвиток країни. Позитивним є те, що у гігантських підприємств та їх об’єднань більше можливостей розвивати сучасне виробництво, фінансувати крупні науково-дослідні лабораторії, отримувати нові наукові результати, впроваджувати новітню техніку і технологію, здійснювати перекваліфікацію робітників, а отже, пристосовуватися до рівня розвитку продуктивних сил, до структурних зрушень в еко¬номіці. Отже, монополії здебільшого є крупними підприємствами з най¬вищою ефективністю і найнижчими виробничими витратами.
До негативних характеристик монополій слід віднести встановлення монопольних високих цін та гальмування науково-технічного прогресу за умов послаблення конкуренції або її відсутності. Саме на ці аспекти повинно бути направлено антимонопольне законодавство в країні.
Формуванню конкурентоспроможної національної економіки України перешкоджає слабка система контролю монополізації. Значна частина монополізованих товарних ринків в Україні сформована за рахунок ринків природних монополій, які домінують у таких галузях, як електроенергетика, зв’язок, транспорт та комунальні послуги.
Таким чином, для підприємств та бізнес-діяльності стратегія зростання, укрупнення та прагнення до монополії є інструментом виживання в жорстких умовах ринкової економіки. В той же час на суспільство перетворення великих підприємств в монополії має негативний вплив, оскільки монополії руйнують ринкову основу економіки – конкуренцію. Ринок можна вважати досконалим, якщо існує висока конкуренція серед багатьох суб’єктів, однак процес укрупнення підприємств та поява монополій перешкоджає цьому процесу. Ідеального ринку не буває, але державні органи повинні задовольнити ці протилежні інтереси, створити найсприятливіші умови для досконалого ринку за допомогою антимонопольного законодавства.
Литература:
1. Базилевич В., Филюк Г. Роздержавлення природних монопольних структур в Україні// Економіка України.—2002.- № 3.
3.Венгер В. В. Державне регулювання природних монополій вУкраїні: напрями вдосконалення / В. В. Венгер. // Економіка і прогнозування. – 2006. - №3. – С. 65 – 79.
3.Закон України «Про Антимонопольний комітет України».
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад