Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум Дніпропетровської державної фінансової академії

Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Офіційний сайт академії
Лютий Ю.М. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ І КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ

 
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА: ЕКОНОМІКА, СОЦІОЛОГІЯ, ФІЛОСОФІЯ”
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
nivmn


   

З нами з: 13.05.10
Повідомлень: 107

ПовідомленняНаписане: п'ятниця травня 14, 2010 10:02 am    Тема повідомлення: Лютий Ю.М. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ І КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ Відповісти цитуючи

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ І КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ

Лютий Ю.М., к.е.н.
Дніпропетровська державна фінансова академія


Утвердження у суспільній свідомості концепції “економіки знань” як реальної дійсності, у якій основні конкурентні переваги підприємства створюються саме завдяки інтелекту, а лідерами є компанії, що мають більш потужний інтелектуальний потенціал – все це створює підґрунтя для поглибленого дослідження джерел формування інтелектуальної складової економіки, встановлення сутності і характеру взаємозв’язків понять інтелектуальний капітал, інтелектуальний потенціал, інтелектуальна власність.
Серед науковців існують різні підходи до визначення сутності і змісту вказаних понять. Інтелектуальний капітал визначається частіше за все як нематеріальні активи, що не вказуються у фінансовій звітності, можуть бути кодифіковані, оцінені і використані компанією. Інтелектуальний капітал складається із знань фахівців, досвіду роботи, ефективності задоволення споживчих потреб, баз даних, інтелектуальної власності. “Інтелектуальні активи все частіше виступають у ролі фінансових інструментів, при допомозі яких вирішуються різні фінансово-економічні завдання: підвищення ринкової вартості, стабілізація бізнесу, залучення інвестицій”. Незалежно від різних підходів до визначення інтелектуального капіталу, під цим поняттям розуміється сукупність конкретних цінностей.
Дослідження наукових праць вітчизняних і зарубіжних учених дає змогу узагальнити сукупність існуючих підходів до оцінки інтелектуального капіталу підприємства.
Розгляд методичних підходів до оцінки інтелектуального капіталу дає можливість класифікувати їх наступним чином:
1. Методи прямого вимірювання інтелектуального капіталу, які ґрунтуються на ідентифікації в грошових або натуральних вимірювачах окремих компонентів інтелектуального капіталу (метод цитування патентів, "Дослідник вартості" тощо).
2. Методи ринкової капіталізації, в основі яких лежить обчислення різниці між ринковою капіталізацією компанії і власним капіталом її акціонерів. Отримана величина розглядається як вартість її інтелектуального капіталу або нематеріальних активів. До цієї групи належить, наприклад, метод капіталізації.
3. Методичні підходи, які дозволяють простежити залежність впливу окремих факторів на кінцевий результат використання інтелектуальних ресурсів (факторні підходи). Прикладом можуть бути: модель Б.Лева "Value Chain Blueprint", методика консалтингової фірми Ernst & Young "Measures that Matter".
4. Методи визначення ефекту від використання компонентів, що формують інтелектуальний капітал, наприклад: методика Хаусела-Канівського для оцінки вартості організаційного капіталу компанії, метод виміру споживчого капіталу та ін.
5. Матричні методи, засновані на побудові матриці фінансових або нефінансових показників, зокрема: "Skandia Navigator", метод вартісного ланцюжка.
6. Інтегральні методи, які базуються на комплексному поєднанні декількох вимірювачів, груп показників в єдину систему (збалансована система показників (Balanced Scorecard (BSC)), метод IVM та ін).
В цілому, необхідно відзначити, що сучасне економічне середовище є настільки нестабільним і ризикованим, що традиційні методичні інструменти є не зовсім адекватними умовам сьогоднішнього дня. Не надають можливість проведення комплексної достовірної оцінки і більшість методів визначення ефекту від використання компонентів інтелектуального капіталу, ринкової капіталізації, матричні методи. Значна кількість факторних методів побудована на обмеженій кількості чинників впливу. До того ж, здебільшого не враховується вплив якісних показників, які, в свою чергу, суттєво визначають кінцевий результат використання інтелектуального продукту.
В кризових умовах надзвичайно важливою є роль інтелектуального капіталу підприємства, яка полягає у впливі складових елементів інтелектуального капіталу на економічні результати і формуванні різноманітних економічних цінностей підприємства. Серед таких цінностей варто виділити: збільшення ринкової вартості підприємства; оптимізація змінних та постійних витрат, а також зменшення трансакційних витрат; підвищення ефективності використання усіх ресурсів підприємства; зростання продуктивності підприємства; розвиток інноваційного потенціалу; зміцнення і удосконалення конкурентних переваг підприємства.
Дослідження інтелектуального капіталу – це задача пріоритетного характеру, яка є актуальною для всіх підприємств України. Досягнення стабільних конкурентних позицій на ринку можливе завдяки раціональному та ефективному управлінню інтелектуальний капітал підприємства. «Визначити, оцінити, розвинути» – універсальна формула, що дозволяє сучасним компаніям перетворити інтелектуальний капітал у джерело додаткової вартості. Першим етапом такого управління інтелектуальним капіталом є визначення об’єкту управління, сутності поняття інтелектуального капіталу, його структурних елементів та ознак.
Формування з інтелектуальних ресурсів суспільства інтелектуального капіталу прямо залежить від рівня захисту інтелектуальної власності. Його можна вважати важливою передумовою нарощування інтелектуального капіталу та, як наслідок, - конкурентоспроможності компанії в умовах зростаючої конкуренції у галузі високих технологій. Не випадково найбільш авторитетні рейтинги міжнародної конкурентоспроможності зараз обов’язково використовують критерії патентно-ліцензійної діяльності та оцінки рівня ефективності охорони інтелектуальної власності.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Цей форум закрито   Цю тему закрито    Форум Дніпропетровської державної фінансової академії -> “ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА: ЕКОНОМІКА, СОЦІОЛОГІЯ, ФІЛОСОФІЯ” Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум на MyBB2.ru
Український переклад © 2005-2006 Сергій Новосад