Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Міщенко Л.О. ЗМІЦНЕННЯ ДОХОДІВ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 26, 2015 11:01 am    Тема повідомлення: Міщенко Л.О. ЗМІЦНЕННЯ ДОХОДІВ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ Відповісти цитуючи

ЗМІЦНЕННЯ ДОХОДІВ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Міщенко Л.О., к.е.н, доцент
Дніпропетровська державна фінансова академія


На сьогодні існує багато проблем, пов’язаних з формуванням фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування в Україні. За рахунок податкових надходжень органи місцевого самоврядування забезпечують фінансування соціального та економічного розвитку місцевості. Не зважаючи на кількість податків і зборів, вони все ж таки не забезпечують реалізацію покладених на них завдань і функцій. Більшість бюджетів в країні функціонують лише за рахунок бюджетних трансфертів і є дотаційними.
У науковій вітчизняній та зарубіжній літературі є низка науковців, які присвятили свої праці дослідженню проблеми ефективності формування фінансових ресурсів місцевих бюджетів, ролі податкових надходжень у формуванні дохідної частини місцевого бюджету. Серед українських вчених це О.Д.Василик, О.П. Кириленко, В.М. Опарін, A.A. Славкова, Н.Б. Ярошевич та В.П. Яцюта, а також зарубіжні дослідники – Ш. Бланкарт, Р.Мертон, Дж.Е. Стігліц і інші. Ці науковці досліджують у своїх працях економічний зміст та призначення податків та зборів та ефективність формування фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування, описують зарубіжний досвід та перспективу його впровадження в Україні. Проблема формування дохідної бази місцевих бюджетів перебуває в центрі уваги науковців, працівників органів місцевого самоврядування, тому що саме місцевим бюджетам як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування належить особливе місце у соціально-економічному розвитку в регіонах. Формування місцевих бюджетів є водночас умовою і результатом соціально-економічного розвитку територій.
Тому створення ефективного механізму їх формування є однією з актуальних проблем, від вирішення якої залежить стабільність розвитку економіки країни і регіонів [1].
Отже, бюджет, як економічна категорія, виник набагато пізніше, ніж такі поняття, як податки або доходи держави і основною причиною його появи була необхідність планування і контролю за загальнодержавними доходами і видатками. Таким чином, державні доходи є складовою частиною бюджету. Формування доходів держави відбувається за допомогою наступних методів: прямого вилучення доходів; податкового; платежів за використання державних угідь та майна, надання послуг; емісійного; позикового.
На сьогодні понад 75 % доходів бюджету формується за рахунок податкових надходжень. Тому, більш детально дослідимо саме податковий метод формування доходів бюджету, який на відміну від неподаткового, має такі характерні риси, як примусовість, без еквівалентність, законодавчо регламентований порядок стягнення податків, однаковий підхід до всіх платників. Основним джерелом податкових надходжень місцевих бюджетів України був податок з доходів фізичних осіб, частка якого визначена на рівні 60%. Діюча система оподаткування місцевими податками і зборами не відповідає критеріям самодостатності та економічної доцільності. Так, у структурі податкових надходжень місцевих бюджетів України вказане джерело доходів займає приблизно 4,0%, що є одним із негативних аспектів розвитку власної дохідної бази місцевих бюджетів [2].
Зниження податкового навантаження без паралельного пошуку нових джерел формування бюджетних ресурсів не дасть очікуваних результатів.
Компенсація втрачених сум податкових платежів у разі зниження податкового тягаря може здійснюватися за рахунок збільшення податків на споживання, зокрема акцизних ставок, та розвитку екологічних податків. Важливим кроком до підвищення ефективності податкової системи України має стати удосконалення механізмів адміністрування податків і зборів, яке передбачає, в першу чергу, зосередження уваги на роботі з несумлінними платниками податків, викритті схем ухилення від оподаткування, наданні належних послуг зі справляння податків сумлінним платникам [3].
Стимулюючий вплив матиме й радикальне скорочення податкових пільг та преференцій: крім соціального ефекту (утвердження принципу справедливості в оподаткуванні), оптимізація пільгового оподаткування сприятиме розширенню бази оподаткування, зменшить можливості для ухилення від сплати податків. Як засвідчує зарубіжний досвід, стабільність і помірність системи оподаткування дають кращий і триваліший стимулюючий ефект, ніж податкові пільги.
Для зміцнення доходної бази місцевих бюджетів необхідно: підвищення ефективності перерозподільчих процесів на етапах акумулювання й використання податкових надходжень у системі бюджетних ресурсів, що збільшить їх фіскальний ефект; розширення податкових форм наповнення місцевих бюджетів; встановлення оптимального податкового навантаження.

Література:
1.Диверсифікація доходів місцевих бюджетів / [Луніна І. О., Кириленко О. П., Лучка А. В. та ін.] ; за ред. І. О. Луніної; НАН України, Ін-т екон. та прогнозув. – К., 2010. – 320 с. 2. Особливості формування дохідної частини місцевих бюджетів в Україні [Електронний ресурс]. –Режим доступу :http://www.kraina.org.ua/ua/module/Budget_expenses/conception/496/ 3. Павлюк К. Формування доходів місцевих бюджетів / К. Павлюк // Фінанси України. – 2008.- №4. -С. 24-37.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад