Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Семенова З.Г. ДЕМОГРАФІЧНІ ТА МІГРАЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ РЕГІОНА...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: середа березня 25, 2015 11:35 am    Тема повідомлення: Семенова З.Г. ДЕМОГРАФІЧНІ ТА МІГРАЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ РЕГІОНА... Відповісти цитуючи

ДЕМОГРАФІЧНІ ТА МІГРАЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

Семенова З.Г., ст. викладач
Дніпропетровська державна фінансова академія


Тенденції до зміни чисельності та структури населення, характер його руху є достатньо вагомим свідченням наявності чи відсутності проблем (диспропорцій) у соціально-економічному розвитку будь-якого ієрархічного рівня системи-національної економіки в цілому, окремого регіону, окремого населеного пункту. Порушення нормальної природної пропорційності економічного розвитку, як правило, супроводжується активним реагуванням з боку населення, що проявляється у зміні місця проживання та роботи, політичних поступах, негативній динаміці соціальних індикаторів, а також зниженні народжуваності та тривалості життя, викривленні демографічної ситуації, зростанні злочинності тощо [1, с. 33].
Ці явища можуть привести до зниження темпів соціально-економічного розвитку регіонів, країни.
Демографічним змінам, процесам міграції населення, що відбуваються у суспільстві, присвячені праці науковців. Серед них: В. Кравцік, Е. Лібанова, М. Некрасов, О. Осауленко, О. Позняк, У. Садовоі, В. Стешенко та інші вчені. Але питання оцінки впливу демографічних, міграційних процесів на соціально-економічний розвиток регіонів, країни недостатньо досліджені.
Метою даного дослідження э визначення демографічних та міграційних проблем країни, їх впливу на соціально-економічний розвиток регіонів, країни.
Фундаментальна демографічна наука встановила що впродовж ХХ ст. в Україні змінився характер демовідтворення, а саме з країни із достатньо високим природним приростом вона поступове трансформувалась на територію, де (починаючи з 70-х рр.) все більшою мірою наростала демографічна криза, що в подальшому призвела до прямій депопуляції населення. Виникла ситуація, коли коефіцієнт смертності різко переважає коефіцієнт народжуваності, внаследок чого встановлюється стійке і до того ж періодично зростаюче зменшення чисельності населення. За таких умов надзвичайно важко скласти на довготривалу перспективу надійний прогноз розвитку населення певних територій. Розвиток територій може повністю залежите від притоку робочої сили ззовні. Результати аналізу статистичної інформації підтверджують, що з початку депопуляції чисельність населення України зменшилась з 51,9 млн. до 45,4 млн. осіб у 2013р., тобто на 12,52%. Несприятлива демоситуація спостерігається практично в усіх регіонах країни. За 12 років після Всеукраїнського перепису населення України скоротилось на 6,4%, тоді як населення Східного регіону - на 7,9%, Центрального на 5,8%, Південного - на 4,9%, Західного лише на 3,5%. Регіони України продовжують суттєво диференціюватись за відтворенням населення. Рівень депопуляції у Західному регіоні у понад два рази поступається перед аналогічним показником у Східному регіоні.
Ситуація з можливостями відтворення людського потенціалу в Україні ускладнюється наявністю потенційної и реальної еміграції. Тривалий час у міждержавному обміні населення України домінували процеси еміграції,а лише впродовж кількох останніх років на перше місце висунулась імміграція. Позитивним моментом є зміна вектора міждержавних міграційних потоків, починаючи з 2005 року, коли вперше кількість міжнародних мігрантів перевищила кількість вибулих в інші країни. Ця тенденція зберігалася в усі наступні роки. Так, у 2010 р. сальдо міждержавної міграції становило 16,1 тис. осіб, а в 2013 р. - 31,9 тис. осіб [4, с. 326-327]. Від’ємне значення сальдо міждержавної міграції продовжувало зберігатись лише в однієї області Західного регіону (Закарпатської області). Це дозволяє зробити висновок, що збереження окремих переваг деморозвитку в Західному регіоні здебільшого нівелюється посиленим відтоком робочої сили за кордон. Аналіз структури міграційного сальдо за статевовіковим складом показує, що основна частка припадає на людей працездатного віку. Структура міграційних потоків в Україну за регіонами прибуття є стабільною протягом усього періоду, що розглядається. Приблизно 2/3 прибулих складають мешканці європейських країн, близько 30% - це представники азіатських країн та Ізраїлю.
Для сучасної України проблема міждержавної міграції актуальна, оскільки щоб Україна змогла поновити максимально зафіксовану чисельність її населення, необхідно щорічно приймати до півмільйона іммігрантів. Хоча у далекій перспективі це може призвести й до інших проблем - загострення міжнаціональних та міжконфесійних конфліктів.
Стан соціально-економічної захищеності мігрантів є результатом впливу різних факторів, котрі позначаються на соціально-економічному розвитку держави, на функціонуванні її ринків - праці, землі, капіталу. Це обумовлює потребу постійного спостереження за їх дією.
Соціально - економічна захищеність мігрантів поєднує різні аспекти людської життєдіяльності: від захищеності умов демовідтворення і розвитку, захищеності роботи, життєвого рівня, навколишнього та соціального середовища до захищеності особистої свободи та рівноправності. Соціально-економічна захищеність мігрантів включає правові, економічні, соціальні, морально-психологічні, інформаційно-ресурсні, організаційні та інші питання, котрі слід об’єктивно оцінювати.
Однак недостатність концептуального визначення державної міграційної політики, інноваційних принципів діяльності державних органів у сфері міграції, стратегічних цілей, завдань і стандартів із забезпечення реалізації прав людини не дає змоги підвищити ефективність протидії явищам, що становлять суттєву загрозу національної безпеці-незаконній міграції, загостренню демографічної кризи, відтоку за межі території України її працівників інтелектуальної сфери та висококваліфікованої частини працездатного населення [1], не дозволяє повною мірою використовувати соціально-економічний потенціал міграційної активності як чинник ефективного управління міграцією. Програмні документи, що існують у сфері трудової міграції в Україні, не створюють чітких механізмів та інструментарію для реалізації міграційної політики в галузі трудових відносин.
В умовах глобальної боротьби за зайнятість скороченню трудової міграції робочої сили з України має слугувати як міграційна, так і вся соціально-економічна політика держави, а вихідним пунктом механізму її реалізації має стати підтримка програм внутрішнього реінвестування економіки, залучення фінансових ресурсів трудових мігрантів у розвиток сфер життєдіяльності українського суспільства, а також створення нових ефективних бізнес-проектів.
Стратегія державної регіональної економічної політики на перспективу має розроблятися з урахуванням наявних тенденцій та включати економічні, соціальні й адміністративні заходи, спрямовані на покращання ситуації у регіонах, де демографічні та міграційні показники найбільше зумовлюють виникнення соціально-економічних проблем у функціонуванні регіональної господарської системи.

Література:
1. Концепція Державної міграційної політики України (Прийнята Указом Президента України від 30.05.2011р. №622). - Режим доступу: http://zakon./Ua/laws/show/622/2011. 2. Бідак В.Я. Соціальні та демографічні імперативи дослідження суспільних систем українськими вченими-регіоналістами / В.Я. Бідак, С.О. Цапок, О.Т. Риндзак // Регіональна економіка. - 2014. №3. -С.121-129. 3. Лексин В.Н. Государство и регионы. Теория и практика государственного регулирования территориального развития / В.Н. Лексин, А.Н. Швецов. - М.: Эдиториал УРСС. – 2003. - 368с. 4. Статистичний щорічник України за 2013 рік. - К.: Державна служба статистики України. Август Трейд. - 2014. - 534с. 5. Пресс-релиз ООН по данням статистики глобальной миграции (2013). - Режим доступу: http://www.un.org/ga/68/meetings/migration/pdf/internationalmigrantsworldwide_totals2013pdf 6. Тищенко О.П. Демографічні та міграційні чинники формування диспропорцій регіонального розвитку національної економіки / О.П. Тищенко // Статистика України. - 2012. - №1. - С.41-47.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад