Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: середа травня 19, 2010 10:33 am Тема повідомлення: Олійник Л.Ш., Фоменко О.М. ПОКАЗНИК ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ...
ПОКАЗНИК ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ, ЯК ОДИН З ЧИННИКІВ РОЗВИТКУ ВІДНОСИН НА МІЖНАРОДНОМУ СТРАХОВОМУ РИНКУ
Олійник Л.Ш., ст. викладач
Фоменко О.М., гр. Ф-06-3
Дніпропетровська державна фінансова академія
Одним з найважливіших об’єктів дослідження у ринкової економіці являється фінансова стійкість. Вона є показником «взаємодії усіх елементів системи фінансових відносин компанії, визначається сукупністю господарських факторів і характеризується системою показників, які відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів» та являється ефективним інструментом управління. Низький рівень фінансової стійкості призводить, як правило до банкрутства, занадто високий рівень – до обтяжування надмірними запасами і резервами. Науковці називають її «головним індикатором життєздатності страхової компанії та її спроможності виконувати свої фінансові зобов'язання перед страхувальниками в умовах негативного впливу різноманітних зовнішніх і внутрішніх чинників». Тому дослідження теоретичних підходів до визначення категорії "фінансова стійкість страхової компанії " та аналіз впливу різноманітних чинників на її рівень, змісту елементів збитковості страхових сум, механізмів ефективної системи перестрахування, пошуку шляхів до стабільного перевищення обсягів доходів над витратами тощо відкриває страховикам широкі можливості до конструктивного підходу до інвестиційних, фінансово-кредитних та інших проектів. Значимість проблеми із забезпеченості фінансової стійкості страховиків підкреслюється наявністю численних наукових праць як вітчизняних так і зарубіжних дослідників, серед яких О. Шевчук В. Базилевич, В. Сухов, І. Габідулін, С. Осадець, , Н. Челухіна, В. Бігдаш, В. Гомеля, С. Луконін, Н. Кириллова тощо. Серед зарубіжних дослідників значних успіхів у результатах таких досліджень досягли група науковців підготовчого центру Швейцарського перестрахового товариства (Swiss Re), фахівці міжнародних рейтингових агентств Standard & Poor's, A.M. Best, Fitch, Moody's Inv.
Як економічну категорію фінансову стійкість страхової організації трактують головним чинником стабільної її діяльності, який має зберігатися незалежно від ступеня негативного впливу зовнішніх і внутрішніх чинників. Науковці виділяють зовнішні чинники, які в свою чергу поділяються на дві групи: чинники безпосереднього впливу (несприятливі зміни законодавства, погіршення економічного становища, посилення податкового тягаря тощо) та опосередкованого впливу (зміни політичної ситуації, несприятливу кон'юнктуру на міжнародних ринках, стихійні лиха, зміну системи цінностей у суспільстві й технологічного устрою тощо) і внутрішні, які залежать передусім від наявності й ступеня тих чи інших ризиків, із якими має справу будь-який суб'єкт господарювання у своїй діяльності. До чинників опосередкованого впливу, на наш погляд, слід віднести оцінку показників, які використовуються для визначення фінансової стійкості страхових організацій. Без їх приведення до міжнародних стандартів вихід на міжнародний страховий ринок практично неможливий. Фахівці наводять приклад: за вітчизняними стандартами будинок у центрі Києва можна оцінити за собівартістю, тим самим занизивши вартість активів страхової компанії. Міжнародні стандарти відносять нерухомість до так званої інвестиційної власності, оцінка якої провадиться виходячи з її ринкової вартості.
Вимоги щодо складання фінансової звітності страховими організаціями за міжнародними стандартами висувають самі іноземні інвестори.
До того ж аналіз критеріїв оцінки фінансової стійкості страховиків, які застосовуються в Україні та формуються за національними стандартами, показує, що на сьогодні їх кількість невелика. Основними з них є такі, що дозволяють оцінити фінансовий стан претендента на отримання страхової ліцензії та показники, що характеризують економічний стан вже діючого на ринку страховика. Національний менеджер GRAWE Group в Україні Роман Денис зауважив: «Фінзвітність складена відповідно до українських стандартів не завжди дозволяє оцінити реальне становище справ у страховій компанії». Результат, як правило, викликає недовіру, породжує сумніви та загострює почуття застереження потенційних іноземних страхувальників та інвесторів.
Фахівці вважають, що перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності не скільки лякає вітчизняних страховиків своєю трудомісткістю, як витратами очікуваними від їх впровадження. Експерти підрахували, що покупка і впровадження відповідного програмного забезпечення і навчання персоналу у великій страховій компанії обійдеться їй близько 2 мільйонів доларів США. На навчання одного фахівця за рік за програмою Асоціації професійних сертифікованих бухгалтерів Великобританії, що проводить міжнародні атестації аудиторів і бухгалтерів, компанії доведеться сплатити близько 14 тисяч доларів США. Як вони зауважують, можна скористатись послугами міжнародних аудиторів , однак приведення фінансової звітності у відповідність із міжнародними стандартами в експертів високого рівня коштуватиме близько ста тисяч доларів США.
Отже на шляху до завоювання міжнародного страхового ринку перед вітчизняними страховими компаніями стоять ряд перешкод і в тому числі проблема порівняння показників фінансової стійкості із страховими компаніями інших країн, що в якійсь мірі впливає і на прагнення підвищити рівень їх фінансової стійкості. В свою чергу переведення вітчизняних страхових компаній на міжнародні стандарти фінансової звітності і аудиту дозволять надавати потенційним іноземним інвесторам зрозумілу комплексну систему показників для використання .
До того ж зміни в Законі України "Про страхування" після набуття Україною членства в COT і перехід багатьох вітчизняних страхових компаній на стандарти ведення бізнесу, ухвалені в Європейському Союзі (ЄС), розуміння суті категорії "фінансова стійкість страховика" набуває великого значення в процесі становлення і розвитку сучасного страхового бізнесу в Україні та його інтеграції у світову фінансову систему.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі