Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Туболець І.І. ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ ЯК ОСНОВА РОЗВИТКУ ІННОВАЦ..

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: понеділок березня 25, 2013 1:09 pm    Тема повідомлення: Туболець І.І. ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ ЯК ОСНОВА РОЗВИТКУ ІННОВАЦ.. Відповісти цитуючи

ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ ЯК ОСНОВА РОЗВИТКУ ІННОВАЦІЙ ПІДПРИЄМСТВА

Туболець І.І., к.е.н., доцент
Дніпропетровська державна фінансова
академія
(irina_tubolec@mail.ru)

Перебудова економіки України за час незалежності відбувається повільними темпами, і це є головною причиною того незадовільного економічного стану, у якому перебуває наша держава. На початку становлення української державності не було обрано ефективну стратегію економічного розвитку, вирішальну роль у якій відіграє інноваційний тип [3, С.15].
Для того, щоб Україна посіла чільне місце серед країн міжнародного співтовариства, необхідно вибрати тип розвитку економіки, який забезпечить її стійке зростання та процвітання у майбутньому. Таким типом розвитку, на наш погляд, є інноваційний.
Чинники, які перешкоджають інноваційній діяльності підприємств в Україні, можна поділити на дві основні групи – економічні і виробничі. Серед економічних труднощів на першому місці недостатність грошових потоків, недостатня державна фінансова підтримка, значна та завищена вартість нововведень, низький платіжоспроможний попит на нові продукти, високий економічний ризик, тривалі строки окупності інновацій тощо.
Серед виробничих чинників найбільше неспокою завдають низький інноваційний потенціал підприємства, недостача інформації про нові технології, відсутність інформації про ринки збуту, недостатні можливості для кооперування з іншими підприємствами та організаціями, відплив кваліфікованих кадрів тощо.
Що ж конкретно слід розуміти під інноваціями та інноваційною економікою? Цій проблемі багато дослідників присвятили чимало наукових праць.
На думку Пімошенка Ю., інновація – це “результат успішного ринкового обміну ідей на інвестиції для їхньої реалізації” [5, С.26].
Соціолог Барнетт Х. трактує інновацію як нові думки, способи поведінки або предмети, що якісно відрізняються від попередніх форм [6].
Мюллер Р. сприймає інновацію як активну або пасивну зміну конкретної системи щодо зовнішнього середовища [7].
Водночас майже всі дослідники сучасної економіки одностайні в тому, що інновація – це якісні зміни. Отже, інновація – це нововведення, використання якого призводить до якісних змін у виробництві з метою отримання соціально-економічної вигоди (ефекту ) [3, С. 22].
Інноваційна економіка – це економіка, яка ґрунтується на пошуку, підготовці та реалізації інвестицій, які збільшують ступінь реалізації потреб суспільства [1].
Основою інноваційного розвитку є випереджувальні інвестиції, зокрема фінансові, високий рівень фахових знань, широка інформатизація, потужний інтелектуальний потенціал суспільства.
Головною передумовою ефективного розвитку інноваційної діяльності є її відповідне фінансово-кредитне забезпечення, яке повинне оптимально поєднати усю сукупність фінансово-кредитних методів та інструментів щодо пошуку, мобілізації і використання грошових коштів при наявності також трудових, матеріально-технічних та інформаційних ресурсів.
Підприємства можуть залучати фінансові кошти шляхом: державного фінансування, використання інвестицій приватного капіталу і фінансування за рахунок власних джерел.
Державне фінансування має вузьке коло підприємств і організацій переважно для отримання нових наукових знань, важливих на перших стадіях інноваційного процесу.
На розвиток інновацій значно впливає залучення приватного капіталу, передусім через систему венчурного інвестування. Особливості венчурного капіталу роблять його привабливим засобом залучення фінансових, а також трудових, інтелектуальних та інформаційних ресурсів.
Джерелами приватного венчурного капіталу можуть бути фінансові ресурси: приватних товариств і корпорацій, що працюють на біржах; венчурних фірм; фондів венчурного капіталу; страхових компаній; пенсійних фондів; консультаційних інвестиційних фірм; кошти населення тощо.
В Україні потреба у венчурному капіталі є значною з огляду на потребу реструктуризації економіки. Однак сьогодні форми і механізми венчурного фінансування цієї реструктуризації ще не досліджені.
Цей капітал можна використовувати і для створення підприємства, проте здебільшого його вкладають у підприємство через п’ять-шість років після його створення. Крім того, венчурний капітал часто застосовують і в разі викупу цілого підприємства або окремих її частин (відділень, заводів, філій, представництв) керівниками цього ж підприємства (вони стають власниками й одночасно керівниками підприємства або його частини).
Одним із способів мобілізації різних джерел фінансування інноваційної діяльності підприємств і оптимального розподілу фінансових ризиків між учасниками інвестиційного проекту може стати так зване проектне фінансування, коли використовується весь спектр джерел і методів фінансування інвестиційних проектів (власних коштів підприємств, державних коштів, банківських кредитів, емісій акцій, внесків в акціонерний капітал, облігаційних позик, франчайзингу, лізингу тощо), а ризики, пов’язані з реалізацією інвестиційних проектів, розподіляються між всіма учасниками. Суттєво, що на різних стадіях інвестиційного циклу роль окремих учасників в управлінні ризиками і покритті можливих збитків змінюється. Так, банк не повинен нести відповідальність за якість вводу в експлуатацію технологічного обладнання. Однак банк може на себе взяти управління, наприклад, комерційними чи валютними ризиками [4, С. 39].
Головним джерелом фінансування інновацій є власні кошти підприємств (прибуток, амортизаційні відрахування). Водночас вибірковий аналіз динаміки обсягів власного капіталу підприємств України за останні кілька років засвідчив, що всі підприємства відчувають нестачу власних коштів для забезпечення навіть поточної господарської діяльності [2]. Тому ресурсну базу підприємств-інноваторів не можна вважати головним джерелом фінансового забезпечення їх інноваційної діяльності. З огляду на це необхідна активізація діяльності комерційних банків щодо інвестування ними фінансових ресурсів в інноваційні проекти. Проте банківський сектор сьогодні більше цікавлять великі проекти зі швидкою окупністю і низькою ставкою рефінансування.
Отже серед головних фінансових ресурсів розвитку інноваційного підприємства треба назвати такі: власні кошти підприємств, у тому числі амортизація, які використовують на модернізацію і реконструкцію як елемент грошових потоків; кошти бюджетів, які спрямовують на фінансування інноваційного типу розвитку; кредити комерційних банків для фінансування пріоритетних в Україні програм; спрямування кредитної політики на розвиток національного підприємництва, передусім виробничого; створення і розвиток фінансово-промислових груп (ФПГ) у межах промислової і науково-технічної політики держави в інтересах економічного зростання; законодавче закріплення співвідношення між коротко- та довготерміновими кредитами; створення сприятливого інвестиційного клімату для реалізації пріоритетних програм і проектів.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Крупка М.І. Фінансові особливості економічної інтеграції України у світове господарство // Фінанси України. – 2001. – № 9. – С. 8-21.
2. Крупка М.І. Фінансово-економічні аспекти безпеки інноваційного підприємництва // Економічна безпека України: внутрішні та зовнішні чинники. Навч. посібник. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – 256 с.
3. Крупка М.І. Фінансово-кредитний механізм інноваційного розвитку економіки України. – Львів: Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2001. – 608 с.
4. Лавров А.С. Инновационный механизм воспроизводства науч¬но-технического потенциала высокотехнологичных предприяий // Финансовый бизнес. – 2001. – № 4-5. – С. 39.
5. Пимошенко Ю. Инвестор – это прежде всего предприниматель // Финансовый бизнес. – 1997 . – № 3. – С. 26.
6. Barnett H. Innovation the Basis of Cultural change. – N.Y., 1953.
7. Müller R. Das Management der Innovation. Frankfurt am Mein, 1973.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Фінансово-економічні чинники соціально-економічного розвитку країни та регіонів Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад