Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Петченко М.В. ЕВОЛЮЦІЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН КОНЦЕПЦІЙ ФІНАНС...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 26, 2015 10:51 am    Тема повідомлення: Петченко М.В. ЕВОЛЮЦІЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН КОНЦЕПЦІЙ ФІНАНС... Відповісти цитуючи

ЕВОЛЮЦІЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН КОНЦЕПЦІЙ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛІНГУ

Петченко М.В., к.е.н., доцент
Кременчуцький національний університет
імені Михайла Остроградського
e-mail: mariks84@mail.ru


В умовах економічної нестабільності та деструктивного впливу фінансових процесів у державі, суб’єкти підприємництва різних форм та сфер діяльності мають застосовувати всі можливі ефективні інструменти фінансового контролінгу задля своєчасного виявлення, попередження або уникнення негативних тенденцій у своєму стані.
Незважаючи на тривалу історію формування та розвитку вітчизняної теорії та практики фінансового контролінгу, трактування його сутності та визначення, надані в літературних джерелах, вельми неоднозначні. Крім того, сучасні дослідження уможливлюють виокремлення шкіл і концепцій контролінгу. На наш погляд, набуття нових якостей системи фінансового контролінгу відбувається під впливом змін умов підприємництва та парадигми менеджменту в Україні.
Звертаючись до 1900-1930 рр. ХХ століття, коли умови підприємницької діяльності характеризувалися практичною відсутністю конкуренції, передбачуваністю економічних процесів, низьким рівнем фінансового ризику, у функції контролінгу (у сучасному розумінні) потреби не існувало. Керівництво підприємством здійснювалося на основі застосування контролю, як інформативної складової управлінського процесу. Проте, можливо відзначити, що поєднання функції планування та контролю у цей період також є певними ознаками контролінгу.
У 1930-1960 рр. відбувається криза надвиробництва в національних масштабах США та настає епоха масового збуту. Відповідно, ускладнюються процеси досягнення конкурентних відмінностей, як основних факторів впливу на споживачів і стимулювання попиту. Необхідним стає ефективне управління витратами і результатами діяльності. Отже, виникає перші ознаки фінансового контролінгу у формі концепції управлінського обліку, яка покликана забезпечити прибутковість функціонування суб’єкта підприємництва.
Період 1960-1970 рр. характеризується посиленням конкурентної боротьби, підвищенням споживчих вимог до якості виробленої продукції, розвитком міжнародної конкуренції, ускладненням управлінських процесів. У цей період починають активно розвиватися стратегічні концепції менеджменту, націлені на довгостроковий успіх підприємств та організацій. Крім того, розвитку набувають організаційні форми підприємницької діяльності, що обумовлює необхідність узгодження дій керівництва з підрозділами підприємств.
Ще одним поштовхом до набуття фінансовим контролінгом сучасної форми стає динамічний розвиток у 1970-1990 рр. комп'ютерної техніки та впровадження автоматизованих систем управління. У цей період конкуренція продовжує наростати, відбуваються якісні перетворення технологій виробництва, змінюються відносини виробників і влади. У зв'язку з цим виникає потреба в зовнішньому аналізі, процесах інтеграції, зниженні ризику. Основи когнітивних концепцій стратегічного управління, які з’являються у 80-х рр. ХХ ст., доводять, що менеджмент потребує не лише оцінки витрат та фінансових результатів, зовнішньої конкурентного середовища, а й в інтуїтивних припущень, пізнання економічних та фінансових процесів на підприємстві. Отже, формуються такі властивості контролінгу як внутрішньофірмова координація, цільова спрямованість на довгострокове виживання та забезпечення конкурентоспроможності.
Важливим фактором, що вплинув на формування фінансового контролінгу, є виникнення конфлікту інтересів компаній з інтересами зацікавлених осіб та інститутів, поява концепції соціальної відповідальності. Відповідно, і фінансовий контролінг набуває комплексного характеру, враховуючи ключові показники результативності, що входять в чотири блоки системи збалансованих оціночних показників (BSC). При цьому актуальним стає балансування стратегічних та оперативних показників.
Наприкінці ХХ - початку ХХІ століття починається період, що характеризується розвитком творчого підходу до стратегічного управління, пов'язаного з постійним пошуком нових видів діяльності, створення особливих конкурентних переваг товару і форм залучення споживачів. Посилюється роль здібностей (компетенцій) персоналу в досягненні стратегічних цілей, тому зміни зовнішнього середовища стають все більш непередбачуваними, і потрібна негайна реакція на такі зміни. Таким чином, актуальним стає гнучкий та адаптивний характер управління підприємством.
В цьому періоді аспектів раціональності (досягнення компромісу між цілями та інтересами різних груп) та варіативності (вибору з можливих альтернатив фінансових управлінських рішень).
Окремі науковці відзначають, що з поч. 2000-х рр. фінансовий контролінг має суто стратегічну спрямованість, оскільки рішення більшості оперативних завдань на сучасному етапі вже може бути автоматизовано. Проте, автоматизувати творчій підхід, знання, інтуїтивні здобутки експертів та фахівців у сфері фінансових рішень неможливо, отже необхідним є поєднання стратегічних та оперативних аспектів фінансового контролінгу.
Сучасні концепції фінансового контролінгу відповідають потребам сьогодення. Аналіз наукової літератури дозволив виокремити його наступні концептуальні ознаки:
- фінансовий контролінг як засіб досягнення кінцевої мети (Е. Майєр, М. Мескон, Ф. Хедоури, Р. Манн);
- характерна сукупність методів та інструментів, що спрямовані на функціональну підтримку фінансового менеджменту підприємства та охоплюють інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль і внутрішній консалтинг фінансових процесів. (Р. Герсне, Й. Вебера, П. Хорвата, О.О. Терещенко та Г.В. Тельнової [3]);
- інтегрована підсистема прийняття управлінських рішень щодо пріоритетних напрямків фінансової діяльності підприємства, яка базується на комплексному аналізі даних бухгалтерського обліку, внутрішнього контролю та передбачає узгодження фінансових аспектів функціонування усіх підрозділів підприємства (С.В. Івахненкова, О.В. Мелих [2]);
- необхідна складова антикризового управління на підприємстві. (Н. Г. Виговської, А. Ю. Полчанова та Д. Савчука [1]).
Таким чином, умови, в яких функціонують сучасні суб’єкти підприємницької діяльності, обумовлюють подальший розвиток концептуальних положень фінансового контролінгу, що враховують необхідність подолання кризових явищ у фінансових процесах на макрорівні. Необхідним є перехід від констатуючого контролю на основі екстраполяції динаміки показників до його експертних форм прогнозування. Всі дії керівництва треба зосередити на ранньому виявленні перших ознак та попередженні неплатоспроможного стану, банкрутства.
Слід відзначити, що стратегічна спрямованість та оперативні заходи фінансової діяльності, що базуються на контролінговій функції, мають відповідати превентивній антикризовій політиці підприємства та охоплювати різні аспекти діяльності, зовнішні дестабілізуючі тенденції та внутрішні компетенції з подолання негативного впливу.

Література:
1. Виговська Н.Г. Антикризовий фінансовий контролінг як інструмент запобігання банкрутства [Електронний ресурс] / Н.Г. Виговська, А.Ю. Полчанов // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Сер. : Економічні науки . - 2013. - № 4. - С. 146-153.
2. Івахненков С.В. Фінансовий контролінг: методи та інформаційні технології / С.В. Івахненков,О.В. Мелих. – К.: Знання, 2009. – 319 с.
3. Тельнова Г.В. Підсистема контролінгу в системі фінансового менеджменту підприємства / Г.В. Тельнова // Галицький економічний вісник. – 2012. – № 4 (37). – С. 140-147.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форуміPowered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад