Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Кулініч Т.В. ІНВЕСТИЦІЇ В ОСНОВНИЙ КАПІТАЛ ЗАХІДНОГО ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
НДВ Секція 2


   

З нами з: 16.02.09
Повідомлень: 131

ПовідомленняНаписане: четвер лютого 26, 2009 10:57 am    Тема повідомлення: Кулініч Т.В. ІНВЕСТИЦІЇ В ОСНОВНИЙ КАПІТАЛ ЗАХІДНОГО ... Відповісти цитуючи

ІНВЕСТИЦІЇ В ОСНОВНИЙ КАПІТАЛ ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ: РЕТРОСПЕКТИВА І МОЖЛИВІ ТЕНДЕНЦІЇ

Кулініч Т.В., к.е.н., доцент
Інститут регіональних досліджень НАН України
tculia@gmail.com

Для вивчення можливостей розвитку Західного регіону України завдяки отриманню та ефективному використанню достатнього обсягу інвестицій важливим є дослідити попередню ситуацію з фінансуванням основного капіталу регіону, динаміку таких інвестицій, фактори впливу на їх рівень, а в результаті – виявити існуючі і можливі тенденції зміни забезпечення нормального функціонування економіки регіону в перспективі.
Темпи зростання обсягу інвестицій в основний капітал в областях Західного регіону України за 2000-2007 рр. змінювались хвилеподібно, не відповідаючи середньорегіональній тенденції. Так, для Закарпатської, Львівської, Чернівецької і Тернопільської областей найбільш успішним був 2003 р. (167,7%, 136,7%, 152,3% і 137,4% зростання до попереднього року, відповідно), для Волинської області – 2001 р. (166,9%), Івано-Франківської – 2000 р. (159,7%), Рівненської – 2004 р. (156,0%). Найгіршим роком для 6 з 7 областей Західного регіону був 2005 р., зокрема, для Рівненської області індекс інвестицій в основний капітал впав до 51,7% до попереднього року.
Незважаючи на загально прийняте уявлення про непромисловий характер економіки Західного регіону України, в регіональній структурі інвестицій в основний капітал за останні 8 років переважала частка інвестицій, вкладених саме у промисловість, з максимумом на Рівненщині (40-60% до загального обсягу інвестицій по області) та з мінімумом – на Закарпатті (20-30%). Варто відзначити те, що у Західному регіоні України до галузей, пріоритетних за рівнем розвитку, виходячи із вкладених інвестицій, належали транспорт і зв‘язок: від 10 до 20% до загального обсягу інвестицій для певної області цього регіону (з переважанням частки інвестицій у галузь зв‘язку для Львівської і Чернівецької областей), що дає надію на те, що така ситуація збережеться й у майбутньому. Досить непоганою є позиція регіону у сфері операцій з нерухомістю, здавання під найом та надання послуг юридичним особам: від 10 до 35% до загального обсягу інвестицій для певної області цього регіону, причому особливо відзначилась у цьому плані Тернопільська область (26-34%).
У структурі інвестицій в основний капітал серед джерел фінансування в областях Західного регіону України за останні 8 років кошти державного бюджету займали досить „скромну” позицію (3-7% до загального обсягу інвестицій для області), за винятком Чернівецької області, де ця частка в окремі роки досягала 26%. Кошти місцевого бюджету були ще меншими за питомою вагою у структурі інвестицій в основний капітал областей – у середньому 4%.
За 2000-2008 рр. кредити банків та інші позики не стали основним джерелом інвестицій в основний капітал Західного регіону України, хоча їх частка зросла з 1% до більше ніж 15% у структурі названих джерел для Львівської, Тернопільської і Чернівецької областей. Для інших областей Західного регіону України структурні зрушення питомої ваги кредитів банків при фінансуванні основного капіталу не були настільки стрімкими, проте залишались стабільними у своєму зростанні.
Кошти іноземних інвесторів майже не позначились на фінансуванні основного капіталу Чернівецької, Рівненської і Тернопільської областей (1,3-1,8% у структурі джерел фінансування основного капіталу відповідної області у середньому за 2000-2007 рр.), склали від 3 до 5% у середньому на рік для Івано-Франківської і Волинської областей, проте, досягли у середньому 5% для Львівщини і 11%  для Закарпаття.
Попередня оцінка тенденцій щодо іноземних інвестицій в основний капітал регіону підтверджується фактами щодо динаміки прямих іноземних інвестицій на одну особу, які мали найбільший середній абсолютний приріст за 2000-2007 рр. у Закарпатській області (32,7 дол. США) та Львівській області (22,2 дол. США) і найменший – у Тернопільській області (4,6 дол. США).
Середньорічні темпи зростання обсягу прямих іноземних інвестицій за 2000-2007 рр. особливо не відрізнялись для окремих областей Західного регіону України і коливались лише від 110% для Рівненської області до більше ніж 120% – для Львівської, Закарпатської і Чернівецької областей.
Виходячи з результатів вивчення впливу попередніх кризових явищ на розвиток Західного регіону України, з поправкою на те, що вони не були настільки глобальними, як зараз, важливо зазначити, що темпи зростання обсягу інвестицій в основний капітал в областях цього регіону не повинен впасти нижче 83% до рівня попереднього року (якщо брати за попередній рік для прогнозу - 2008 р.).
Оцінка за тривалий період (2000-2007 рр.) структури та структурних зрушень інвестицій в основний капітал даного регіону за видами економічної діяльності (ВЕД) дозволяє стверджувати, що в основному збережеться попередня структура – з переважанням промисловості, з середніми позиціями таких ВЕД, як: транспорт та зв‘язок і операції з нерухомістю, здавання під найом та надання послуг юридичним особам.
При оцінюванні можливих тенденцій зміни в структурі інвестицій в основний капітал за джерелами фінансування, згідно проведеного прогнозу, для Західного регіону України, як і для інших її регіонів, збережеться переважаюча частка самоінвестування, тобто власних коштів підприємств і організацій (не менше 67%). Частка іноземних інвестицій не скоротиться у середньому для регіону і збережеться на рівні не нижче 5%, частка кредитів банків – не менше 8%. Фінансування за рахунок місцевого бюджету може впасти до 5% у середньому для регіону, місцевого бюджету – до 3%.
Такий прогноз ґрунтується на вивченні динаміки відповідних показників, дослідженні їх значень у моменти попередніх криз в Україні, застосуванні для прогнозування значень цих показників методу екстраполяції. Все вказане хоча і свідчить про певні негативні зміни в динаміці та структурі інвестицій в Західний регіон України, але, завдяки проведеному прогнозу, дозволяє врахувати наведені факти при оцінюванні його можливого стану та перспектив.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад