Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: вівторок березня 03, 2009 11:22 am Тема повідомлення: Бабич М.М. ЄМНІСТЬ РИНКУ ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ ЯК ФАКТОР ОЦІНКИ...
ЄМНІСТЬ РИНКУ ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ ЯК ФАКТОР ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Бабич М.М.
Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку
людини вищого навчального закладу «Відкритий міжнародний університет розвитку людини Україна»
babich@yandex.ru
Земля являє собою головний засіб виробництва в сільському господарстві. Оскільки ж асі інші засоби виробництва мають свою вартісну оцінку, то й земля відповідно повинна бути оцінена. При цьому доцільно запровадити чинник, який би враховував розташування земельного масиву стосовно різних за величиною міст – центрів реалізації продукції сільськогосподарських підприємств, тобто розташування навколо містких ринків збуту продукції. Необхідність врахування такого чинника не підлягає сумніву.
Врахувати вплив місткості ринку збуту продукції на оцінку землі можна за допомогою певного коефіцієнта, який повинен відбивати вплив на доходність сільськогосподарського виробництва чинника розташування земельної ділянки стосовно великого населеного пункту (чим більший населений пункт, тим вища ціна землі, розташованої недалеко від нього). Розміри населеного пункту найкраще характеризує чисельність населення, яке в ньому проживає. В якості показника доходності сільськогосподарських підприємств ми пропонуємо використовувати показник виходу валової продукції сільського господарства усіх категорій господарств на 100 га сільгоспугідь, оскільки: по-перше, при проведенні досліджень в динаміці він точніше відображає реальні зрушення; по-друге, в умовах, коли більша частка продукції сільського господарства виробляється в господарствах приватного сектору і в цьому ж секторі знаходиться значна частка сільгоспугідь, некоректно визначати згаданий індикатор лише для сільськогосподарських підприємств. Для встановлення рівня залежності за допомогою ППП Microsoft Excel для Windows, нами проведений кореляційно-регресійний аналіз залежності виходу валової продукції з одного гектару сільгоспугідь від щільності міського населення (рис. 1).
Значення коефіцієнту детермінації показує, яка частка досліджуваного результативного показника (виходу валової продукції з одного гектару) зумовлена впливом фактору, включеного у рівняння регресії (щільності населення). За нашими розрахунками коефіцієнт детермінації складає за 2003, 2004, 2005 роки відповідно: 0,0364; 0,1150; 0,0935. Вплив невеликий, проте він є. Таким чином, господарства, які розташовані навколо великих населених пунктів з ємними ринками збуту продукції, заздалегідь мають кращі умови реалізації продукції, що й має бути враховане при економічній оцінці землі.
Визначити вплив щільності міського населення на вихід валової продукції з одного гектару за допомогою коефіцієнта ємності ринку збуту продукції можна за формулою:
, (1)
де: Кєр – коефіцієнт ємності ринків збуту продукції; Rщн – коефіцієнт детермінації залежності виходу валової продукції з одного гектару від щільності населення; А – щільність населення в середньому по області, чол/га; Аі – щільність населення в і-му районі, чол/га.
Введення коефіцієнта детермінації залежності виходу товарної продукції з одного гектару від щільності населення дозволяє чисельно врахувати вплив щільності населення на вихід валової продукції.
За допомогою формули 1 та значень щільності населення і коефіцієнту детермінації нами розраховані значення коефіцієнту ємності ринків збуту продукції для адміністративних районів Миколаївської області. Значення коефіцієнту детермінації нами використано середнє за 2004-2006 роки, яке складає 0,0922. Використана, відповідно, середня щільність населення. Результати наведені в таблиці 1.
Таблиця 1
Значення коефіцієнту ємності ринків збуту сільськогосподарської продукції по районах Миколаївської області
Район Значення Кєр Район Значення Кєр
Арбузинський 0,757 Жовтневий 0,486
Баштанський 0,642 Казанківський 0,524
Березанський 0,138 Кривоозерський 0,764
Березнегуватський 0,557 Миколаївський 1,084
Братський 0,421 Новобузький 0,830
Веселинівський 0,650 Новоодеський 0,753
Вознесенський 1,001 Очаківський 0,935
Врадіївський 0,832 Первомайський 1,053
Доманівський 0,476 Снігурівський 0,781
Єланецький 0,463 В середньому по області 1,000
Таким чином, за допомогою наведених в таблиці 1 коефіцієнтів ємності ринків збуту продукції можна врахувати чинник розташування сільськогосподарського підприємства певного адміністративного району стосовно різних за ємністю ринків збуту продукції, що дозволяє в більшому обсязі і за вищими цінами (через підвищений попит) реалізовувати вироблену продукцію. Так, наприклад, Миколаївський район має найбільшу в області щільність населення (5,29 чол./га), а Березанський – лише 0,04 чол./га, відповідно й коефіцієнти ємності складають 1,084 та 0,138, за допомогою яких має бути скорегована економічна оцінка земель сільськогосподарських підприємств цих адміністративних районів.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі