Форум Дніпропетровської державної фінансової академії
Форум присвячений вступу, навчанню, подіям яки відбуваються у Дніпропетровської державної фінансової академії, проведення Інтернет конференції, працевлаштуванню студентів академії, співпраці з партнерами.
Написане: вівторок травня 25, 2010 12:12 pm Тема повідомлення: Олійник О.О. ГРОШОВІ ПОТОКИ У ФОРМУВАННІ ДЖЕРЕЛ ФІНАНСОВИХ..
ГРОШОВІ ПОТОКИ У ФОРМУВАННІ ДЖЕРЕЛ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ
Олійник О.О., к.е.н.
Бердянський університет менеджменту і бізнесу
Ринкові засади функціонування економіки в умовах економічної кризи зумовлюють процес посилення ролі фінансових важелів у діяльності суб’єктів господарювання, де конкурентоспроможність та платоспроможність визначається раціональною організацією і управлінням грошовими потоками. Організація фінансово-господарської діяльності підприємств має бути побудована так, щоб це сприяло розвитку та підвищенню ефективності виробничого процесу. Виробнича діяльність повинна забезпечити стабільний стан фінансових ресурсів щодо їх формування і збереження, здійснюючи відтворювальні процеси з виконання фінансових зобов’язань.
Функціонування підприємств супроводжується безперервним кругообігом джерел фінансових ресурсів та отриманням доходів. При цьому визначаються джерела надходження коштів, напрями і форми фінансування та оптимізується структура власного капіталу. Так під формуванням джерел фінансових ресурсів, розуміють діяльність, спрямовану на раціональне використання наявних власних і залучених коштів з максимальним ефектом, який супроводжується рівнем прибутковості і рентабельності на управління всіма господарськими процесами у руслі такого спрямування.
Оптимальні форми джерел фінансування визначають вибір (або зміну) структурної побудови власного капіталу підприємства, напрями його використання з метою забезпечення стабільно високого рівня прибутковості, збалансованості за часом надходження і витрат грошових засобів, що представляє собою основну мету його фінансової діяльності і полягає в належній стабілізації виробництва в умовах кризи. Відповідно до формування джерел фінансових ресурсів за грошовими потоками, фінансування є внутрішнє і зовнішнє. Внутрішні джерела фінансування здійснюється за рахунок грошових потоків отриманих від прибутку, зовнішні – характеризують грошові потоки які отримані за державним фінансуванням (пільги, дотації), банківське кредитування, надходження часток і коштів від нових учасників.
Фінансово-господарська діяльність підприємств відображає різноманітні процеси суспільного виробництва і відтворення, які переплітаються та взаємозумовлюють один одного. Це і суто технічні процеси, до яких відносять оснащення матеріально-технічної бази, технологічна підготовка виробництва, використання матеріальних і трудових ресурсів, збут готової продукції, а також економічні процеси, які пов’язані з формуванням фінансових ресурсів підприємства, їх розміщенням у активах і подальшим розподілом та забезпеченням платоспроможності.
Ефективна робота підприємства в умовах кризи, багато в чому залежить від повної і своєчасної мобілізації фінансових ресурсів, цілеспрямованого їх використання у забезпеченні оптимальних умов процесу виробництва та розміщенні виробничих фондів.
На нашу думку, щодо визначення ролі грошових потоків у складі фінансових ресурсів, необхідно ґрунтуватися на таких міркуваннях:
- складової частини виробничих відносин підприємства;
- формування в процесі реалізації господарсько-фінансових відносин;
- цільового використання.
Якщо мова йде про фінансові ресурси, то це означає рух усіх грошових потоків акумульованих за фондами цільового призначення для здійснення певних витрат. Беручи до уваги ці міркування, можна стверджувати, що фінансові ресурси це централізовані і децентралізовані грошові потоки цільового призначення, які формуються в процесі розподілу і перерозподілу сукупного продукту і призначені для використання за напрямами економічного розвитку підприємства.
Кризові умови господарювання зумовили нові підходи до формування джерел фінансових ресурсів. Визначна роль у новітніх підходах відводиться організаційній формі господарювання та гнучкості процесу управління грошовими потоками. Так, нині важливе місце серед джерел фінансових ресурсів належить інвестованим засобам, але на сьогодні – значно скорочуються їх обсяги, які надходять від галузевих структур та бюджетних асигнувань. Внаслідок чого збільшується значення прибутку, амортизаційних відрахувань та позикових коштів у формуванні фінансових ресурсів підприємств.
Сучасні економічні умови ринкової економіки диктують такий обсяг виробництва і його ефективність, який окреслює розмір, склад та структуру фінансових ресурсів підприємств, визначаючи цільову спрямованість грошових потоків. У свою чергу від величини грошових потоків у формуванні структурних джерел фінансових ресурсів залежить їх відтворювальна функція яка характеризується платоспроможністю, ліквідністю та фінансовою стійкістю підприємства.
Отже, основним джерелом формування фінансових ресурсів підприємства в умовах економічної кризи, виступає рух грошових потоків, який проявляється у самостійній функції щодо процесу формування, розподілу і використання згідно з цільовим їх призначенням і кількісно відображає всі стадії даного процесу. Звідси, фінансові ресурси представляють собою кровоносну систему економіки підприємства, яка забезпечує його життєдіяльність, рух грошових потоків – це швидкість та масштаби діяльності які визначають працездатність фінансової системи підприємства.
З руху грошових потоків розпочинається і завершується кругообіг коштів, що відноситься до основної ланки в процесі обороту всього капіталу підприємства. Векторність руху грошових потоків повинен бути направлений на виявлення достатності загального обсягу джерел фінансових ресурсів з подальшим контролінгом відповідності їх сформованої структури цільовим параметрам, виходячи із фінансової стратегії підприємства в екстремальних умовах економічної кризи.
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі Ви не можете голосувати у цьому форумі