Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Ніколаєва О.М. ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО В СФЕРІ ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
НДВ Секція 3


   

З нами з: 16.02.09
Повідомлень: 39

ПовідомленняНаписане: середа лютого 25, 2009 2:01 pm    Тема повідомлення: Ніколаєва О.М. ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО В СФЕРІ ... Відповісти цитуючи

ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО В СФЕРІ ВОДОПОСТАЧАННЯ ЯК НАПРЯМ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ

Ніколаєва О.М., к.держ.упр., доцен,
Прилепська С.І., студентка
ПВНЗ «Макіївський економіко-гуманітарний інститут»
olga-nony@yandex.ru


Інтеграція економіки України до європейського співтовариства потребує створення сприятливих умов для розвитку регіонів та підвищення рівня життя населення. Однією з найбільш значущих складових соціально-економічної системи міст, що впливає на всі сторони життєдіяльності суспільства, є галузь водопостачання, яка напряму впливає на життє- та працездатність людини, а також забезпечує умови ефективної діяльності підприємств-виробників.
На сьогоднішній день фінансово-економічний та технічний стан підприємств водопровідно-каналізаційного господарства (ВКГ) є незадовільним. Низький рівень оплати наданих послуг, відсутність (або вкрай низький рівень) інвестицій, невпорядкована система управління та фінансового забезпечення призвели до неефективної роботи підприємств галузі.
Така ситуація потребує дослідження питань розширення джерел фінансового забезпечення водопровідно-каналізаційної галузі, її поступовий перехід на бездотаційний, самоокупний принцип роботи, а, отже, забезпечення прибутковості галузі.
Як свідчить закордонний досвід, в умовах фінансових обмежень одним з найбільш ефективних механізмів вирішення різноманітних і складних проблем, що виникають в комунальній сфері при модернізації і розвитку інфраструктури, є державно-приватне партнерство.
Однією з форм партнерства держави та приватного сектору є концесія (концесійний договір). Проте, передача комунального підприємства в концесію акцентує увагу на наступних проблемних питаннях:
1) ціна, яку концесіонер готовий заплатити за право експлуатації підприємства або обсяг державних капіталовкладень (субсидій);
2) плата, що стягується концесіонером за надання комунальних послуг споживачам;
3) механізм передачі комунального підприємства в концесію;
4) критерії ефективності та результативності діяльності концесіонера.
Розгляд літературних джерел дало можливість дійти висновку щодо системи взаємовідносин на принципах концесії. На наш погляд, дану систему можна представити наступним чином (рис. 1).
Отже, під проект підприємства-виробники водопровідно-каналізаційних послуг передають приватним партнерам право користування майном галузі. Приватний підприємець стає посередником-виконавцем послуг ВКГ. При цьому у капіталі спільного підприємства в цілях збереження публічного контролю переважає муніципальне майно (не менш 51 акції), а максимальна частка приватного капіталу обмежується 49 акціями, тобто власником контрольного пакету в будь-якому випадку мають залишатися місцеві органи влади.


1 - Підприємства-виробники ВКГ передають право користування майна приватним підприємствам на основі умов, котрі вказані в угоді;
2 - Посередники ВКГ надають послуги водопостачання споживачам;
3 - Населення та підприємства-споживачі сплачують за послуги платежі за диференційованими тарифами;
4 - Приватні підприємства за користування муніципальною власністю вносять винагороду, на умовах, оговорених у концесійній угоді

Рис 1. Система державно-приватного партнерства в сфері
водопровідно-каналізаційного господарства

Концесійна угода має передбачати обов’язкове інвестування приватними підприємцями у розвиток водопровідно-каналізаційного господарства.
Плату споживачів за користування послугами, посередники-підприємці повинні сплачувати місцевій владі у розмірі встановленому в угоді. Дана плата - винагорода - може бути у вигляді фінансування інших підприємств, що знаходяться на бюджетному утриманні (школи, лікарні, дитячі садки, дитячі будинки та ін.).
Однак, сьогоднішній стан економіки стримує розвиток державно-приватних відносин у формі концесії в сфері ВКГ. Основними чинниками, що впливають на розвиток сфери слід зазначити: великі обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості, високі ризики інвестування, обумовлені політичною й законодавчою нестабільністю тощо.
У зв’язку з цим органи державної влади й органи місцевого самоврядування повинні створити умови для залучення у сферу ВКГ інвестиційних ресурсів концесіонерів, в першу чергу, шляхом реструктуризації та ліквідації заборгованості підприємств галузі та зниження ризиків інвестування. Власник майна комунальних підприємств має всі необхідні повноваження для проведення перетворень, результатом яких має стати зниження ризику інвестування в ці підприємства та підвищення їх кредитоспроможності.
Отже, впровадження державно-приватного партнерства, на наш погляд, сприятиме залученню фінансових ресурсів у галузь і дозволить оновити основні фонди, підвищити якість послуг водопостачання, поступово вивести галузь з кризового стану, що, в кінцевому підсумку, сприятиме соціально-економічному розвитку регіону.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад