Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Клименко О.Ю. МОТИВАЦІЯ ПРАЦІ: СОЦІОЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів"
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
НДВ Секція 3


   

З нами з: 16.02.09
Повідомлень: 39

ПовідомленняНаписане: понеділок березня 02, 2009 9:44 am    Тема повідомлення: Клименко О.Ю. МОТИВАЦІЯ ПРАЦІ: СОЦІОЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ Відповісти цитуючи

МОТИВАЦІЯ ПРАЦІ: СОЦІОЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ

Клименко О.Ю., асистент
Дніпропетровська державна фінансова академія


З найдавніших часів функцію фактору «праця» в економіці невід’ємно пов’язують з творенням продукту, сприймаючи працю як творчу субстанцію виробничого процесу. А відтак з доісторичних часів до тепер не втрачає своєї актуальності проблема підвищення продуктивної сили (сили творення) праці. В біблейські часи ця проблема набула формули «батога і пряника», згідно з якою відбувається поєднання відносно до працівника двох елементів спонукання: зовнішнього у формі примусу і внутрішнього – у формі особистої заінтересованості працівника. З часів ліквідації рабства (як виключно примусової праці) в системі економічного управління постійно зростає необхідність пошуку все більш ефективних механізмів заохочення працівника до продуктивної праці, що зумовило розвиток теорії мотивації праці.
Мотивація (в основі якої є мотив: франц. motif, від лат. moveo – рухаю) – процес спонукання людини до діяльності для досягнення мети. Коли людина починає відчувати певну потребу, у неї виникає спрямування до досягнення тієї мети, за допомогою якої вона може задовольнити цю потребу. Тобто мотив виступає рушійним чинником в процесі мотивації, а змотивована праця може розглядатись як система, в якій взаємодіють такі елементи: потреба; праця як діяльність у виразі пошукової активності, засобу-передумови задоволення потреби; співвідношення витрат і одержувані вигоди від праці (воно має бути на користь працівника); емоції суб’єктивні переживання в процесі праці; спрямованість в поводженні працівника як психологічний прояв, переконаність; умови життєдіяльності – внутрішні і зовнішні; ідеали людини, її інтереси як вираз потреб, що спрямовують людину на певні блага, саморозвиток.
Сутність мотивації праці має подвійний зміст: соціальний і економічний, оскільки сам мотив формується психологічною настановою людини (яка визначає вихідні інтереси як своєрідні індикатори ступеню соціального розвитку людини – духовних, культурних, матеріальних потреб у певному їх співвідношенні), а реалізується в економічній сфері у формі винагороди за працю. Сама винагорода за працю також має подвійну (соціоекономічну) природу: матеріальну і моральну, які сприймаються як стимул. Стимулювання праці через відповідну винагороду втілюється у створенні умов, за яких працівник може задовольняти свої потреби, досягаючи попередньо визначених результативних показників продуктивності праці. Тобто стимулювання праці – насамперед зовнішня спонука, елементи трудової ситуації, які впливають на поводження людини в сфері праці, матеріальна оболонка мотивації працівників. Одночасно із цим соціоекономічна субстанція мотивації праці (у подвійності її морального і матеріального стимулювання) дозволяє працівнику отримувати еквівалентну вартість праці як фактору виробництва і разом з тим – реалізовувати себе як особистість.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> "Фінансово - бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів" Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад