Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Григораш О.В. МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА ДОХОДНІСТЬМІСЦЕВИХ ...

 
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: четвер березня 26, 2015 11:02 am    Тема повідомлення: Григораш О.В. МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА ДОХОДНІСТЬМІСЦЕВИХ ... Відповісти цитуючи

МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА ДОХОДНІСТЬМІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ У КОНТЕКСТІ РЕФОРМПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Григораш О.В., аспірантка
Дніпропетровська державна фінансова академія
e-mail: olga.gry@mail.ru


Місцеві податки і збори в Україні навряд чи можуть конкурувати по своїй вагомості із показниками власних надходжень країн заходу. Частка місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів не перевищує 10%, вони не відіграють основної функції, яка на них покладена – забезпечення регіонів власними ресурсами.
У зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України з 2011 р. структура місцевих податків і зборів зазнала суттєвих змін. Стабільний протягом 15 років склад місцевих податків і зборів, докорінно змінився.
Замість 14 місцевих податків і зборів справлялося лише 5(2 місцевих податки і 3 місцевих збори).
Після реформування бюджетного і податкового законодавства у порівнянні з 1% частки місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів у 2007 р., у 2013 р. частка склала 7% [5].
Такій зміні тенденцій слід завдячити включенню у 2011 р. до переліку місцевих податків і зборів єдиного податку[2].
Податок находить до бюджету саме від суб’єктів малого підприємництва, тому найбільш яскраво демонструє вплив малого бізнесу на наповнення доходної частини місцевого бюджету.
У зв’язку з включенням єдиного податку до складу місцевих податків і зборів, підвищується як роль податку, так і самого малого підприємництва у формуванні місцевих бюджетів.
У 2015 р. перелік місцевих податків і зборів знову зазнає змін у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII [4]. Відповідно до внесених змін до Податкового кодексу, структура місцевих податків і зборів знову трансформувалася (табл. 1)
Таким чином, перелік місцевих податків і зборів був суттєво змінений. З його переліку виключено збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності. Натомість податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки був замінений податком на майно, який, крім податку на нерухоме майно, включає транспортний податок (нововведення) та плату за землю (що раніше була загальнодержавним податком).
Змін зазнав і перелік податків і зборів, від сплати яких звільняється платник єдиного податку.
Таблиця 1 -Порівняння змін у складі місцевих податків ізборів, що відбулись внаслідок прийняття [3]

До внесення змін Після внесення змін
1. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Податок на майно, який включає:
1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
2. транспортний податок;
3. плата за землю.
2. Єдиний податок Єдиний податок (змінено кількість груп)
3. Туристичний збір Туристичний збір
4. Збір за місця для паркування транспортних засобів Збір за місця для паркування транспортних засобів
5. Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності Скасовано

Так, платниками нового введеного транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Тобто, мале підприємництво як основний платник єдиного податку, залишається вагомим чинником доходності місцевих бюджетів і спрямовується до бюджету місцевого самоврядування [4]. Податкові реформи відбулися і у системі справляння єдиного податку.
Відповідно до Закону України [3], суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку
Відтак, зміни у спрощеній системі оподаткування можна описати такими тезами:
- Критерії перебування у першій групі платників змінено щодо обсягу річного доходу з 150 000 грн. до 300 000 грн. Фіксована ставка встановлюється сільськими, селищними та міськими радами у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (замість від 1% до 10%).
- Перебування у другій групі також змінено тільки в сторону збільшення річного доходу з 1 000 000 грн. до 1 500 000 грн.; ставка податку встановлюється у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (замість від 2% до 20%).
- У третій групі поєднано критерії, що застосовувалися для п’ятої і шостої груп: платниками є і фізичні особи-підприємці і юридичні особи, кількість осіб, які перебувають з платником у трудових відносинах, не обмежена, річний обсяг доходу залишено на рівні 20 000 000 грн. Відсоткова ставка третьої групи встановлюється у розмірі 2 % доходу - у разі сплати податку на додану вартість, 4% доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
- Четверта група представляє собою трансформований сільськогосподарський податок і може бути застосована платниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди [2].
Відповідно до [3], передбачено, що платники єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, які з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 року включно почнуть застосовувати у власній господарській діяльності зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з дати початку застосування реєстраторів розрахункових операцій до 1 січня 2017 року звільняються від проведення відповідно до норм цього Кодексу перевірок з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Література:
1. Бюджетний кодекс України : Закон Українивід 8 липня 2010 року № 2456-VI // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2456-17.
2. Податковий кодекс України, Закон, Кодекс вiд 02.12.2010 №2755-VI. [Електронний ресурс] // Верховна Рада України – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?nreg=2755-17
3. Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи. Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII [Електронний ресурс] // Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/71-19/page.
4. Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин. Закон України від 28.12.2014 № 79-VIII [Електронний ресурс] // Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/79-19.
5. Бюджетний моніторинг: аналіз виконання бюджету за 2013 рік [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ibser.org.ua.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> Перспективи економічного і соціального розвитку національних економік в умовах глобалізації та регіоналізації Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад