Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Геберт М.Г. ЖИТТЄВІ СТРЕСИ ОСОБИСТОСТІ - СОЦІАЛЬНА ПРОБЛЕМА

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА: ЕКОНОМІКА, СОЦІОЛОГІЯ, ФІЛОСОФІЯ”
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmns_dsfа


   

З нами з: 25.03.10
Повідомлень: 810

ПовідомленняНаписане: п'ятниця травня 14, 2010 8:48 am    Тема повідомлення: Геберт М.Г. ЖИТТЄВІ СТРЕСИ ОСОБИСТОСТІ - СОЦІАЛЬНА ПРОБЛЕМА Відповісти цитуючи

ЖИТТЄВІ СТРЕСИ ОСОБИСТОСТІ - СОЦІАЛЬНА ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

Геберт М.Г., старший викладач
Дніпропетровської державної фінансової академії


Сучасна людина постійно живе в стані стресу і причин для цього більш ніж достатньо: по-перше, жорсткий ритм життя, по-друге, політична нестабільність, по-третє, фінансові кризи, по-четверте, агресивна соціальне середовище і так далі. Перераховані фактори - частина нашого життя, тому уникнути їх практично неможливо. Актуальність даної теми для дослідження в тому, що саме поняття «стрес» стало для людей вже буденним словом, всі говорять про нього, всі переживають його, але однозначної відповіді на питання про те, як долати її наслідки - немає. Стрес багатогранний у своїх проявах, він є причиною порушення психічної діяльності людини і цілого ряду її фізичних захворювань. Тому в даний час актуальною є потреба у знаннях про способи управління стресом.
Проблема подолання стресу припускає вивчення закономірностей формування та реалізації процесів захисту організму і психіки від стресогенних впливів, розвитку і прояву різних стратегій і стилів поведінки в цих умовах, ролі функціональних ресурсів у формуванні прийомів протидії стресу. Після виходу книги Г. Коелхо, Г. Хамбурга і Дж. Адамса «Подолання стресу та адаптація» проведено велику кількість досліджень в цій області, особливо за кордоном. У вітчизняній психології теоретичні, методологічні та практичні питання розвитку стресу та протидії йому знайшли відображення в роботах В. А. Бодрова, Л. І. Анциферовой, А. Б. Леонової, Л. Г. Дикої, Т. Л. Крюкової, В. І. Медведєва, К. В. Судакова та інших дослідників.
Подолання стресу має розглядатися як процес, оскільки взаємозв'язок людини з умовами середовища постійно змінюється. Багато вчених займалися дослідженнями відмінностей стилів поведінки різних людей у реакціях на однаковий тип стресу. Особистісні стилі характеризують повсякденну манеру реагувати на життєві події, це такі типові способи подолання стресу, які можуть, як сприяти хвороби, так і дозволяти справлятися з нею. Існує вісім характерних способів відносини людей до проблеми здоров'я: інтровертний, когнітивний, стиль спілкування, кооперації, впевненості, сили, стиль шанобливості і сенситивний (Т. Мільйона).
Процес подолання стресу правомірно розглядати як психологічну систему діяльності людини з оцінки стресової ситуації і власних ресурсів, вибору та реалізації стратегій поведінки і дій, контроль над ефектом подолання та, при необхідності, його корекції. Цей процес відбиває особливості розвитку важкої ситуації, особистих та соціальних ресурсів людини. Ресурси є тими фізичними та духовними можливостями людини, мобілізація яких забезпечує виконання його програми і стратегій поведінки для запобігання стресу. Ефективне подолання стресу забезпечується за рахунок творчого, розумного використання наявних ресурсів і оцінюється за показниками ефективності витрат енергії і ресурсів, досягнення мети протидії стресу та відновлення функціонального стану, особистого розвитку у вигляді підвищення своїх знань, самоповаги і благополуччя. Всі ресурси людини у відповідності з їх роллю у регуляції процесів подолання стресів можна розділити на кілька видів: соціальні, особистісні, професійні, психологічні, фізичні та матеріальні. Існують різноманітні види стратегій подолання стресу, які визначаються специфікою стресогенних ситуацій та індивідуальними характеристиками людини, особливостями його реагування і поведінки в стресовій ситуації. Це: перетворюючі стратегії, стратегії пристосування до важких ситуацій, стратегії контролю над стресом, стратегії саморозкриття і стратегії уникнення важких ситуацій.
Стрес є складовою частиною життя кожної людини, його не можна уникнути. Багато чого в житті залежить від самої людини, від його сприйняття світу і ставлення до світу. Потрібно вчитися перебудовувати своє ставлення до подій, які є стресовими, тоді вони не будуть небезпечні. Стресами треба управляти. Керовані стреси несуть в собі аромат і смак життя (Г. Сельє).
Негативний вплив стресу можна подолати за допомогою самоуправління. Працівнику необхідно: оцінити власний стан і результати діяльності; конкретизувати систему своєї роботи (наприклад слід розписати, що зробити сьогодні, а що можна виконати пізніше, тощо); не погоджуватись на нову роботу (завдання), якщо незавершено попередню; підтримувати доброзичливі відносини зі своїм керівником: не погоджуватися із суперечливими вимогами; інформувати керівника про нечіткі цілі отриманого від нього завдання; поліпшувати стосунки у колективі; не скаржитись; обмірковувати кожен свій крок; вміло організовувати свій відпочинок; вивчати відповідну літературу і отримані знання застосовувати на практиці. Основною причиною стресу є стрес на робочому місці. Стрес, викликаний роботою, завдає значної шкоди здоров'ю, тому важливо проводити профорієнтаційні заходи. Професія, відповідна психофізіологічним особливостям людини, не буде викликати поганого стресу на робочому місці.
Менеджер, який намагається управляти стресами повинен: вивчати особливості характеру, діапазон знань, ставлення до роботи своїх підлеглих; вибирати тип і обсяг робіт відповідно до їх здібностей, потреб і навичок; надавати працівникам найповнішу характеристику, пояснювати необхідність майбутньої роботи; дозволяти їм обґрунтовано відмовлятись від роботи; приймати оптимальні рішення; встановлювати чіткі зони повноважень; удосконалювати комунікації; використовувати стиль керівництва відповідно до ситуації; не приховувати виробничо-господарську інформацію; забезпечувати необхідну винагороду за ефективну роботу; допомагати підлеглим; підвищувати кваліфікацію, розвивати здібності тощо.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА: ЕКОНОМІКА, СОЦІОЛОГІЯ, ФІЛОСОФІЯ” Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад