Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Антошкіна В.К., ПРАВОВІ ЗАСАДИ РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН ...

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку регіонів України”
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
Секція № 3


   

З нами з: 06.11.09
Повідомлень: 60

ПовідомленняНаписане: понеділок листопада 09, 2009 11:30 am    Тема повідомлення: Антошкіна В.К., ПРАВОВІ ЗАСАДИ РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН ... Відповісти цитуючи

ПРАВОВІ ЗАСАДИ РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Антошкіна В.К., к.юр.н., доцент
Бердянський університет менеджменту і бізнесу


В системі ринкової економіки основна маса працівників залучається у виробничий процес на умовах трудового найму, регламентованого трудовим договором. У відповідності із цим, та з врахуванням входження України в міжнародне співтовариство удосконалення соціально-трудових і виробничо-правових відносин (а відтак і відповідні зміни у свідомості людей у процесі реалізації трудових відносин) набувають особливої актуальності, зокрема у забезпеченні правовою системою держави.
В цілому «правова система» включає безпосередньо право, юридичну практику і панівну правову ідеологію, а механізм правового регулювання сприймається як цілісна система правових засобів, за допомогою яких забезпечується результативний правовий вплив на суспільні відносини, а саме: їх упорядкування, охорону, розвиток відповідно до вимог соціального ладу, що здійснюється за допомогою юридичних норм, правовідносин індивідуальних приписів тощо. Сам же «механізм правового регулювання» відносин найчастіше застосовується у вузькоюридичному значенні як механізм нормативно-правового регулювання в більш широкому контексті соціального регулювання.
Під соціальним регулюванням, зокрема трудових та пов’язаних з ними похідних відносин, які складаються в процесі здійснення найманої праці, за звичай розуміють впорядкування (або організацію) цих відносин, що здійснюються суспільством як органічною системою за допомогою відповідних соціальних норм, у тому числі норм права та індивідуальних правил. Тобто соціальне регулювання включає в себе дві органічні складові частини: нормативний та індивідуальний компонент. Саме правові норми упорковують поведінку людей за допомогою юридично визначених правил (норм) як моделей, зразків, еталонів поведінки. Індивідуальні ж правила являють собою таке впорядкування поведінки суб’єкта, що здійснюється за допомогою разових, персональних регулятивних актів вирішення певної ситуації, в тому числі і договірне, фіксоване трудовим договором.
Трудова діяльність людини в суспільстві підпорядкована соціальним нормам (нормам права та індивідуальним правилам) і здійснюється, як правило, в умовах дотримання правил поведінки в межах цих нормах. Урегульованість суспільних відносин соціальними нормами є об’єктивною передумовою існування соціальної відповідальності сторін трудового договору – дисциплінарної, матеріальної, адміністративної чи кримінальної.
Виходячи із сутності трудового договору як двостороннього зобов’язання, його програмно-координаційні та регулятивні властивості розкриваються саме на стадії реалізації норм, а саме з настанням відповідних правових наслідків: виникнення, припинення або зміна правовідносин. Правовідносини трудового договору виникають, змінюються і припиняються лише за настанням конкретних життєвих обставин – юридичних фактів, які і викликають настання правових наслідків.
Трудовий договір як юридичний факт (як і його особлива форма-контракт) за роллю є «первинно-правовутворюючим», тобто породжувачем трудових правовідносин працівників, а згоду сторін на зміну або припинення уже існуючим договірних відносин (або окремих прав та обов’язків) слід іменувати «угодою» договірних сторон. У випадку порушення суб’єктивних прав та законних інтересів учасників трудових правовідносин держава застосовує заходи примусу судовими, адміністративними органами до винуватців порушень. Причому не лише у випадках порушень договірних трудових правовідносин, але й у випадках відмови у наданні: конституційних прав громадянину на працю (зокрема у разі розгляду судами спору про необґрунтовану відмову в прийнятті на роботу (службу)). Адже закріплене статтею 43 Конституції України право кожного громадянина працювати, що включає можливість вільно погоджується, є основним об’єктом захисту прав людини.
Проте в процесі реалізації трудових прав громадян можуть виникати проблеми, які тягнуть за собою зв'язок з відшкодування запоникати проблеми, які тягнуть за собою зв'язок з відшкодування заподіяні ним збитки. Цей обов’язок знаходить свою реалізацію в Кодексі законів про працю України та інших нормативно-правових актах, які регулюють матеріальну відповідальність сторін трудового договору. Під матеріальною відповідальністю розуміється обов’язок працівників та роботодавця відшкодувати в установленому порядку і розмірі шкоду, завдану другій стороні.
Трудове законодавство передбачає два види матеріальної відповідальності працівників: обмежену і повну. Основним видом матеріальної відповідальності працівника є обмежена, яка полягає в обов’язку працівника, з вини якого заподіяно шкоду. Розмір відшкодування не може бути більше середнього місячного заробітку. Обмежена відповідальність за заподіяну шкоду працівником є універсальною і застосовується завжди, якщо інше не передбачено законодавством. Умови контракту, що погіршують становище працівника порівняно із законодавством, вважаються недійсними.
Матеріальна відповідальність роботодавця за заподіну шкоду працівникам передбачена багатьма главами КЗпП України і крім того, може визначатися і в трудовому договорі.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку регіонів України” Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад